Android - co to jest, podstawowe pojęcia

Na tej stronie wyjaśniamy, co to jest system Android i zamieszczamy słowniczek najważniejszych pojęć.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Androidem , warto zapoznać się z pewnymi podstawowymi pojęciami, które często padają m.in. recenzjach czy na stronach pomocy telefonów.

Co to jest system Android

Android to mobilny system operacyjny, rozwijany przez firmę Google. Androida znajdziemy na szerokiej gamie urządzeń, począwszy od telefonów i tabletów, przez zegarki i telewizory, a kończąc na komputerach pokładowych samochodów.

Android pojawił się na rynku w 2008 roku i od tego czasu jest nieustannie ulepszany i rozbudowywany. Obecnie, jest to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Do największych producentów telefonów z Androidem zaliczają się m.in. Samsung, Xiaomi i Oppo.

Pierwszym dostępnym na rynku telefonem z Androidem był HTC Dream, znany w Polsce jako Era G1 (źródło:

Podstawowym źródłem aplikacji w Androidzie jest sklep Google Play, który do działania wymaga powiązanego konta w usłudze pocztowej Gmail. Urządzenia z Androidem dostępne są w wielu konfiguracjach i przedziałach cenowych.

Każda wersja systemu, oprócz numeru wydania, oznaczana jest również literą, np. Q, R czy S. Dawniej, litery te rozwijały się do nazw słodyczy, jak J - Jelly Bean (żelki), L - Lollipop (lizak) lub P - Pie (placek z owocami). Obecnie, Google odchodzi od tego systemu nazewnictwa, pozostaje ono jednak w użyciu przez użytkowników.

Norton™ - Antivirus & Anti-Malware Software

Choose to be safer online.

Opt-in to Cyber Safety Enhanced security for your devices and VPN for online privacy. Dark Web Monitoring is included in Norton 360 Deluxe and Norton 360 Premium. Dark Web Monitoring§ searches the dark web and private forums looking for personal information and notifies you if your information is found. It’s easy to be unsafe online - It's also easy to have protection.

wszystkie zmiany i lista kompatybilnych telefonów

Pierwsze oficjalne informacje na temat systemu Android 12 pojawiły się 18 maja 2021 podczas wydarzenia Google I/O 2021. Różnice względem poprzednika są wreszcie zauważalne na pierwszy rzut oka. Najnowszy Android stawia przede wszystkim na personalizację. Oprócz tego poprawiona zostanie optymalizacja oraz prywatność użytkowników. Co jeszcze musisz wiedzieć o Android 12?

Spis treści:

Kiedy premiera Android 12?

Publiczna, finalna wersja nowego systemu Google Android 12 zaplanowana jest na wrzesień 2021 roku – należy zatem uzbroić się w cierpliwość na kolejne kilka miesięcy. Trzeba również mieć na uwadze, że udostępnienie aktualizacji oprogramowania Android w dużej mierze zależy od producenta telefonu, a to oznacza, że niektórzy użytkownicy mogą otrzymać nową wersję systemu nieco później.

Do tego czasu jednak systematycznie będą pojawiać się testowe wersje beta Androida 12 dostępne na niektóre smartfony. System jest niestety jeszcze niestabilny, w związku z tym najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oczekiwanie na finalne wydanie.

Aktualizacja do systemu Android 12 beta jest dostępna na urządzenia:

Google Pixel 5, 4a (5G), 3 (XL), 3a (XL)

Asus Zenfone 8

OnePlus 9 (Pro)

OPPO Find X3 Pro

Realme GT

Nokia X20

TCL 20 Pro 5G

Tecno Camon 17

Vivo iQOO 7

Xiaomi Mi 11 (Ultra), 11i, 11X Pro

ZTE Axon Ultra 5G

Nowości w Android 12

Zmianą, która budzi największe zainteresowanie w Android 12 jest zdecydowanie przeprojektowany interfejs i ogólne odświeżenie wyglądu. Złośliwi twierdzą, że Google upodabnia swój system do Apple iOS. Oprócz zmian wizualnych są też takie, które mają zapewnić większą wydajność oraz podnieść poziom zabezpieczeń. Poza tym – co nowego w Android 12 zaprezentowało Google 18 maja 2021?

Lista nowych funkcji w Android 12:

Odświeżenie interfejsu, Material You i ekstrakcja kolorów

Google powiedziało otwarcie, że zmiany wizualne w Android 12 są największymi, jakich dotychczas dokonano. Nowości w wyglądzie są podyktowane nowym stylem projektowania nazwanym Material You.

You w nazwie nie pozostaje bez znaczenia. Oznacza ono, że sam użytkownik będzie miał realny wpływ na to, jak w ogóle będzie wyglądał system – a to za sprawą tzw. ekstrakcji kolorów.

Barwy całego interfejsu w telefonie będą zmieniać się automatycznie na podstawie ustawionej tapety ekranu głównego – tak, aby całość była jak najbardziej spójna. Zmiany wizualne można już obserwować w wersji beta Android 12.

Nowe, prostokątne kafelki w belce powiadomień

Użytkownicy Androida są przyzwyczajeni do okrągłych ikon wyświetlanych po rozwinięciu belki z górnej części ekranu. Google, w nowej wersji systemu Android 12 postanowiło zmienić ich wygląd. Od teraz zamiast kółeczek – będą prostokąty. Ich zasada działania pozostaje bez zmian. Różnicą będzie ilość wyświetlanych ikon. Z racji ich wielkości będzie ich mniej, ale za to pomieszczą więcej informacji.

Zaletą takiej zmiany wizualnej może być ułatwienie przeniesienia się użytkowników iOS w zupełnie nowe środowisko, które oferuje Android. Nowe kafelki będą kompatybilne z ekstrakcją kolorów.

Zwiększona prywatność i bezpieczeństwo

W najnowszym Android 12 Google skupia większą uwagę na zapewnienie prywatności użytkowników niż było to do tej pory. Oznacza to, że pojawi się funkcjonalność pozwalająca monitorować uprawnienia konkretnych aplikacji. Za sprawą wprowadzenia panelu prywatności w prosty sposób zostaną przedstawione informacje o wykorzystaniu lokalizacji, kamery i mikrofonu w ciągu dobry.

Android 12 pozwoli również manualnie zarządzać uprawnieniami aplikacji. Za pomocą jednego przycisku możliwe będzie zablokowanie informacji, których użytkownik nie chce udostępniać producentowi. Oprócz tego w prawym górnym rogu ekranu znajdzie się wskaźnik informujący o aktualnym wykorzystaniu aparatu i/lub mikrofonu.

Nowością w Android 12 jest również udostępnianie przybliżonej lokalizacji. Aplikacjom, które wymagają dostępu do położenia telefonu będzie można udostępnić dokładną lub przybliżoną lokalizację.

Ulepszone powiadomienia

Zmiany w kontekście systemu powiadomień to przede wszystkim jego odświeżenie wizualne poprawiające ogólne wrażenia z użytkowania telefonu. W Android 12 kliknięcie w powiadomienie ma przenosić użytkownika natychmiast do aplikacji, która wysłała notyfikację – bez konieczności przechodzenia przez pośrednie oprogramowanie.

Google zapowiada, że wprowadzi również opóźnienie wyświetlania informacji o maksymalnie 10 sekund. Ma to na celu zapewnić aplikacji większy bufor czasowy przed wysłaniem powiadomienia.

Tryb obsługi jedną ręką

Funkcja, której brak mogli odczuwać posiadacze smartfonów z dużym wyświetlaczem. W Android 12 pojawi się nowy tryb pozwalający na obsługiwanie urządzenie jedną ręką (wygląda niemal identycznie jak ten, znany z iOS).

Będzie można go wywołać (po uprzednim włączeniu w ustawieniach) poprzez przesunięcie palcem w dół ekranu z dowolnego miejsca. Poskutkuje to zmniejszeniem wyświetlanego obszaru o ok. 50%, dzięki czemu dostęp do wszystkich funkcjonalności telefonu będzie możliwy przy użyciu jednej dłoni.

Łatwiejsze udostępnianie WiFi

Wypowiedziane przez gościa w domu “Podasz mi hasło do WiFi?” dzięki nowości w Android 12 nie będzie skutkować koniecznością dyktowania czasem długiego ciągu znaków. Udostępnienie bieżącego połączenia z siecią WiFi będzie wyjątkowo proste i szybkie – wystarczy użyć przycisk “W pobliżu” w ustawieniach, aby wybrać urządzenie, któremu zostaną przekazane dane uwierzytelniające.

Do tej pory znane rozwiązanie (z Android 11) polegające na generowaniu kodu QR zostanie zachowane w najnowszej wersji systemu.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić hasło do WiFi na telefonie z Androidem?

Nowe widżety

Widżety są istotnym elementem interfejsu każdego smartfona. Nadają mu przede wszystkim znaczącej funkcjonalności poprzez prezentowanie skrótu najistotniejszych informacji w jednym, niewielkim obszarze. Google potwierdził, że w Android 12 pojawi się przynajmniej jeden zupełnie nowy widżet – pogodowy. Poza tym – lista ich wszystkich zainstalowanych w systemie doczekała się odświeżenia.

Lepsze wsparcie kontrolerów do gier

Android 12 ma zostać lepiej zoptymalizowany pod kątem współpracy z usługą umożliwiającą granie w chmurze – Google Stadia. Oprócz tego ulepszono również wsparcie dla kontrolerów innych marek (np. Microsoft Xbox, czy Sony PlayStation), dzięki czemu możliwe będzie dostosowanie siły wibracji oraz haptyki.

Hibernacja aplikacji

Ta funkcja jest rozszerzeniem “Nieużywanych aplikacji” i w znaczącym stopniu ułatwi zarządzanie pamięcią urządzenia. Zdecydowanie będzie to odczuwalne na starszych smartfonach posiadających mniej niż 64 GB pamięci masowej, które uzyskają aktualizację do Android 12. Wprowadzenie aplikacji w stan hibernacji będzie polegało na usunięciu jej plików tymczasowych.

Lista najpopularniejszych aplikacji 2021 Najczęściej pobierane aplikacje 2021. Czy masz je wszystkie?

Aktualizacja Androida przez sklep Google Play

Za sprawą zmiany architektury systemu Android 12 – pliki Android Runtime trafią do Project Mainline. Dla użytkowników oznacza to, że aktualizacje oprogramowania będą realizowane za pośrednictwem sklepu Google Play.

Pozostałe nowości w Android 12

Gaming Mode – pozwoli cieszyć się największą wydajnością podczas gry na smartfonie. Włączony tryb dla graczy ustawi najwyższą jasność, wyciszy powiadomienia i połączenia przychodzące, ale również podkręci podzespoły urządzenia.

– pozwoli cieszyć się największą wydajnością podczas gry na smartfonie. Włączony tryb dla graczy ustawi najwyższą jasność, wyciszy powiadomienia i połączenia przychodzące, ale również podkręci podzespoły urządzenia. Odświeżenie menu “Ustawienia” – są teraz bardziej czytelne i według Google – przyjemniejsze w odbiorze wizualnym. Rogi poszczególnych elementów w Android 12 będą zaokrąglone.

– są teraz bardziej czytelne i według Google – przyjemniejsze w odbiorze wizualnym. Rogi poszczególnych elementów w Android 12 będą zaokrąglone. Nowe kodeki wideo trafią do Androida 12 i pozwolą ograniczyć rozmiar wielu plików przechowywanych na telefonie. Wraz z aktualizacją, kodek H.265/HEVC stanie się domyślnym.

trafią do Androida 12 i pozwolą ograniczyć rozmiar wielu plików przechowywanych na telefonie. Wraz z aktualizacją, kodek H.265/HEVC stanie się domyślnym. Obsługa obrazów AVIF – w porównaniu z obecnie popularnymi JPEG będą oferować lepszą jakość bez zwiększonych rozmiarów plików. Format jest obsługiwany przez kodek AV1, który pojawił się już w Android 10.

– w porównaniu z obecnie popularnymi JPEG będą oferować lepszą jakość bez zwiększonych rozmiarów plików. Format jest obsługiwany przez kodek AV1, który pojawił się już w Android 10. Szybka edycja zrzutów ekranu – będzie dostępna tylko na urządzeniach Google Pixel, ale pozwoli wielu użytkownikom zrezygnować z zewnętrznych aplikacji do edycji obrazów. Za jej pomocą możliwe będzie dodawanie do zrzutu elementów takich jak tekst, naklejki, czy emotikony.

– będzie dostępna tylko na urządzeniach Google Pixel, ale pozwoli wielu użytkownikom zrezygnować z zewnętrznych aplikacji do edycji obrazów. Za jej pomocą możliwe będzie dodawanie do zrzutu elementów takich jak tekst, naklejki, czy emotikony. Ukrywanie przedniego aparatu – to kolejna zmiana, która trafi na Android 12 – ale tylko na telefony Pixel 5. Włączenie tej funkcji ukryje aparat do selfie przy pomocy czarnego paska.

Jakie smartfony otrzymają aktualizację do Android 12?

Mimo oficjalnej premiery Android 12 zaplanowanej dopiero na jesień tego roku – już pojawiają się listy urządzeń, których użytkownicy mogą spodziewać się aktualizacji do najnowszego systemu. Nie są jednak one oficjalne, więc dane mogą ulec zmianie – a to ze względu na brak stabilnej wersji systemu (obecnie dostępny jest tylko Android 12 beta), na podstawie której producenci będą mogli wydać deklarację na temat aktualizacji do Androida 12.

Lista smartfonów, które dostaną aktualizację do Androida 12:

Google:

Pixel 3 (XL)

Pixel 3a (XL)

Pixel 4 (XL)

Pixel 4a (5G)

Pixel 5

Samsung:

Galaxy A51

Galaxy A52

Galaxy A71

Galaxy A72

Galaxy A90 5G

Galaxy Fold

Galaxy Note 10 (Lite)

Galaxy Note 10+

Galaxy Note 20 (Ultra)

Galaxy S10 (Lite)

Galaxy S10+

Galaxy Note 20 (Ultra)

Galaxy S10 (Lite)

Galaxy S10+

Galaxy S10e

Galaxy S20 (Ultra)

Galaxy S20+

Galaxy S20 FE

Galaxy S21 (Ultra)

Galaxy S21+

Galaxy Z Fold 2

Galaxy Z Flip

Xiaomi:

Mi 10 (Pro)

Mi 10T (Pro oraz Lite)

Mi 11 Lite

Mi Note 10 (Pro oraz Lite)

Poco C3

Poco F2 Pro

Poco F3

Poco M2 (Pro)

Poco M3

Poco X2

Poco X3 (Pro)

Redmi 9

Redmi 9A/9C/9T

Redmi K30 (Pro)

Redmi Note 9T

Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 10 (Pro oraz 5G)

Redmi Note 10S

OPPO:

Reno 4 (Pro, Lite oraz Z)

Find X3 (Pro)

Find X2 (Pro, Neo oraz Lite)

A73 5G

A91

A52

Vivo:

iQOO 7

X51

Y70

Y20s

Honor:

Honor View 40

OnePlus:

7T (Pro)

8 (Pro)

8T

9 (Pro)

9R

Nord

Motorola:

Razr (5G)

Moto G30

Moto G60

Moto G100

Edge (Plus)

Realme:

GT

X3 SuperZoom

X50 (Pro)

X7 (Pro 5G)

LG:

G8

Q31

Q52

Q92

V50

V50S

Velvet 5G

Velvet LTE

Wing

Nokia:

8.3 5G

5.4

5.3

1.3

2.4

3.4

G10

G20

X10

X20

Sony:

Xperia 1 II

Xperia 1 III

Xperia 5 II

Xperia 5 III

Xperia 10 II

Xperia 10 III

ASUS:

ROG Phone 3

ROG Phone 5

ZenFone 7 (Pro)

ZenFone 8 (Flip)

Co nowego w iOS 15 Premiera iOS 15 – lista nowych funkcji i wspieranych urządzeń

Autorski system Huawei – HarmonyOS HarmonyOS – jeden system operacyjny dla wszystkich urządzeń Huawei

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment