Gdyby nie języki programowania to nie istniałaby żadna usługa online, z której na co dzień korzystamy. Nie trzeba udowadniać jak ogromną rolę pełnią w działaniu naszego obecnego świata. Ich liczba jest bardzo duża, dlatego warto skupić się na tych najbardziej poszukiwanych na rynku IT. Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka programowania, lub jesteś już w branży IT, to informacje na temat prognoz odnośnie najpopularniejszych technologii na 2022 rok, mogą się okazać dla Ciebie przydatne.
Jak obserwujemy, od jakiegoś czasu rośnie zapotrzebowanie odnośnie specjalistów na stanowisko Software Engineer. Wszystko wskazuje na to, że ten trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Badanie przeprowadzone przez BLS podkreśla tą wizję. Wynika z niego, że do 2028 r. liczba ofert pracy związanych z programowaniem wzrośnie o 21%. W efekcie cały czas powiększa się również liczba osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat tej dziedziny umiejętności w IT.
1. Python
Na szczycie naszej listy znajduje się Python. Jest to wszechstronny język programowania, stworzony 30 lat temu przez Guido van Rossuma. Technologia ta jest wykorzystywana przy tworzeniu aplikacji takich jak: Instagram, Pinterest, Disqus, Uber, Reddit, Dropbox, Spotify, Google Search, Youtube i wiele innych. Dlatego programiści znający ten język programowania są bardzo poszukiwani przez agencje rekrutacyjne IT. O bardzo wysokim zainteresowaniem nim świadczy też fakt, że w 2021 roku Python był najpopularniejszym językiem programowania w TIOBE i PYPL Index. Można przypuszczać, że tendencja ta będzie się utrzymywać.
Dlaczego Python zajął pierwsze miejsce?
Według Stack Overflow Python jest najpopularniejszym backendowym językiem programowania i najbardziej pożądaną technologią.
Jest to również najpopularniejszy język dla specjalistów na stanowisku Data Scientist lub Machine Learning Engineer.
Ma wielu zwolenników i ogromną społeczność, która sobie wzajemnie pomaga i wspiera się nawzajem wiedzą.
Chociaż Python ma już 30 lat, wciąż zyskuje na popularności. Wystarczy spojrzeć na Tiobe INDEX:
Daje różne możliwości. Umożliwia tworzenie aplikacji, oprogramowania AI, gier, stron internetowych i wielu innych.
Python ma wielu fanów, ponieważ jego składnia jest przejrzysta i łatwa do nauczenia. W związku z tym nauka tego języka jest częstym wyborem dla początkujących programistów.
Czas wymagany do przetestowania kodu jest znacznie skrócony, dzięki interaktywnym funkcjom języków, takim jak przeprowadzenie szybkiego testu kodu.
[ Przeczytaj też: Jak zatrudnić Python Developera w 2022 roku? Poradnik dla pracodawców i Hiring Managerów ]
2. JavaScript
Na drugim miejscu jest JavaScript — król frontendu. Jest to język programowania używany do tworzenia stron internetowych. Według badania Stack Overflow Developers Survey jest to najpopularniejszy i trzeci najbardziej poszukiwany język programowania w 2021 roku. Oprócz tego, że jest to jeden z najbardziej popularnych języków programowania, to był również najbardziej poszukiwaną technologią przez Hiring Managerów w 2020 roku.
Podobnie jak Python, JavaScript ma silną społeczność oraz wiele gotowych bibliotek i frameworków, które ułatwiają pracę z językiem. Ten język programowania nie ma konkurencji, jeśli potrzebujesz stworzyć frontend dla swojej witryny, aplikacji lub oprogramowania. Jest też świetną platformą w przypadku budowania dynamicznych elementów na stronie.
3. Go
Jeśli myślisz o nauce nowego języka programowania, aby podwyższyć swoje umiejętności to Go może być dobrą opcją. Ta technologia została opracowana przez Google w 2007 roku i była używana do tworzenia aplikacji internetowych oraz interfejsów API. Mimo że Go nie uzyskało tempa wzrostu na taką skalę jak wcześniej opisane języki, to nadal można go zaliczyć do bardzo poszukiwanych umiejętności.
Jest to łatwy do nauczenia język programowania, ogólnego przeznaczenia o przejrzystej składni, który ułatwia pisanie prostego, niezawodnego i wydajnego oprogramowania.
Dziś jest to jedna z najlepiej opłacanych technologii oraz drugi najbardziej poszukiwany język programowania backend. Oznacza to, że jeśli nauczysz się tego języka programowania, nie będziesz miał problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Według Stack Overflow mediana rocznej pensji wynosi około 76 tysięcy dolarów.
Go, podobnie jak Python, służy do tworzenia systemów opartych na sztucznej inteligencji, więc jego popularność prawdopodobnie będzie rosła.
4. Java
Jeszcze kilka lat temu Java prawdopodobnie znalazłaby się na szczycie naszej listy. Ten język programowania został ogłoszony językiem roku 2005 i 2015. Jednak jego popularność spada z roku na rok, o czym świadczy INDEX TIOBE:
Jednak Java jest nadal stabilnym językiem, który jest wspierany przez wiele dużych korporacji. Używają go takie firmy jak NASA, Netflix, Spotify, LinkedIn, Uber, Amazon i wiele innych.
Ten język programowania jest obecnie używany w tworzeniu aplikacjach mobilnych, stron internetowych, a nawet Big Data. Jest to podstawowy język programowania dla urządzeń z systemem Android, więc zapotrzebowanie na umiejętności z nim związane będzie nadal wysokie. Na dzień dzisiejszy jest to nadal piąta najpopularniejsza technologia według Stack Overflow.
5. C / C++
C jest jednym z najstarszych języków programowania, z którego wywodzą się inne języki, takie jak JavaScript i C#. Dodatkowo język C++ można uważać za rozszerzoną wersję C.
Oba języki mają wysoką wydajność, więc są powszechnie używane do tworzenia różnych aplikacji. Uważa sie je za języki uniwersalne. Oznacza to, że można je kompilować dla wielu systemów. Programiści uwielbiają te języki programowania za to, że są bardzo szybkie i wydajne.
Obecnie C jest drugim najpopularniejszym językiem według TIOBE Index, zaraz po Pythonie.
6. C#
C# to wysokopoziomowy, obiektowy język programowania ogólnego przeznaczenia. Powstał on jako odpowiedź Microsoftu na Javę. C# jest zintegrowany z platformą .NET, zarówno frameworkiem, jak i środowiskiem zarządzającym.
C# to technologia stworzona do tworzenia i rozwijania aplikacji dla systemów Windows. Odkąd framework .NET zaczął być używany w systemie Linux i Mac, możliwe jest tworzenie natywnego oprogramowania w tym języku dla każdej platformy.
Możesz korzystać z tej technologii do tworzenia aplikacji Windows, gier wideo, oprogramowania antyhakerskiego, aplikacji mobilnych, VR i wielu innych. Jest używany przez światowych gigantów, takich jak Slack i Pinterest. Obecnie zajmuje 5. miejsce w rankingu Tiobe.
7. R
Język programowania R podobnie jak Python należy do grupy najczęściej używanych języków programowania w uczeniu maszynowym i Big Data. Wykorzystuje go wiele znanych firm, takich jak Google i Facebook. Dodatkowo jest to język programowania, który jest popularny i wymagany przy stanowiskach dotyczących analityki danych. Język programowania R ma wbudowaną bibliotekę, która umożliwia programistom tworzenie algorytmów uczenia maszynowego. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność i zapotrzebowanie na rozwiązania AI, technologia ta bez wątpienia będzie warta śledzenia w 2022 roku.
8. Ruby
Ruby to interpretowany oraz w pełni obiektowy język programowania. Został opracowany w latach 90. i jest uważany za łatwy do nauczenia. Jako technologia o prostej składni jest często używany do tworzenia skryptów, przetwarzania tekstu i prototypowania nowych aplikacji.
Jego istotną zaletą są masywne frameworki webowe oraz aplikacje napisane w tym języku, takie jak dobrze znany Ruby on Rails. Ruby to stabilny i popularny język używany przez Twitch, Shopify, Starbucks lub Tumblr. Co więcej, jest to szósty najlepiej płatny język programowania na świecie.
9. Kotlin
Kotlin to język programowania będący częścią JVM family. Przez większość programistów uważany jest za język zwięzły oraz łatwy do odczytania i utrzymania. Charakteryzuje się bezpiecznym i inteligentnym kompilatorem i może działać na różnych systemach. Moment, w którym zainteresowanie się tym językiem gwałtownie wzrosło to z pewnością 2019 rok. Stało się tak przez to, że Google wtedy ogłosiło Kotlin jako obecnie preferowany język dla aplikacji na Androida. Tak więc, podsumowując, aplikacje Google są oparte na Kotlinie. Jeśli interesujesz się tworzeniem aplikacji na Androida i chcesz pracować w tej dziedzinie, to nauka Kotlina w 2022 roku może być właściwym wyborem.
Mimo, że ten język programowania ma mniejszą społeczność programistów niż Java to jest uważany za znacznie bardziej lubiany (prawie 62% programistów stwierdziło, że uwielbia ten język). Dodatkowo można zwrócić uwagę na fakt, że jest bardziej opłacalny.
10. Swift
Swift to język programowania, który został stworzony w 2014 roku przez Apple. Zastąpił on Objective-C, z którego wcześniej korzystała ta firma. Jest używany głównie w urządzeniach z systemem macOS, iOS i Linux. Jego składnia jest podobna do Javy i C# i pozwala pisać aplikacje na zegarki, tablety, komputery, smartfony, telewizory i serwery.
Apple nadal jest jedną z wiodących marek, dzięki czemu Swift będzie w tym roku nadal dużym graczem. Według TIOBE popularność Swifta ponownie rośnie i w rezultacie jest to technologia, którą warto poznać w 2022 roku.
Jak myślisz, jakie języki programowania będą najbardziej popularne w 2022 roku? Daj nam znać, jeśli zgadzasz się z naszą listą!
Jeśli szukasz Software Developerów, posiadających umiejętności w jednym z tych języków (lub więcej), to skontaktuj się z nami. Jako agencja rekrutacyjna IT mamy doświadczenie i chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepsze talenty na rynku IT.
Wprowadzenie do Kotlina
Mateusz Budnik | Rozwój oprogramowania | 29.06.2022
Kotlin jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia stworzonym przez firmę JetBrains, a jego pierwsza stabilna wersja ukazała się w 2016 roku. Ten język łączy w sobie elementy programowania funkcyjnego, imperatywnego i obiektowego. Czy warto uczyć się programowania w języku Kotlin? Jakie są jego zalety i zastosowania? Dlaczego developer programujący w Javie miałby się przestawić na ten właśnie język? W jakich projektach warto go wykorzystać? Sprawdźmy!
Języki JVM
„Napisz raz, uruchamiaj wszędzie” – taka idea inspirowała twórców Javy. Aby to osiągnąć, potrzebowali czegoś, co uniezależniałoby kod aplikacji od konkretnej platformy sprzętowej. Stworzyli więc wirtualną maszynę Javy (JVM), która interpretuje kod bajtowy niezależnie od urządzenia, na którym jest zainstalowana. Z czasem powstało więcej języków, które kompilowane są do tego samego kodu pośredniego i mogą być uruchamiane poprzez JVM. Wśród nich pojawiły się między innymi Groovy, Scala oraz Kotlin.
Kotlin vs Java
O Kotlinie często mówi się, że jest następcą Javy. Język ten wprowadza pewne ułatwienia, które sprawiają, że kod jest bardziej zwięzły i przejrzysty. Mechanizmy, które Kotlin oferuje, mogą sprawić, że praca programisty będzie efektywniejsza, a kod bardziej odporny na błędy. Ponadto język ten oferuje interoperacyjność z Javą. Oznacza to, że mamy możliwość użycia obu języków w tworzonym przez nas projekcie, jak i korzystania z bibliotek i frameworków znanych z Javy.
Chciałbym zwrócić uwagę na niektóre z różnic pomiędzy Javą a Kotlinem.
Co ma Kotlin, czego nie ma Java? – przykłady
Obsługa typów nie pustych (ang. non-nullable types)
W Kotlinie rozróżniane są typy, które mogą przyjmować wartości puste lub nie. Aby zmienna mogła przyjąć wartość „null”, musimy ją oznaczyć, dodając znak „?”, tak jak w poniższym przykładzie.
1. val a: String? = null
Mechanizm ten pozwala na uniknięcie wielu błędów typu „NullPointerException”, które spowodowane są odwołaniem się do pola nieistniejącego obiektu. Już na poziomie kompilacji programista zostanie poinformowany, że coś jest nie tak.
Istnieje jeszcze operator „!!”, który konwertuje dowolną wartość na typ nieakceptujący wartości pustych. Jeżeli wykorzystamy ten mechanizm, musimy się liczyć z możliwością wystąpienia „NullPointerException”. Ten operator powinien być stosowany bardzo ostrożnie, tylko wtedy, gdy jest się przekonanym, że wartości nie będą puste w momencie ich użycia.
1. val a: String? = null 2. println(a!!.length) // NullPointerException
Gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy odwołać się do danego pola, z pomocą przychodzi nam operator bezpiecznego wywołania (ang. safe call operator) „?.”, który sprawdza, czy referencja ma wartość pustą bez wyrzucania wyjątku „NullPointerException”.
1. val a: String? = "Kotlin" 2. val b: String? = null 3. println(a?.length) // 6 4. println(b?.length) // null
Java wraz z nadejściem wersji 8 otrzymała mechanizm pozwalający wyrazić potencjalny brak wartości. Dodana została klasa „Optional”, która wzbogaca zmienną, na której pracujemy, o dodatkowe metody pozwalające obsłużyć brak zasobu. Jednakże Kotlin radzi sobie z tym problemem w sposób generalnie bardziej zwięzły. Użycie operatorów wymaga mniej kodu niż odwoływanie się do wartości opakowanej w dodatkową klasę.
Domniemanie typów
W Kotlinie, inaczej niż w Javie, typ w wielu przypadkach jest określany automatycznie na podstawie kontekstu (możemy pominąć deklarację typu). Ilustruje to poniższy przykład, w którym zmiennej „a” zostanie przydzielony typ „int”.
1. var a = 1 2. a = 5
Podczas deklaracji zmiennych mamy do dyspozycji dwa słowa kluczowe „var” i „val”. Użycie pierwszego z nich („var”) powoduje to, że wartość będzie mogła zostać zmieniona. Natomiast pole zadeklarowane z „val” nie będzie mogło ulec modyfikacji. Zatem kod:
1. val a = 1 2. a = 5 // błąd
zostanie potraktowany jako błąd.
Inteligentne rzutowanie (ang. smart casts)
Kompilator Kotlina jest w stanie samodzielnie zapamiętać sprawdzenie typu i odpowiednio rzutować zmienną na dany typ. W ten sposób w większości przypadków można automatycznie używać zmiennych zgodnie z potrzebami, bez konieczności ręcznego wykonywania oczywistych rzutowań.
Przykład:
1. fun printStringLength(any:Any) { 2. if(any is String) { 3. println(any.length) 4. } 5. }
Zmienna „any” jest automatycznie rzutowana na typ String.
Funkcje rozszerzające (ang. extension functions)
Zdarza się, że jakaś klasa (np. z biblioteki) nie posiada metod, które mogłyby być dla nas bardzo przydatne. Funkcje rozszerzające pozwalają w łatwy sposób rozszerzyć daną klasę o nową funkcjonalność. Takie rozwiązanie pozwala nam po prostu na dodanie nowej funkcji do danej klasy.
Przykład:
1. fun Activity.showToast(message:String){ 2. message, Toast.LENGTH_LONG).show() 3. }
Wartości domyślne
Kotlin oferuje także wsparcie dla wartości domyślnych. Definiując funkcję, możemy ustawić domyślny parametr, którego nie trzeba już będzie podawać w wywołaniu funkcji.
1. fun sayHello(name: String = „World”){ 2. println(„Hello $name”) 3. } 1. sayHello() // Hello World
„Data classes”
To klasy, które są tylko kontenerem na dane. Domyślnie implementują metody takie jak equals(), hashCode(), toString(), które w Javie należałoby samodzielnie zaimplementować.
1. data class User(val name: String, val age: Int)
Brak getterów i setterów
W Kotlinie gettery i settery są generowane automatycznie. Pozwala to na zaoszczędzenie wielu linii kodu i czasu poświęconego na ich pisanie.
Oczywiście w Javie również powstały narzędzia, które pozwalają zredukować powtarzalny kod. „Lombok” jest biblioteką, która na podstawie adnotacji automatycznie generuje kod w celu ograniczenia tzw. „boilerplate code”.
Czego nie ma Kotlin, a ma to Java?
Typy prymitywne
Podstawowe typy danych takie, jak: boolean, byte, short, int, long, float, double, char. Nie przechowują one obiektów, lecz pojedyncze wartości. A operacje na nich są szybsze niż w przypadku typów złożonych.
„Checked exceptions”
Wyjątki, które muszą być obsłużone przez programistę. Żeby skompilować kod, programista musi „naprawić” błąd wyrzucony przez wywołaną funkcję (użyć instrukcji try…catch…).
Jest to kontrowersyjny koncept. Niektórzy uważają, że nie poprawia to jakości kodu, a zmniejsza produktywność programisty. Narzucenie konieczności obsługi wyjątków czasami skutkuje pustymi blokami „catch”. Obsługa wyjątków np. typu „IOException” w niskopoziomowej metodzie nie zawsze ma sens. Być może lepiej byłoby obsłużyć je gdzieś na wyższym poziomie. Kotlin świadomie nie przyjął tego konceptu.
Słowo kluczowe „static”
Kotlin nie posiada słowa kluczowego „static”. Zamiast tego ma mechanizmy takie jak „companion object”, czy deklarowanie zmiennej/funkcji poza klasą (ang. top-level declaration).
“Companion object” to obiekt typu “singleton”, powiązany z klasą, w której się znajduje, i zawierający pola i metody, do których możemy się odwołać w ten sam sposób co do elementów statycznych w Javie.
1. class MyClass { 2. companion object Factory { 3. fun create(): MyClass = MyClass() 4. } 5. } 1. val myClass =
Zastosowanie języka Kotlin
Odkąd w 2019 r. Google ogłosiło Kotlin rekomendowanym językiem dla aplikacji na ich system operacyjny na urządzenia mobilne, może być on przez wielu developerów kojarzony głównie z Androidem. Jednak warto pamiętać, że to niejedyne zastosowanie Kotlina.
Język ten sprawdza się też w przypadku tworzenia aplikacji serwerowych czy desktopowych. Ogólnie rzecz ujmując, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie może być używana Java (z ciekawostek – Kotlin został wykorzystany przy tworzeniu zintegrowanego środowiska developerskiego IntelliJ IDEA)
Projekt Kotlin Multiplatform
Warto wspomnieć też o tym, że rozwijany jest projekt o nazwie „Kotlin Multiplatform”. Dzięki niemu możliwe jest pisanie wspólnego kodu logiki biznesowej aplikacji, która będzie działać na wielu platformach, takich jak między innymi Android, iOS, Windows, Linux, macOS oraz jako aplikacja webowa.
Kotlin Android Development
Kotlin zyskał ogromną popularność dzięki Androidowi. Obecnie większość nowych aplikacji na tę platformę powstaje właśnie w tym języku. Jedne z najbardziej znanych aplikacji na Androida stworzonych z użyciem Kotlina to: Slack, Trello, Evernote, Pinterest, Tinder czy Uber.
Także nowe narzędzia dla Android developerów, takie jak np. Jetpack Compose, wykorzystują cechy Kotlina i wymagają jego użycia. W wielu nowo powstających tutorialach przykładowy kod często jest również zaprezentowany w tym właśnie języku.
Programuję w Javie – czy warto się przestawić na Kotlin?
Niełatwo jest porównywać języki programowania, ponieważ każdy ma swoje wady i zalety. Zarówno Kotlin, jak i Java ciągle są rozwijane i oferują coraz to nowsze mechanizmy. Java jest z nami od 1991 roku i od wielu lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych języków programowania na świecie. Przez ten czas powstało wiele projektów. Czy warto więc się przestawić? To zależy.
Czy Kotlin zastąpi Javę?
Choć dla tysięcy programistów na świecie królowa jest tylko jedna, wiele argumentów wskazuje na to, że Kotlin to godny następca Javy. Najważniejsze z nich to:
Czytelniejszy kod
Odporność na błędy typu „NullPointerException”
Mechanizmy wspierające programowanie funkcyjne czy narzędzia (takie jak np. Jetpack Compose dla Androida)
Mikroserwisy – nowa jakość w projektach IT czy już standard? Przeczytaj artykuł
Podsumowanie
Moim zdaniem, rozpoczynając nowy projekt, warto się przestawić na język stworzony przez firmę JetBrains. Pozostaje jednak jeszcze pytanie, co z istniejącymi projektami napisanymi w Javie? Czy warto je migrować do Kotlina? Kotlin został zaprojektowany tak, żeby zachować pełną kompatybilność z Javą. Migracja może więc następować w sposób stopniowy. W bazie kodu mogą być dwa języki. Wiele firm wykorzystuje ten fakt i przekształca swoje aplikacje, aby mogły być one dalej rozwijane z wykorzystaniem zalet Kotlina. Jednakże dwa języki w kodzie mogą powodować pewne zamieszanie. Warto więc, jak zawsze, zachować szerszy kontekst i dopasować język indywidualnie do potrzeb i specyfiki projektu.
Kotlin – skąd czerpać wiedzę?
Strony internetowe
Oficjalna strona Kotlina –
Kotlin Academy –
Książki:
„Kotlin w Akcji” – Dmitry Jemerov, Svetlana Isakova
Materiały dla programistów Android:
Kanały na YouTube:
Użytkownicy smartfonów działających pod kontrolą Androida mają dostęp do oprogramowania Google stworzonego z myślą o kierowcach. Nazywa się ono Android Auto i wprowadza szereg udogodnień, które umożliwiają wygodny dostęp do aplikacji i usług ze smartfona podczas prowadzenia samochodu.
Jak zainstalować Android Auto?
Rozpoczęcie przygody z samochodowym oprogramowaniem Google nie jest aż tak proste, jak zainstalowanie każdej aplikacji z Google Play. Nie oznacza to jednak, że cały proces jest skomplikowany. Wymaga po prostu wykonania większej liczby kliknięć.
Android Auto nie jest oficjalnie dostępny w Polsce. W związku z tym, nie można pobrać aplikacji z poziomu Google Play – pojawia się komunikat sugerujący, że aplikacja nie jest zgodna z naszym urządzeniem. Na szczęście można sprawnie rozwiązać ten problem. Z pomocą przychodzi nam baza oprogramowania z plikami APK.
W celu zainstalowania Android Auto należy:
Wchodzimy na stronę APKMirror, z której pobieramy Android Auto Pobrany plik APK należy uruchomić na smartfonie i zainstalować, co sprowadza się wyłącznie do kliknięcia przycisku Zainstaluj Jeśli nie można zainstalować Android Auto z pobranego pliku, to należy sprawdzić czy w ustawieniach smartfona włączona jest opcja pozwalająca na instalację oprogramowania z nieznanych źródeł To już wszystko. Po poprawnie zakończonym procesie instalacji, aplikacja Android Auto powinna być już dostępna
Warto pamiętać, że Android Auto wymaga urządzenia z Androidem w wersji 5.0 Lollipop lub nowszej.
Jak korzystać z Android Auto?
Aplikacji można używać w dwóch trybach. Pierwszy dostępny jest po podłączeniu smartfona do systemu infotainment. Wówczas interfejs Android Auto zostanie wyświetlony na ekranie wbudowanym w samochód. Oprogramowanie Google nie zastępuje w pełni systemu dostarczonego przez producenta samochodu. Ogranicza się wyłącznie do zapewnienia wybranych aplikacji i usług ze smartfona. Android nie ma bowiem dostępu do ustawień auta.
W przypadku większości samochodów i smartfonów do podłączenia potrzebny będzie kabel USB. Obecnie tylko niektóre modele urządzeń obsługują bezprzewodową łączność z użyciem Wi-Fi. Nawigacja po interfejsie Android Auto różni się zależnie od systemu sterowania zastosowanego w samochodzie – może być realizowana za pomocą dotykowego ekranu lub przycisków czy pokrętła, a także mogą być dostępne wszystkie te trzy opcje.
Lista samochodów obsługujących Android Auto dostępna jest na stronie Google. Należy tutaj zaznaczyć, że sama obecność na liście nie świadczy, że możemy korzystać z oprogramowania Google. Wybrani producenci oferują Android Auto jako opcję, którą należy dobrać podczas konfigurowania samochodu.
Z drugiego trybu Android Auto mogą korzystać wszyscy. Oczywiście pod warunkiem, że ich smartfon spełnia wymagania aplikacji. Nie jest potrzebne posiadanie odpowiedniego samochodu lub radia – interfejs Android Auto wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie smartfona. Wystarczy tylko uruchomić aplikację. Tutaj do obsługi służy oczywiście ekran smartfona.
W obu trybach Android Auto wspiera komendy głosowe w języku polskim, które obsługiwane są przez Asystenta Google. Z użyciem głosu możemy wskazać cel w nawigacji, poprosić o wybranie kontaktu czy rozpocząć odtwarzanie muzyki.
Po co w ogóle Android Auto? Jakie aplikacje obsługuje?
Jak już wspomniałem, największą zaletą Android Auto jest wygodny dostęp do aplikacji i usług znanych ze smartfona. Wszystko to podane jest w interfejsie dostosowanym do obsługi w samochodzie. Poszczególne elementy interfejsu są odpowiednio duże, a liczba wyświetlanych informacji ograniczona jest do minimum.
Oczywiście mamy dostęp do aplikacji znanych z Androida, ale lista jest ograniczona. Chodzi o bezpieczeństwo i dostarczenie wyłącznie oprogramowania, które może być przydatne w samochodzie.
Wśród aplikacji dostępnych na Android Auto znajdziemy:
Nawigacja: Mapy Google i Waze
Muzyka: Spotify, YouTube Music, Apple Music, Google Play Muzyka, Deezer Music, Amazon Music i wybrane odtwarzacze plików lokalnych – VLC for Android, Rocket czy jetAudi Music
Komunikacja: Messenger, WhatsApp, Skype, Telegram, Signal, a także obsługiwane są SMS-y i połączenia telefoniczne
Pełną listę obsługiwanych aplikacji uzyskamy z poziomu Android Auto. Wystarczy w menu wybrać pozycję Aplikacje na Android Auto.
Polecamy również:
Leave a Comment