Jedną z najwybitniejszych cech każdego systemu GNU / Linux jest świetne środowisko programowanie które oferuje i umożliwia pracę z różnymi rodzajami frazeologia i moduły. Aby jak najlepiej go wykorzystać, mamy różne narzędzia które pokrywają wszystkie nasze potrzeby programistyczne.

1. Bluefish: jest to darmowe oprogramowanie i najlepsze do edycji plików HTML. Jego siła opiera się na łatwości użycia, dostępności dla kilku języków i zgodności składni z innymi „wzorcami”, takimi jak XML, Python, PHP, Javascript, JSP, SQL, Perl, CSS, Pascal, R, Coldfusion i Matlab. Obsługuje znaki wielobajtowe, unicode, UTF-8 i, ponieważ jest napisane w C i GTK, zużywa mało pamięci, mniej niż inne tego rodzaju narzędzia.

Oficjalna strona:

2. Anjuta: IDE (zintegrowane środowisko programistyczne), które działało z C i C ++, a teraz rozszerzyło swoje wsparcie na Java, Python i Vala. Od wersji 2 zawiera nowe wsparcie dla rozszerzeń, co daje mu większą funkcjonalność niż poprzednia wersja. Na uwagę zasługuje również kolorystyka składni i jej integracja z Glade w celu tworzenia interfejsów graficznych.

Oficjalna strona:

3. Polana: to narzędzie programistyczne z interfejsem graficznym (GUI) zaprogramowane w językach C i GTK. Te typy narzędzi są niezależne od określonego języka programowania, jednak najpopularniejsze języki to między innymi C, C ++, C #, Java, Vala, Perl i Python. Wersja 3 została całkowicie przepisana, aby wykorzystać funkcje GTK +, redukując liczbę linii kodu, umożliwiając integrację z Anjuta. Używa formatu XML o nazwie GtkBuilder do przechowywania danych dla utworzonych interfejsów.

Oficjalna strona:

4. GCC (Kolekcja kompilatorów GNU): to zestaw kompilatorów stworzonych przez GNU, które pierwotnie skompilowano dla języka C. Obecnie obsługuje „interfejsy” dla C, C ++, Java, Ada, Objective C, Objective C ++ i Fortran, i obsługuje inne języki w niestandardowy sposób, jak Go, Pascal, Modula 2, Modula 3 i D. Zalety wykorzystania GCC do kompilacji polegają na optymalizacji kodu w oparciu o własny mikroprocesor, sprawdzaniu błędów, debugowanie i optymalizacja wywołań podprogramów.

Oficjalna strona:

5.Kdevelop: kolejne środowisko IDE zoptymalizowane pod kątem dystrybucji używających KDE jako środowiska graficznego. Obsługuje C, C ++ i PHP. Podobnie jak w przypadku innych IDE, wersja 4 została całkowicie przepisana w C ++ przy użyciu bibliotek graficznych qt, tych samych, które pozwalają na integrację z QtDesigner. Ponieważ nie ma własnego kompilatora, konieczne jest również zainstalowanie GCC. Niektóre z jego najbardziej przydatnych funkcji to przeglądarka między klasami aplikacji oraz obsługa definicji klas i frameworka.

Oficjalna strona:

6. Zaćmienie: IDE zaprogramowane w Javie z ponad 2 milionami linii kodu. Jest szeroko stosowany do obsługi wielu języków, a także kilku języków programowania, takich jak Java, C, C ++, Ada, Perl, PHP, JSP, sh i Python, wiele z nich za pośrednictwem wtyczek społecznościowych. Wtyczki dodają również inne ważne funkcjonalności, takie jak możliwość pracy kilku użytkowników nad tym samym projektem oraz rozszerzenie IDE na inne narzędzia. Jest znany ze swojej długiej historii i jest wybierany przez programistów jako środowisko IDE do tworzenia nowych narzędzi programistycznych i aplikacji „klienckich”.

Oficjalna strona:

7. Kate: wielu zna ten edytor tekstu dla platformy KDE i chociaż nie oferuje on tysięcy narzędzi, to właśnie jego prostota czyni go alternatywą dla wielu innych. Zaprogramowany w C ++ i qt, jego głównymi cechami są rozszerzalne kolorowanie składni za pomocą XML, obsługa sesji i śledzenie kodu dla C, C ++, Java i innych języków. Jest to jedno z narzędzi zawartych w pakiecie KDEBase i jest używane jako edytor tekstu przez KDevelop i Quanta Plus

Oficjalna strona:

8. Aptana Studio: kolejny „ciężki” wśród IDE i stary znany programistom. Obecnie jest bardzo rozbudowany, a jego rozszerzenie poprzez wtyczki rozszerza jego użyteczność na różne języki programowania, wśród których wyróżnia się PHP, Python, Ruby, Rails, CSS, HTML, Ajax, JavaScript i C. Umożliwia także monitorowanie katalogów projektów, kreator tworzenia stron internetowych, debugowanie, połączenie przez FTP, biblioteki Ajax i wsparcie dla wtyczek Eclipse.

Oficjalna strona:

9. Emacs- Rozszerzony edytor tekstu stworzony przez GNU i zaprogramowany w C i Lisp. Stworzony w 1975 roku przez Richarda Stallmana, przeszedł długą drogę i obecnie istnieje kilka „implementacji”, takich jak XEmacs. Działa jako prosty edytor, który umożliwia programistom edycję, kompilację i debugowanie kodu. Istnieją również biblioteki, które rozszerzają jego funkcjonalność i własne wewnętrzne polecenia.

Oficjalna strona:

10. GN Krok- Zestaw zorientowanych obiektowo bibliotek, aplikacji i narzędzi napisanych w Objective C do tworzenia aplikacji komputerowych. Składa się z dwóch „programów”: Project Center jest głównym redaktorem projektu oraz GORM do tworzenia interfejsów graficznych. Zawiera również inne narzędzia, takie jak make, GUI, base i back.

Oficjalna strona:

11. HPodstawowy: jedna z alternatyw dla Microsoft Visual Basic, IDE, które integruje zarówno edycję kodu, jak i tworzenie interfejsów graficznych, do czego wykorzystuje biblioteki graficzne KDE. Możliwe jest również wykonywanie „wywołań” bibliotek qt i tworzenie plików wykonywalnych bezpośrednio za pomocą kompilatora programu. Żadne bardziej stabilne wersje nie zostały wydane od lipca 2009.

Oficjalna strona:

12. Łazarz: IDE zaprogramowane w Object Pascal, opracowane z Free Pascal, wieloplatformowe i będące alternatywą dla Delphi. Umożliwia tworzenie programów ze środowiskami wizualnymi i ma na celu właśnie przenośność skompilowanych programów, to znaczy, że można je uruchamiać w różnych systemach operacyjnych. Godna uwagi jest jego kompatybilność z różnymi menedżerami baz danych, takimi jak Firebird, PostgreSQL, dBase, FoxPro, MySQL, SQLite, Oracle i Microsoft SQL Server.

Oficjalna strona:

13. Ziarna netto: IDE „stworzone w Javie dla Javy”. Będąc open source, jego rozwój odbywał się w ostatnich latach w maratonie, umożliwiając włączenie rozszerzeń do pracy z C, C ++, PHP, Ruby, Rails i Python. Jego funkcjonalności zapewniają moduły napisane w Javie, a także kilka z tych modułów, które działają jako wtyczki w stylu Eclipse lub Aptana. Obecnie jest to jedno z najczęściej używanych IDE przez programistów Java i Python.

Oficjalna strona:

14. Kreator Qt: kolejne IDE, które pomaga tworzyć interfejsy graficzne bez konieczności pisania w określonym języku. Korzysta z graficznych bibliotek qt, a poprzez wtyczki można przenosić projekty na języki takie jak Python, C, C ++, Java i Ruby. IDE umożliwia śledzenie kodu projektu, jego katalogów i debugowanie przy użyciu gdb. Być może najsilniejszą cechą jest możliwość tworzenia zarówno aplikacji desktopowych, jak i mobilnych. Jego najsłabszym punktem jest dość duże zużycie pamięci.

Oficjalna strona: http://www.qt.io/download/

15. Ilość plus: Konkurencją Bluefish jest Quanta, IDE do tworzenia stron internetowych, które traci na popularności, ale nadal jest świetnym narzędziem zaprojektowanym dla KDE (jest również częścią pakietu kdewebdev). Posiada obsługę SSH i FTP, podgląd poprzez silnik KHTML, podświetlanie składni oraz analizator, który informuje o poprawnym utworzeniu naszych stron.

Oficjalna strona:

16. Krewetki: druga alternatywa dla Visual Basic, obsługująca tworzenie aplikacji w Qt lub GTK, z bazami danych, takimi jak MySQL, PostgreSQL i SQLite. Wśród jego mocnych stron można wymienić znajomość środowiska Microsoft IDE, skróty fragmentów kodu, debugowanie i włączenie przykładowych programów

Oficjalna strona:

17. Android SDK: Dla programistów Androida posiadanie tego programu jest bardzo wygodne. Zawiera nie tylko podstawowe narzędzia do tworzenia aplikacji na Androida, ale także inne, takie jak menedżer pakietów, interfejsy Google API, dokumentację, przykładowe kody i programy, rozszerzone narzędzia programistyczne i inne. Na uwagę zasługuje pakiet NDK, który umożliwia włączenie do aplikacji kodu z innych języków, takich jak C lub C ++.

Oficjalna strona:

18.WxFormBuilder: małe narzędzie pozwalające na tworzenie środowiska graficznego dla małych aplikacji z wykorzystaniem biblioteki wx. Zalecane jest również zapoznanie się z innymi aplikacjami, takimi jak wxWidgets, graficzna struktura umożliwiająca łączenie (poprzez skrypty zwane „powiązaniami”) z różnymi językami, takimi jak Ruby, Python, Perl, D, C i C ++

Oficjalna strona:

Jak widać, istnieje kilka narzędzi do programowania w systemie GNU / Linux. To tylko kwestia tego, który z nich najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Dziękuję Juan Carlos Ortiz!

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment