Jak w 2021 roku wygląda sytuacja z aktualizacjami systemu Android? Nadal tragicznie, a niemal połowa użytkowników nadal korzysta z przestarzałych wersji.
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu Google regularnie dzieliło się wiadomościami na temat postępów aktualizacji do nowych wersji systemu i popularnością poszczególnych wersji. Dali sobie spokój w 2018, bo tempo aktualizowania do najnowszego Androida zwykle było mocno rozczarowujące. Teraz możemy popatrzeć, jak popularny jest… Android 10.
Zgadza się – w ponad dwa lata po oficjalnym debiucie Android 10 nadal jest najbardziej popularną wersją systemu od Google. Działa na nim aż 26.5% smartfonów na całym świecie. Niemal na równi jest nowszy Android 11 z solidnym wynikiem na poziomie 24.3%. Android 12 jest zbyt nowy, by w ogóle pojawić się w zestawieniu, ale nie to jest najważniejsze.
Przerażające jest to, że niemal połowa użytkowników Androida korzysta z telefonów, których system ma co najmniej 3 lata. W zestawieniu ujęto wersje od Androida 4.1 Jelly Bean i aż do Androida 9.0 Pie daje nam to 49.1%. 49.1% użytkowników, którzy za nic mają sobie bezpieczeństwo w sieci czy prywatność danych osobowych, o bankowości nawet nie wspominając.
Android 9 Pie ma 18.2% rynku.
Zaprezentowany w sierpniu 2017 roku Android 8.1 Oreo wraz z 8.0 Oreo mają łącznie 13.7%.
Android 7.0 i 7.1 Nougat kontrolują łącznie 6.3% smartfonów.
Po kontrolą Androida 6 Marshmallow pracuje 5.1% urządzeń na rynku.
Przestarzały Android 5.0 to aż 3.9% telefonów na świecie.
Nawet zaprezentowany w 2011 (!) roku Android KitKat ma łącznie 0.6% udziałów.
Chcesz sprawdzić, czy Twój telefon załapie się na aktualizację do Androida 12? Zajrzyj do poniższego tekstu, w którym zebraliśmy wszystkie znane obecnie modele z zapewnioną aktualizacją:
Źródło
Google wypuścił finalną wersję systemu Android 12, który jest nazywany najbardziej znaczącą aktualizacją systemu operacyjnego Android. Oto, co nowego ten system przynosi swoim użytkownikom.
Material You i nowy sposób projektowania interfejsu
Zdecydowanie największą zmianą w systemie Android 12 jest Material You, najnowsza wersja języka projektowania firmy Google. Material You, jak opisuje gigant z Mountain View, stara się tworzyć projekty, które są osobiste dla każdego stylu, dostępne dla każdej potrzeby, żywe i adaptacyjne dla każdego ekranu. Podczas opracowywania Androida 12 Google stworzył nowy silnik motywów o nazwie kodowej „monet”, który generuje bogatą paletę pastelowych kolorów pochodzących z tapety użytkownika. Te kolory są następnie nakładane na różne części systemu, a ich wartości są udostępniane za pośrednictwem interfejsu API, który mogą wywołać aplikacje użytkownika. Pozwala to aplikacjom zdecydować, czy chcą zmienić kolor interfejsu użytkownika. Na przykład Google idzie na całość w Material You i już zaktualizowało wiele własnych aplikacji, aby zawierały dynamiczne kolory.
Ponieważ „monet” nie jest jeszcze w pełni open source, prawdopodobnie nie zobaczymy, jak inni producenci OEM włączają motywy oparte na tapetach w swoich forkach Androida 12, chyba że zdecydują się stworzyć własną implementację. W międzyczasie programiści niestandardowych ROM-ów mogą zaimplementować tę wersję „moneta” o otwartym kodzie źródłowym. Zewnętrzni deweloperzy aplikacji mogą teraz dodać obsługę dynamicznych kolorów, nawet jeśli będzie to działać tylko na telefonach Pixel z najnowszą wersją systemu Android.
Material You nie kończysz się na dynamicznych kolorach. W Androidzie 12 przeprojektowano również interfejs użytkownika panelu powiadomień, uproszczono menu zasilania, poprawiono układ ekranu blokady i wprowadzono kilka innych zmian w interfejsie. Google zmodernizował również widżet Androida i zachęca programistów do aktualizacji swoich widżetów do nowej wersji. Firma wprowadziła już szereg aktualizacji, które wprowadzają zaktualizowane projekty widżetów.
Przewijanie zrzutów ekranu
Android 12 w końcu dodaje bardzo pożądaną funkcję, z której mogą korzystać użytkownicy smartfonów niektórych producentów. Chodzi o przewijanie zrzutów ekranu. Dzięki tej funkcji można zrobić zrzut ekranu przewijanej strony bez konieczności robienia kilku screenów i łączenia ich w jeden obraz. Ze względu na sposób, w jaki została zbudowana, natywna funkcja przewijania zrzutów ekranu Androida może nie działać w każdej aplikacji.
Tryb jednoręczny
Google wprowadził do Androida 12 funkcję zwaną trybem jednoręcznym. Pod tą prostą nazwą kryje się narzędzie pozwalające opuścić ekran tak, aby jedną ręką dotrzeć do jego górnej części.
Panel gier
Google w najnowszej wersji Androida skupił się na grach. Nowy panel gier zapewnia szybki dostęp do przydatnych narzędzi, takich jak miernik FPS i rejestrator ekranu, do których można uzyskać dostęp w grze za pomocą pływającego przycisku. Można też zmieniać profil wydajności urządzenia dla każdej gry, transmitować rozgrywkę na żywo w serwisie YouTube lub sprawdzać swoje osiągnięcia w Grach Play.
Panel prywatności
Nowa strona o nazwie panel prywatności pozwala zobaczyć, jak często aplikacje żądają najbardziej poufnych uprawnień. Można wyświetlić oś czasu użycia uprawnień, takich jak lokalizacja, kamera czy mikrofon. W tym miejscu da się również szybko zdecydować, które aplikacje mają dostęp do wrażliwych danych.
Za każdym razem, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do aparatu lub mikrofonu telefonu, na pasku stanu zostanie pokazany odpowiedni wskaźnik. Nowe przełączniki pozwalają odciąć dostęp do kamery i mikrofonu, aby żadna aplikacja nie mogła ich użyć.
Widżet rozmów
Nowy widżet Rozmowy w Androidzie 12 pozwala zobaczyć najnowszą wiadomość lub aktualizację statusu kontaktu, z którym rozmawiamy najczęściej, bezpośrednio na ekranie głównym.
Inne nowości
Oczywiście na tym nowe funkcje Androida 12 się nie kończą. Znajdziemy w nim między innymi ulepszony system automatycznego obracania, funkcję udostępniania adresów URL i obrazów z przeglądu ostatnich aplikacji, nowy panel internetowy, efekty rozciągniętego przewijania, ekrany powitalne uruchamiania aplikacji, powiadomienia o czytaniu schowka i wiele, wiele więcej.
Zobacz: Android 12 i Realme UI 3.0 już w październiku. Ujawniamy szczegóły
Zobacz: Oppo prezentuje system ColorOS 12
Google News Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na
Źródło zdjęć: Google, XDA Developers
Źródło tekstu: Google, XDA Developers
System operacyjny Android 13 wyszedł już na telefonach Google Pixel i w Android Open Source Project. W najbliższych miesiącach najnowszą wersję systemu Android dostaną do swoich smartfonów także fani innych marek (za wyjątkiem Apple oczywiście).
Co się zmienia w najnowszym Androidzie? Co będzie lepsze, co nowe, a co zniknie? Jakie telefony dostaną aktualizację? Czytaj dalej.
Android 13 – co się zmienia wraz z aktualizacją?
Nowy Android usunie wszelkie niespójności pomiędzy wersją 12 i 12L.
Co ciekawe od tej wersji Androida każda aplikacja będzie musiała poprosić o pozwolenie na wysyłanie powiadomień. Obecnie trzeba to ustawiać ręcznie w ustawieniach powiadomień lub aplikacji.
Dodatkowo system samodzielnie usunie dane wrażliwe (np. email, numer telefonu czy dane logowania) ze schowka.
Ciekawą funkcją będzie ulepszenie dźwięku przestrzennego, który będzie dostosowywał się do tego, w którym kierunku zwróci się użytkownik.
Do każdej aplikacji będzie można ustawić język inny niż domyślny systemowy. To ułatwi życie np. obcokrajowcom kupującym używane telefony na polskim rynku wtórnym, którzy mogą nie chcieć korzystać z telefonu po polsku. Nowy system umożliwi im dostosowanie aplikacji do własnych preferencji.
Oprócz tego użytkownicy posługujący się alfabetami niełacińskimi zauważą poprawę wysokości linii – nietypowe znaki nie będą ucinane.
Co nowego w Androidzie 13?
Nowości w Androidzie 13 to:
nowy wygląd ikon (dostosują się do barw tapety ekranu głównego),
lepsza kontrola nad multimediami,
ustawianie języka dla danej aplikacji,
nowe ustawienia prywatności użytkowników i powiadomień oraz rozgraniczenie ich na zdjęcia, wideo i audio,
lepsza współpraca pomiędzy urządzeniami,
pasek zadań na tabletach,
poprawiony tryb wielu okien i pełnoekranowy,
udogodnienia dla posiadaczy urządzeń z ekranem typu fold,
lepsze rozpoznawanie gestów,
zaktualizowany przełącznik wyjścia multimediów,
integracja i synchronizacja chatów na telefonie i Chromebooku, także kopiowania i wklejania tekstu i adresów URL,
tablety rozpoznają dłoń i stylus jako osobne dotknięcia,
łatwiejsza customizacja trybu Bedtime.
Te zmiany weszły wraz z aktualizacją jeszcze w sierpniu, a we wrześniu dodatkowa aktualizacja wprowadziła drobne poprawki, m.in.:
poprawiła rozpoznawanie odcisków palców,
usunęła błąd z ładowaniem bezprzewodowym w pewnych warunkach,
poprawiła łączenie z urządzeniami Bluetooth, które momentami szwankowało,
usunęła problem przyciętych powiadomień na ekranie blokady,
naprawiła program przegrzewających się baterii w telefonach Pixel.
Android 13 – wymagania techniczne
Wiadomo już, że trzynasta wersja Androida będzie wymagała 2 GB RAMu i przynajmniej 16 GB pamięci. Co to oznacza? Mówiąc wprost – telefony, które nie spełniają tych wymagań, mogą zapomnieć o Androidzie 13.
Czy to duży problem? Prawdopodobnie nie. Większość nawet niskobudżetowych smartfonów ma te 2 GB RAM i 16 GB pamięci.
Prawdę mówiąc, 32 GB pamięci to dziś niezbędne minimum, 64 GB to norma, a 128 GB nikogo już nie dziwi.
Ktokolwiek dzisiaj używa telefonu, który ma poniżej 2 GB RAMu i 16 GB pamięci, prawdopodobnie świadomie rezygnuje z pamięciożernych aplikacji i najpewniej w ogóle ich nie potrzebuje. Mogą to być fani pancernych telefonów, które może nie obsługują najnowszych gier, ale nie pękają przy upadku.
Kiedy Android 13? Premiera nowego Androida
Posiadacze Google Pixela nie muszą zadawać tego pytania, bo już od 16 sierpnia 2022 r. mogą się cieszyć nowym systemem Android w wersji stabilnej. Pytanie pojawia się zatem ze strony użytkowników telefonów innych marek. Kiedy dostaną Androida 13?
Pełną listę smartfonów, które dostaną aktualizację do Androida 13 i nakładkę One UI 5, wraz z datami opublikował Samsung. Wygląda to następująco:
Październik 2022 Listopad 2022 Grudzień 2022 Styczeń 2023* Galaxy S22
Galaxy S22+
Galaxy S22 Ultra Galaxy Z Fold 4
Galaxy Z Flip 4
Galaxy Z Fold 3
Galaxy Z Flip 3
Galaxy S21
Galaxy S21+
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S21 FE
Galaxy S20 FE 5G
Galaxy Note 20
Galaxy Note 20 5G
Galaxy Note 20 Ultra
Galaxy S20
Galaxy S20+
Galaxy S20 Ultra
Galaxy Tab S8
Galaxy Tab S8+
Galaxy Tab S8 Ultra
Galaxy Tab S7
Galaxy Tab S7+
Galaxy Quantum 3
Galaxy A53 5G
Galaxy A33 5G Galaxy Z Fold 2
Galaxy Z Flip 5G
Galaxy Z Flip
Galaxy Tab S7 FE/S7 FE 5G
Galaxy Tab S6 Lite
Galaxy A Quantum
Galaxy A Quantum 2
Galaxy A52s 5G
Galaxy A52 5G
Galaxy A52
Galaxy A51
Galaxy A51 5G
Galaxy A42 5G
Galaxy A32 5G
Galaxy M53 5G
Galaxy M52 5G
Galaxy M33 5G
Galaxy M32
Galaxy XCover 6 Pro
Galaxy XCover Pro
Galaxy Jump
Galaxy Jump 2 Galaxy Tab A8
Galaxy Tab A7 Lite
Galaxy Tab Active 3
Galaxy Buddy 2
Galaxy Wide 6
Galaxy Wide 5
Galaxy Buddy
Galaxy A23
Galaxy A22
Galaxy A22 5G
Galaxy A13
Galaxy A13 5G
Galaxy A12
Galaxy M22
Galaxy M13
Galaxy M12
Galaxy XCover 5
Jeśli chodzi o pozostałych producentów, to, kiedy zaimplementują nowe oprogramowanie na swoich telefonach, pozostaje zagadką.
Wiemy, że Xiaomi pracuje nad betą nakładki MIUI dla Androida 13. Posiadacze Xiaomi 12 i Xiaomi 12 Pro mogą dołączać.
Także Sony ogłosiło, że rozpoczyna aktualizację do Android 13 w swoich najnowszych telefonach: Xperia 1 IV i Xperia 5 IV.
W tym roku aktualizacja ma wyjść także na wybrane modele marki ASUS, Nokia, iQOO, Motorola, One Plus, OPPO, realme, Sharp, Tecno i vivo.
Trochę wiemy już o aktualizacji Androida w Motorolach: Najnowszy Android 13 w smartfonach Motorola. Które modele dostaną aktualizację?
Jak nazywać się będzie Android 13?
Z każdą premierą nowego Androida użytkownikom tego systemu cieknie ślinka i to nie tylko na myśl o nowych funkcjonalnościach. Każda kolejna wersja Androida od wypuszczonego w kwietniu 2007 r. Androida 1.5 Cupcake miała nazwę deseru.
Kolejne wersje Androida nazywały się tak:
Android 1.5 Cupcake
Android 1.6 Donut
Android 2.0 Eclair
Android 2.2 Froyo
Android 2.3 Gingerbread
Android 3.0 Honeycomb
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Android 4.1 Jelly Bean
Android 4.4 KitKat
Android 5.0 Lollipop
Android 6.0 Marshmallow
Android 7.0 Nougat
Android 8.0 Oreo
Android 9 Pie.
Przy Androidzie 10 Google odeszło od cukierniczego nazewnictwa i nie miało to związku z promocją niezdrowych cukrów prostych. Firma stwierdziła, że prosta nazwa będzie bardziej zrozumiała. Google podtrzymało decyzję także dla Androidów 11 i 12.
Co nie zmienia faktu, że wewnętrznie każdy system Android ma deserową nazwę i tak:
Android 10 – Quince Tart,
Android 11 – Red Velvet Cake,
Android 12 – Snow Cone.
13. aktualizację oprogramowania też będzie można posmakować – ma nazywać się Tiramisu.
Może Cię zainteresować:
Leave a Comment