Języki programowania na 2022. Czego warto się uczyć?

Według CodingNomads, który przeprowadził analizę na podstawie zapotrzebowania na pracę, najważniejszym językiem programowania na 2022 r. jest Python. Dalej mamy Java, JavaScript, C++, C# i C.

Języki programowania na 2022 / Fot. Sigmund,

Jednym z wyzwań dla osób rozpoczynających karierę w świecie programowania jest decyzja o tym, jakiego języka się uczyć. Mamy wiele języków, używanych do różnych celów, a wybór tego, który chcemy poznać, będzie zależeć często od interesującej nas specjalizacji, ale i zapotrzebowania na pracę.

Serwis CodingNomads przygotował raport najważniejszych języków programowania na 2022. Czego zatem powinniśmy się uczyć w tym roku?

Zobacz również:

Języki programowania 2022 - Python na pierwszym miejscu

Dane i logiczna strona w kodowaniu - jeśli właśnie to wydaje nam się atrakcyjne, powinniśmy wybrać Pythona, Javę, C lub C++. Jeśli zaś jesteśmy zainteresowani bardziej interfejsami użytkownika i projektowaniem wizualnym, w kręgu zainteresowań powinien być TypeScript. Jeśli zaś chcemy tworzyć aplikacje mobilne, wtedy Java na Androida oraz Swift lub Objective C na iOS to odpowiednie wybory.

Zobacz: Koparka kryptowalut

Zainteresowania to jedno, a zapotrzebowanie wśród pracodawców - drugie. Warto uczyć się takiego języka, który jest pożądany. Czyli nie brakuje ogłoszeń o pracę, a wynagrodzenie jest wysokie.

CodingNomads wzięło pod uwagę liczbę ofert pracy na LinkedIn w Stanach Zjednoczonych i Europie. Na pierwszym miejscu uplasował się Python, a na drugim - Java. Dalej w rankingu znalazły się JavaScript, C++, C. A jeszcze dalej: TypeScript, PHP, Perl i Ruby.

Serwis przeanalizował również średnie pensje w najbardziej poszukiwanych językach. Tutaj, jeśli chodzi o języki programowania na 2022, pod uwagę wzięto dane z Glassdoor i Indeed. Okazało się, że najwyższą średnią pensję mają stanowiska wykorzystujące język Ruby - w Stanach Zjednoczonych jest to 111 994 dol. (wynagrodzenie roczne). Drugie miejsce zajął C++ z wynikiem 103 818 dol., a pozostałe języki zapewniły: Python - 103 540 dol., JavaScript/TypeScript - 100 492 dol., Java - 96 786 dol., C# - 89 203 dol., PHP - 85 435 dol., Perl - 83 159 dol., C - 82 924 dol. Serwis nie wymienił TypeScript osobno, ponieważ oferty zawierały ograniczone dane dotyczące wynagrodzeń. CodingNomads uznał jednak, że wynagrodzenie jest tutaj zbliżone do wynagrodzenia dla programistów JavaScript.

Sprawdź: Generator PESEL

Dodajmy, że są to zarobki średnie, nie zaś dla początkujących osób. Junior IT zarobi zauważalnie mniej.

"Podczas gdy Python istnieje od dziesięcioleci, zapotrzebowanie na umiejętności związane z Pythonem w 2022 roku będzie nadal rosło. Jest tak dzięki wykorzystaniu go w dynamicznie rozwijających się branżach nauki o danych, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji" – powiedział Ryan Desmond, współzałożyciel i główny instruktor w CodingNomads. "Ponadto Python jest uważany za jeden z najłatwiejszych, najpotężniejszych i najbardziej wszechstronnych języków do nauki. Dzięki temu jest popularny wśród firm, programistów i aspirujących programistów".

Programowanie na urządzeniach mobilnych z systemem Android

Programowanie na urządzeniach mobilnych z systemem Android

Spisie treści

W zasadzie dowiedzmy się, jak wygląda architektura Androida, aby zrozumieć, jak działać poprawnie.

Aplikacje: tutaj znajdziemy aplikacje, z których korzysta użytkownik, to co widzi na ekranie, interfejs graficzny, klawiaturę, widżet, menu interakcji.

tutaj znajdziemy aplikacje, z których korzysta użytkownik, to co widzi na ekranie, interfejs graficzny, klawiaturę, widżet, menu interakcji. Ramy aplikacji (Frame): Jest to API, w którym programiści mogą korzystać z zasobów, aby ich aplikacje działały, tam mogą używać lub ponownie wykorzystywać komponenty i biblioteki systemowe.

Jest to API, w którym programiści mogą korzystać z zasobów, aby ich aplikacje działały, tam mogą używać lub ponownie wykorzystywać komponenty i biblioteki systemowe. Biblioteki: Jest to zestaw bibliotek C++ lub C, które są używane przez niektóre komponenty systemu i są dostępne dla programistów za pośrednictwem Frameworka, takiego jak Sqlite dla baz danych, biblioteki multimedialne itp.

Środowisko wykonawcze Androida: Ta warstwa to ta, która wykonuje kod bibliotek zaprogramowanych w Javie i są one wykonywane za pomocą Wirtualna maszyna Dalvik, który umożliwia tłumaczenie na kod bajtowy (kompilacja kodu pośredniego przed kodem binarnym lub maszynowym) i uruchamianie aplikacji zaprogramowanych w języku Java, języku używanym do programowania w systemie Android.

sudo add-apt-repository ppa: webupd8team / java aktualizacja sudo apt-get sudo apt-get install oracle-java8-installer

wersja java

Struktura AndroidaStruktura jest podzielona na cztery warstwy, które odpowiadają systemowi Android i zaadaptowane jądro, które odpowiada systemowi Linux.Warstwy Androida to:Maszyna wirtualna tłumaczy pliki Java na format Dex, które są wykonywane i tłumaczone na kod binarny przez maszynę wirtualną, a tym samym mogą pracować na jądrze Linuksa w celu zarządzania zasobami sprzętu, oprogramowania, procesów i pamięci.Pierwszy przykład zaczniemy od instalacji aplikacji do programowania w Androidzie możemy użyć Android Studio lub też Netbeans z Android sdk. Użyjemy Android Studio, które będzie standardem wybranym przez zespół programistów Androida, oprogramowanie jest wieloplatformowe, tutaj zobaczymy, jak zainstalować je pod Linuksem.WyjaśnimyPrzed zainstalowaniem Android Studio musimy zainstalować Oracle JAVA 8 JDK i JRE za pomocą repozytorium PPA. Aby zainstalować Javę 8 z terminala, używamy następujących poleceń:Pod koniec instalacji sprawdzamy zainstalowaną wersję javy za pomocą następującego polecenia:

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

export JAVA_HOME = / usr / lib / jvm / java-8-oracle / 1.8.0_25 / export PATH = $ PATH: $ JAVA_HOME / bin

sudo nano .profile JAVA_HOME = [b] /usr/lib/jvm/java-8-oracle/1.8.0_25 / [/ b] ŚCIEŻKA = $ ŚCIEŻKA: $ HOME / bin: $ JAVA_HOME / eksport bin JAVA_HOME export ŚCIEŻKA

Musimy ustalić, gdzie został zainstalowany zgodnie z wersją Javy i dodać Javę do zmiennych systemowych, wykonując następujące polecenie:Inną opcją jest użycie z terminala następujących poleceńlub możemy również edytować plik zmiennych systemowychInstalator pobraliśmy ze strony http://developer.and … ing/studio.html, oprogramowanie jest w fazie beta, ale można z niego korzystać bez problemów.Rozpakuj plik zip, w folderze android-studio znajdziemy katalog bin, a w nim plik .studio.sh, który jest plikiem wykonywalnym. Aby wykonać, otwieramy terminal i piszemy, uruchomi to studio Android.

sudo apt-add-repository ppa: paolorotolo / android-studio sudo apt-get aktualizacja sudo apt-get zainstaluj android-studio

Możemy zainstalować Android-studio z repozytoriów, w tym celu otwieramy terminal i wykonujemy następujące polecenia

W takim przypadku poprosi nas o kilka opcji, takich jak ścieżka instalacji, i będziemy kontynuować aż do zakończenia, podczas instalacji pobierz aktualizację i wszystkie niezbędne biblioteki, więc instalacja może zająć trochę czasu.Zaczniemy od stworzenia prostego projektu, aby zrozumieć strukturę i kod.

Z menu Konfiguruj możemy uzyskać dostęp do Manager SDK, czyli menedżera sdk, tutaj zainstalujemy różne wersje Androida do emulacji, na przykład możemy stworzyć aplikację na urządzenie z Androidem 4.0.3 lub jedną na Androida 5 i emuluj odpowiednie funkcje, aby przetestować nasze oprogramowanie.

W razie potrzeby możemy tam instalować, aktualizować lub usuwać biblioteki. Następnie wracamy do panelu głównego, aby rozpocząć nowy projekt. Po wskazaniu nazwy projektu i ścieżki, w której zostanie on zapisany, przechodzimy do kolejnego ekranu, który poprosi nas o wybranie wersji, którą chcemy obsługiwać.

Zgodnie z wybraną wersją wskaże w jakim procencie urządzeń wszystkich korzystających z Androida nasza aplikacja będzie działać np. w przypadku Android 4.2 Aplikacja będzie działać na 53% urządzeń, podczas gdy nowsza wersja będzie działać na mniejszej liczbie urządzeń, dopóki nie stanie się znana lub więcej osób korzysta z tej wersji.

Wybieramy Blank Activity, aby rozpocząć projekt z niczym

Następnie domyślnie zapyta nas o nazwę głównej klasy java projektu MainActivity, w tym przypadku użyjemy Hello, pozostałe opcje takie jak Layout (który jest układem ekranu) przyjmują nazwę activity_hola.

Następnie klikamy Zakończ, a program rozpocznie instalację szeregu bibliotek i zasobów niezbędnych dla naszego projektu.

Kiedy zaczynamy nasz projekt, skonfigurujemy Emulator, w tym celu przechodzimy do menuTutaj stworzymy wirtualny telefon w oparciu o pewną znaną konfigurację, będziemy mieli pojemność pamięci RAM, czy ma przednią i tylną kamerę, jaką pamięć wewnętrzną, jaki procesor i czy ma pamięć zewnętrzną, czy nie, aby emulować naszą aplikację na urządzenie tak realne, jak to tylko możliwe.

Po utworzeniu urządzenia zamykamy ADV Managera, urządzenie może być wykorzystywane w różnych projektach i możemy tworzyć inne, na przykład różne telefony lub Andrdoi na telewizor lub tablety różnych marek lub modeli.Widzimy strukturę projektu Android mamy następujące katalogi.

Manifest: z ustawieniami aplikacji.

Jawa: z kodem, który sprawi, że aplikacja będzie funkcjonalna.

Wołowina: katalog zasobów, który z kolei jest podzielony na następujące katalogi

Do rysowania: katalog obrazów utworzony według typu ekranu, każdy w podkatalogu według określonych punktów na cal obsługiwanych przez urządzenie. Zobaczymy to w innym samouczku.

Menu: dodawać menu do aplikacji

Wartości: jest dodawanie wartości tekstowych i stylów coś podobnego do css

Witaj Android Naciśnij Ustawienia

pakiet demo.hello; zaimportuj android.support.v7.app.ActionBarActivity; importuj importuj android.view.Menu; importuj android.view.MenuItem; importuj importuj android.view.Gravity; importuj android.view.View; importuj importuj importuj importuj importuj public class Witaj extends ActionBarActivity {@Override protected void onCreate (Bundle protectedInstanceState) (savedInstanceState); setContentView (R.layout.activity_hello); // kod przycisku tworzymy nowy przycisk i przypisujemy mu końcowy buttonA Button btntest = (Button) findViewById (R.id.buttonA); // Następnie do kliknięcia przypisujemy funkcję, która wyświetli komunikat btntest.setonclickListener (new () {public void onclick (View v) {MessageBox ("Witaj, to jest skrzynka wiadomości");}}); } public void MessageBox (String message) (ten komunikat, Toast.LENGTH_SHORT) .show (); }}

Najpierw przejdźmy do activity_hola.xml, aby włączyć komponenty, które możemy uczynić wizualnymi z kodu, zmieniając zakładki Projekt i Tekst, a następnie przejdziemy do zakładki Tekst i skopiujemy następujący kod.Linear wskazuje typ ekranu z komponentem w położeniu liniowym, następnie orientację w pionie i dostosowanie do ekranu, a także dodajemy przycisk. Widzimy, że button odnosi się do wartości znalezionej w folderze string, a tekst nazywa się textA i przypiszemy go do buttonA.Przejdźmy teraz do archiwumoraz definiujemy wartości tekstowe dla tytułu aplikacji i dla przycisku.Do tej pory widzieliśmy projekt w activity_hola.xml, definiujemy komponenty do użycia oraz w stringach jakie wartości przypiszemy do tych komponentów, jeśli mają jakieś predefiniowane. Teraz zrobimy kod java, aby przycisk działał i wyświetlał komunikat po naciśnięciu.Podobał Ci się i pomógł ten samouczek?Możesz nagrodzić autora, naciskając ten przycisk, aby dać mu pozytywny punkt

Jaki język programowania wybrać na początek?

Wybór języka programowania na start może być trudnym zadaniem. W poniższym materiale opowiadamy o najpopularniejszych językach programowania na rynku i o tym, co można robić w każdym z nich.

Załóżmy, że zdecydowałeś się na przebranżowienie. Chcesz zostać programistą, bo tworzenie czegoś z niczego brzmi super, albo masz świetny pomysł na aplikację, albo przygotowujesz się na nadchodzącą rzeczywistość z Cyberpunka 2077. Ważne, że chcesz zacząć i nie wiesz gdzie i jak. W tym artykule skupimy się na tym jakiego języka programowania warto się nauczyć na początku przygody z programowaniem.

Sprawdź, czy nadajesz się na programistę

Na starcie trzeba jasno powiedzieć: tak jak w wielu przypadkach i tutaj sprawdza się zasada Pareto: 20% najpopularniejszych języków programowania ogarnia 80% rynku. Jeżeli więc jesteś kompletnie zielony warto wybrać taki język, który jest najpopularniejszy zarówno wśród pracodawców jak i społeczności. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy, ale też w przypadku jakichkolwiek problemów z nauką będzie Ci łatwiej znaleźć pomoc w sieci.

5 najpopularniejszych języków programowania

Jaki język programowania będzie odpowiedni dla Ciebie? Przejrzyj moją propozycję 5 najpopularniejszych języków programowania, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze technologii na start programistycznej kariery.

Quiz - jaki język powinieneś wybrać?

JavaScript - najprostszy język na początek

JavaScript jest językiem programowania najczęściej używanym przy tworzeniu stron WWW i aplikacji webowych. Zapewnia interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych, a od kilku lat - dzięki Node.js - jest również używany w back-endowej warstwie aplikacji. JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania. Jest to też język w którym, obok Javy jest najwięcej ofert pracy obecnie na rynku. Ze względu na te dwie rzeczy jest często wybierany przez początkujących programistów.

Java - jeden z najpopularniejszych obecnie języków programowania

Jest to język backendowy, używany do tworzenia oprogramowania desktopowego, aplikacji mobilnych czy gier, ale to wszelkiej maści aplikacje korporacyjne są jej najczęstszym wykorzystaniem. Innym jej zastosowaniem mogą być aplikacje mobilne, jako, że Android działa w środowisku Javy. Jest preferowanym językiem w korporacjach i dużych firmach.

Co to jest back-end? Jakie umiejętności i technologie trzeba znać, aby zostać back-end developerem? Przybliżamy sylwetkę programisty, który odpowiada za tworzenie kodu stron internetowych.

A jakie kompetencje musi mieć specjalista od frontendu?

Python - Big Data, Machine Learning i sztuczna inteligencja

Python jest językiem, który w ostatnich latach bardzo szybko zyskuje na popularności i zbiera coraz to większą społeczność. To ulubiony język naukowców, statystyków, specjalistów od sieci komputerowych i... hackerów. Jeśli chcesz iść w kierunku Big Data, Machine Learningu, Sztucznej Inteligencji i zastanawiasz się który język programowania wybrać, to Python będzie najlepszym wyborem na początek.

PHP - skryptowy język programowania

PHP (PE_HA_PE) jest skryptowym językiem programowania, wykorzystywanym zazwyczaj do tworzenia stron internetowych. W PHP najczęściej tworzone są systemy zarządzania treścią, forów dyskusyjnych, aplikacje pocztowe oraz klienty baz danych. PHP jest stosunkowo łatwy do rozpoczęcia nauki.

C++

Jest to język najczęściej stosowany w systemach wbudowanych, w telekomunikacji oraz w game devie.Ogólnie rzecz biorąc, C++ znajduje zastosowanie tam, gdzie operuje się bezpośrednio na sprzęcie i liczy się wydajność. Język ten jest używany w największych światowych korporacjach m.in.: Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM, Intel, Nokia Siemens Network, cały automotive. Moim zdaniem ze względu na jego złożoność jest to najtrudniejszy język w zestawieniu.Od programistów C++ często wymaga się też studiów technicznych.

I C++ zamyka nam listę tych 5 języków, w których jest najwięcej ogłoszeń o pracę. Oczywiście muszę tu dodać ponownie, że to nie wszystkie języki na które warto zwrócić uwagę.

Jaki język programowania będzie dla Ciebie odpowiedni?

Warto wspomnieć, że można do wyboru języka podejść zupełnie od innej strony. Zastanowić się najpierw co chcesz robić i dopiero potem zdecydować jakiego języka programowania się uczyć. Twoim marzeniem jest otworzenie nowego CD Projekt Red i zrobienie spin-offu do Wiedźmina - prawdopodobnie będziesz musiał się nauczyć C++ lub C#. Aplikacje mobilne? Java lub Swift. Aplikacje lub strony internetowe? JavaScript lub Java. Każda z tych technologii ma swoje główne zastosowanie i warto przemyśleć swoją ścieżkę kariery zanim zaczniesz wybierać język programowania.

Jednak ogólnie mówiąc: jeśli nie wiesz gdzie zacząć polecałbym naukę Javy lub JavaScript. Po pierwsze dlatego, że oba te języki dają dużo możliwości znalezienia pracy. Po drugie dają dobre podstawy do dalszego rozwoju. No i po trzecie obydwa są tak samo przyjazne dla początkujących jak np. Python czy PHP.

Czy planowanie kariery na stanowisku Data Scientist to dobry pomysł? Jakie kwalifikacje powinien mieć taki specjalista i czym będzie się zajmował na co dzień? Ile w 2022 roku może zarobić osoba zajmująca się Data Science? Czym się zajmuje Data Scientist i jak nim zostać?

“Specjaliści Data Science to nowy rodzaj analityków danych, którzy nie tylko świetnie sobie radzą z technologią, ale również charakteryzują się dociekliwością ukierunkowaną na wykrywanie i rozwiązywanie istotnych kwestii biznesowych. To matematycy, informatycy i badacze trendów w jednym. Ponieważ posiadają unikalne umiejętności wsparcia zarówno zagadnień biznesowych, jak i technologicznych, są dziś bardzo poszukiwani na rynku pracy i dobrze wynagradzani. Kto nie chciałby zostać jednym z nich?” - czytamy na stronie SAS.

Data Science - praca: Zapotrzebowanie na specjalistów

Według przywoływanych przez Towards Data Science szacunków, światowe przychody rynku oprogramowania sztucznej inteligencji do 2026 roku wzrosną o ponad 125 miliardów dolarów. Eksperci uważają jednak te prognozy za ostrożne i mówią o nawet 40-procentowych wzrostach rocznie przez najbliższe 5 lat. Biorąc pod uwagę rozwój AI nie ma w tym chyba żadnej przesady, ponadto taki poziom wzrostów oznacza, że firmy zajmujące się analizą danych i oprogramowaniem AI będą musiały zatrudniać coraz więcej specjalistów, którzy się na tym znają, a żeby dogonić rynek, będą to musiały być najbardziej wartościowe talenty.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment