Android Auto to inteligentne rozwiązanie, łączące komputer pokładowy ze smartfonem – lub zmieniające Twój telefon w wygodny ekran multimedialny, przydatny podczas podróżowania. Zobacz, na czym dokładnie polega takie rozwiązanie i jakie daje korzyści!
Spis treści
1. Co to jest Android Auto?
2. Jak działa Android Auto?
3. Android Auto – najczęściej zadawane pytania
4. Auto Android – bo sprytne rozwiązania są najlepsze!
Podczas podróży potrzebujesz wygodnego dostępu do wielu funkcji, takich jak nawigacja czy odtwarzacz muzyki – o wybieraniu i odbieraniu połączeń telefonicznych nie wspominając. Jednak korzystanie ze smartfona podczas jazdy jest zbyt niebezpiecznie. Na szczęście masz wyjście – chodzi o interfejs Auto Android. To dzięki niemu możesz udostępnić funkcje smartfona w ten sposób, aby były one bezpieczne do używania podczas prowadzenia samochodu.
Chcesz wiedzieć, jak pobrać Android Auto? Zastanawiasz się, z jakich funkcji możesz korzystać w ten sposób i czym dokładnie charakteryzuje się Android Auto? Jak zainstalować ten interfejs? Koniecznie czytaj dalej!
Co to jest Android Auto?
Żeby połączyć swojego smartfona z komputerem pokładowym, potrzebne będzie Ci Android Auto. Co to takiego? Pod tym pojęciem kryje się z jednej strony aplikacja, a z drugiej – interfejs przeznaczony do korzystania z aplikacji mobilnych podczas kierowania samochodem.
Jeżeli zastanawia Cię, co to jest Android auto, wyobraź sobie, że bez odrywania rąk od kierownicy możesz obsługiwać wszystkie funkcje swojego smartfona. Czy chodzi o wybieranie i odbieranie połączeń, czytanie wiadomości SMS, sterowanie nawigacją czy wybieranie muzyki – wszystkie te rzeczy nie muszą okazywać się źródłem dekoncentracji podczas jazdy.
Na pewno zastanawia Cię teraz – jak wgrać Androida do radia samochodowego, aby móc korzystać z takich rozwiązań? Być może pewnym zaskoczeniem może być dla Ciebie fakt, że to wcale nie jest trudne.
Zobacz też: System start stop. Co to jest i jak działa?
Z Auto Android można bowiem korzystać na dwa sposoby. Pierwszy – wiąże się z podłączeniem smartfona do systemu samochodu. Dzięki temu z poziomu komputera pokładowego możesz zarządzać aplikacjami zainstalowanymi na Twoim telefonie. W zależności od konkretnego samochodu, korzystanie z aplikacji jest możliwe z wykorzystaniem np. ekranu dotykowego, systemu przycisków i pokręteł czy nawet inteligentnej kierownicy.
Jednak nie każdy samochód jest wyposażony w komputer pokładowy. Jak zainstalować Android Auto w takiej sytuacji? Okazuje się, że z takiego rozwiązania możesz korzystać także wtedy. Interfejs może być bowiem wyświetlany bezpośrednio na smartfonie – wówczas to właśnie Twój telefon weźmie na siebie wiele funkcji zarezerwowanych dla komputera pokładowego. Ty musisz tylko wiedzieć, jak pobrać Android Auto na smartfon, oraz… jak zamontować telefon w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.
Jak działa Android Auto?
Chcesz wiedzieć, jak uruchomić Android Auto? Na początek warto mieć na uwadze jedną bardzo ważną kwestię – musisz dysponować smartfonem opartym na systemie Android. W związku z tym, jeżeli Twój telefon nie korzysta z systemu operacyjnego od Google, to niestety nie jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Interesuje Cię Android Auto? Jak zainstalować taką aplikację? No cóż – tak naprawdę nie wygląda to tak jak w przypadku innych programów. Nie wystarczy odwiedzić Google Play, żeby ściągnąć i zainstalować ten interfejs. Jest to związane z faktem, że aplikacja ta jeszcze nie jest udostępniona na polskim rynku. Nie oznacza to jednak, że nie możesz z niej skorzystać. O dziwo – choć aplikacji nie można pobrać z Google Play w Polsce, to jednak możliwe jest korzystanie np. z poleceń głosowych w języku polskim.
A w praktyce – jak działa Android Auto? Interfejs ten ograniczony jest wyłącznie do wybranych aplikacji niezbędnych podczas jazdy. Przede wszystkim możesz korzystać z asystenta głosowego w języku polskim. Dzięki temu da się „rozmawiać” z samochodem, zadawać mu pytania i wydawać polecenia – jak z pełnoprawnym asystentem głosowym. Oprócz tego w ramach interfejsu możesz używać aplikacji przeznaczonych do nawigacji (np. Mapy Google, Waze), słuchania muzyki (np. Spotify, Deezer) oraz komunikowania się (np. Messenger, WhatsApp).
Pamiętaj, że Android Auto nie zastępuje systemu w aucie. W dalszym ciągu to właśnie główny system samochodowy jest odpowiedzialny np. za sterowanie nawiewem czy klimatyzacją. Android Auto odpowiada wyłącznie za wybrane, wcześniej wspomniane funkcje telefonu.
Android Auto – najczęściej zadawane pytania
Podoba Ci się to, jak działa Android Auto? To faktycznie bardzo interesujący temat. Zapoznaj się z sekcją FAQ, aby zdobyć krótkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jak zainstalować Android Auto?
Żeby uruchomić interfejs na smartfonie, konieczne jest pobranie aplikacji Anroid Auto APK. Niestety, jak już wspominaliśmy, nie jest ona dostępna w sklepie Google Play. Możesz zdobyć ją np. pod tym linkiem. Po pobraniu aplikacji musisz uruchomić proces instalacji na swoim smartfonie. Następnie aplikacja będzie dostępna z poziomu ekranu głównego.
Jak uruchomić android auto?
Android Auto można uruchomić na dwa sposoby. Żeby korzystać z aplikacją na ekranie komputera pokładowego, podłącz smartfon do systemu za pomocą kabla USB. Połączenie powinno być automatycznie nawiązane. W przypadku drugiej formy korzystania z Auto Android, należy po prostu uruchomić aplikację na smartfonie. Wówczas obraz na wyświetlaczu ulegnie zmianie – ikony i przyciski staną się większe (by umożliwić bezpieczne korzystanie podczas podróży), a sam ekran nie będzie się automatycznie blokował w przypadku pozostawania bez ruchu.
Przeczytaj także: Układ ASR – co to jest oraz jak działa system kontroli trakcji?
Jak dodać aplikacje do Android Auto?
Aplikacje wykorzystywane przez ten system ograniczają się wyłącznie do kilku pozycji (nawigacja, słuchanie muzyki, komunikacja). Uruchomienie aplikacji spoza tej grupy jest na tę chwilę niedostępne.
Auto Android – bo sprytne rozwiązania są najlepsze!
Android Auto to rozwiązanie typu smart – dzięki niemu możesz bezpiecznie i wygodnie korzystać z rozmaitych aplikacji mobilnych podczas prowadzenia samochodu. Dzięki takim funkcjom podróżowanie jest znacznie bardziej komfortowe. Dobrze jest wiedzieć, jak wgrać Androida do auta samochodowego. Jednak doskonałą informacją jest także to, że wcale nie musisz dysponować rozbudowanym komputerem pokładowym, aby korzystać z aplikacjii bezpiecznie trafić do celu.
Jesteś przekonany, że chcesz mieć w swoim samochodzie Android Auto? Co to daje, że kierowcy aż tak chętnie korzystają z funkcji mobilnych podczas podróżowania? Zwróć uwagę, że oprócz niezwykłej wygody, takie rozwiązanie zapewnia także większe bezpieczeństwo podczas podróżowania (m.in. poprzez możliwość obsługi głosowej – bez konieczności odrywania rąk z kierownicy). A gdy mowa o bezpieczeństwie – nie możesz pominąć ogromnie ważnego elementu, odpowiedzialnego za dbałość o zdrowie i życie kierowcy oraz pasażerów – czyli ubezpieczenia.
W LINK4 znajdziesz bogatą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. Oprócz obowiązkowej polisy Odpowiedzialności Cywilnej, możesz liczyć na ochronę w ramach Autocasco, a także rozbudowany pakiet Assistance, który sprawdzi się w nagłych sytuacjach. Pamiętaj, by o to zadbać przed długą podróżą. Już teraz skorzystaj z naszego kalkulatora, a szybko poznasz wysokość składki!
Szczegółowe informacje o oferowanych produktach dostępne są na www.link4.pl
Czasami zdarza się, że po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji na smartfonie nie jesteśmy zbytnio zadowoleni z tego faktu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy mogli wrócić do wcześniejszych wersji, do których jesteśmy przyzwyczajeni. W tym celu musimy wykonać kilka czynności. W tym poradniku, krok po kroku wyjaśniamy, jak wykonać taką operację.
Spis treści
Z czasem dla każdej aplikacji przychodzi moment aktualizacji. Z reguły mają one na celu poprawę jakości oprogramowania, jednak komu z nas nie zdarzyło się przyzwyczaić, chociażby do interfejsu apki, z której korzystamy praktycznie codziennie. Może się także zdarzyć, że nowa wersja dużo bardziej obciąża nasze urządzenie i korzystanie z niego staje się uciążliwe. No i trzecia sytuacja, kiedy chcemy zainstalować coś na starszym urządzeniu a w sklepie dostępna jest tylko najnowsza wersja, co uniemożliwia standardową instalację ze Sklepu Play.
Krok 1: Odinstaluj aplikację ze swojego urządzenia
Aby móc ręcznie zainstalować dowolną wersję aplikacji, musimy najpierw usunąć tę, która znajduje się na naszym urządzeniu. W tym celu przechodzimy do ustawień, a następnie do zakładki “Aplikacje”.
Zobacz również:
Po znalezieniu tej, która nas interesuje, wchodzimy w jej szczegóły. W tym miejscu wybieramy opcję “Odinstaluj”. W przypadku programów systemowych wybieramy opcję “Odinstaluj aktualizację”.
Teraz, kiedy pozbyliśmy się niechcianej aplikacji z urządzenia, możemy pobrać ręcznie wersję, która nas interesuje.
Krok 2: Pobieranie dowolnej wersji aplikacji
Chcąc pobrać starszą wersję musimy skorzystać z zewnętrznego źródła, ponieważ Sklep Play oferuje tylko te aktualne. Android pozwala jednak na instalowanie aplikacji z instalatorów lokalnych, czyli plików APK. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się serwis APKMirror, który posiada w swoich zasobach mnóstwo plików w różnych wersjach.
Po przejściu do serwisu, za pomocą wyszukiwarki możesz znaleźć program, który cię interesuje. Następnie wybierz ją z listy. Zaletą serwisu jest to, że przy każdej wersji dostępne są szczegółowe informacje na temat m.in. daty wydania oraz wersji Androida, którą dana aplikacja obsługuje.
Po wybraniu odpowiedniej wersji aplikacji, wybierz opcję Download APK. Możesz to zrobić bezpośrednio na smartfonie lub tablecie, bądź na komputerze. W ostatnim przypadku musisz skopiować pobrany plik na swoje urządzenie korzystając z kabla USB.
Krok 3. Instalacja z pliku APK
Przed instalacją z pliku APK należy włączyć taką opcję w ustawieniach urządzenia. W tym celu przechodzimy do ustawień a następnie do zakładki “Zabezpieczenia”. Tam znajdziemy opcję o nazwie “Nieznane źródła”. Zaznaczamy ją, co pozwoli na zainstalowanie aplikacji z instalatora lokalnego.
Przechodzimy teraz do miejsca, w którym zapisaliśmy plik instalatora. Wybieramy go, a następnie potwierdzamy operację przyciskiem “Instaluj”. Po zakończeniu tego procesu aplikacja w danej wersji znajduje się na naszym urządzeniu i możemy z niej korzystać.
Krok 4: Wyłączenie automatycznych aktualizacji
Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinniśmy zrobić, aby móc bez przeszkód korzystać z wersji aplikacji, która nas interesuje. W tym celu przechodzimy do Sklepu Play. Tutaj musisz znaleźć program, który został przed chwilą zainstalowany. Wchodzimy w nią i w lewym górnym rogu ekranu klikamy na trzy kropki. Na rozwiniętej liście odznaczamy opcję “Aktualizacje”. W ten sposób urządzenie nie pobierze automatycznie żadnej aktualizacji dla danej aplikacji. W analogiczny sposób możemy ponownie włączyć tę opcję.
Teraz na Twoim urządzeniu znajduje się aktualna wersja aplikacji, z której możesz bez przeszkód korzystać.
Uwaga - aplikacje spoza Google Play instalujesz na własną odpowiedzialność.
Android to obecnie najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Znajdziemy go w większości smartfonów z ostatniej dekady, przez co większość z nas czuje się jak w domu, operując wewnątrz tego środowiska. Nic dziwnego, że Android TV jest tak pożądanym systemem dla nowoczesnych telewizorów - lista jego zalet i możliwości jest po prostu zbyt duża, by przejść obok niej obojętnie. Postanowiliśmy więc sprawdzić kilka przydatnych możliwości Android TV na trzech telewizorach, które testowaliśmy - Hitachi HAL7250, Toshiba 55UA6B63DG i JVC VA8000. W obu tych przypadkach wszystko działało płynnie i bezproblemowo, a obsługa Androida była dziecinnie łatwa.
To, co pierwsze przykuwa uwagę w obu telewizorach wyposażonych w system Android, to ogromna liczba aplikacji, jaką możemy zainstalować. I mowa o programach przeróżnej maści - od popularnych odtwarzaczy i platform VOD, po oprogramowanie poszerzające możliwości naszego telewizora o odbieranie stacji internetowych. Jeżeli chcemy, to możemy zamienić też nasz Android TV w stację pogodową, albo rozerwać się przy niezliczonej liczbie gier. Co ważne, na Android TV możemy instalować zarówno oprogramowanie oficjalnie certyfikowane przez Google - te znajdziemy w Sklepie Play, jak i inne programy przeznaczone na system Android w formie plików APK. Opowiedzmy o obu tych metodach.
Pobieranie aplikacji ze Sklepu Play
Weźmy choćby drugiego naszego bohatera, czyli Hitachi HAL7250. Po uruchomieniu, telewizor bez problemu, z poziomu głównego menu umożliwia nam korzystanie z biblioteki Sklepu Play. Aby móc korzystać z usług Google, musimy najpierw posiadać własne konto Google i być na nie zalogowani na naszym urządzeniu, dokładnie tak, jak na smartfonach, co wymaga także połączenia z siecią - za pomocą Wi-Fi lub kabla Ethernet.
Foto: Vestel
Do Sklepu Play wchodzimy bezpośrednio z ekranu startowego systemu, wybierając odpowiedni kafelek. Po uruchomieniu aplikacji, naszym oczom ukaże się “telewizyjna” wersja sklepu znanego ze smartfonów, w której znajdziemy programy kompatybilne z naszym telewizorem.
Po wybraniu interesującej nas aplikacji, bądź znalezieniu jej z pomocą poręcznej wyszukiwarki, zostajemy przeniesieni na ekran, gdzie zobaczymy opis, kategorię PEGI, zrzuty ekranu i listę podobnych aplikacji.
Aby zainstalować lub zaktualizować aplikację z tego miejsca, wystarczy wybrać odpowiedni przycisk. Apka pojawi na ekranie głównym naszego systemu. I to w zasadzie wszystko. Telewizor nie zbuntował sie na żadnym etapie ani nie tworzył dodatkowych kroków. Wszystko odbyło się płynnie i bez przeszkód.
Programy zewnętrzne na Android TV
Android TV to jednak nie tylko oficjalny sklep Google, ale także wiele innych aplikacji, tworzonych przez społeczność. Takie aplikacje dostępne są w formie plików APK, które znaleźć możecie za darmo w wielu serwisach w sieci.
Foto: Vestel
Najprostszym sposobem zainstalowania takiego programu na telewizorze z Android TV, takim jak choćby JVC VA8000, jest przeniesienie go z komputera na nośniku USB. Po wpięciu nośnika pamięci do telewizora ten samodzielnie wykrył plik APK. Jeśli jednak Wasza platforma tego nie zrobi, wystarczy zainstalować z oficjalnego Sklepu Play rozbudowany eksplorator, jak np. FX File Explorer.
Za pomocą FX File Explorer otworzymy pliki APK znajdujące się na podłączonym nośniku niezależnie, czy będzie to pendrive, dysk czy nawet karta pamięci (jeżeli nasz telewizor posiada ich czytnik).
Za pomocą pilota wybieramy pobrane pliki APK, które automatycznie zainstalują oprogramowanie na naszym telewizorze. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, od razu będziemy mogli je uruchomić.
Niektóre aplikacje zainstalowane z zewnętrznych źródeł mogą nie być wykrywane jako kompatybilne, a więc nie będą wyświetlane na głównym oknie systemu. Gdzie jest wtedy znaleźć? W menu głównym wybieramy zakładkę “Aplikację” i dojeżdżamy do listy “Wszystkie aplikacje”, gdzie znajdziemy każdy program zainstalowany na naszym telewizorze.
Blokada treści w Android TV
Kontrola rodzicielska i Profil ograniczony - to dwie podstawowe funkcje ograniczania dostępu do treści i aplikacji w telewizorach z systemem Android TV. Jak działają i co nam dają?
Foto: Vestel
Kontrola rodzicielska to system ochrony bazujący na ustalonym kodzie PIN, którym możemy chronić dostęp do nawet czterech różnych rodzajów treści:
Aplikacji (ocena wieku) - możemy ustalić granicę wieku, od którego aplikacje ze Sklepu Play będą niedostępne bez wpisania kodu. Gdy np. wybierzemy wiek 14 lat, aplikacje z oznaczeniem PEGI 16 nie będą otwierały się bez PIN-u.
Konfiguracji - jeżeli nie chcemy, by ktoś zmieniał ustawienia systemowe w naszym telewizorze
Telewizji - możliwe jest zabezpieczenie kodem PIN dostępu zarówno do odbioru kanałów cyfrowych, jak i satelitarnych,
Wejść zewnętrznych - jeżeli nie chcemy by nasze dzieci bez zgody korzystały np. z konsol podpinanych do portu HDMI, to możemy zablokować jego działanie. Działa to również z wyjściami antenowymi.
Kontrola rodzicielska dostępna jest z poziomu menu Ustawienia, pod kategorią “Osobiste” zarówno w Toshiba 55UA6B63DG, Hitachi HAL7250, jak i JVC VA8000. W tym samym miejscu znajdziemy również funkcję nazwaną “Profil ograniczony”, która umożliwia stworzenie czegoś w rodzaju “profilu gościa” dla naszego telewizora.
Podczas konfiguracji “Profilu ograniczonego” także musimy ustalić odpowiedni PIN, a następnie wybrać jakie programy mają być dla niego dostępne z listy wszystkich aplikacji zainstalowanych na naszym Android TV. Dzięki temu możemy sami zaznaczać i odznaczać konkretne apki, którymi chcemy lub nie chcemy dzielić się np. z dziećmi.
VPN, czyli jak otrzymać dostęp do zagranicznych serwisów VOD?
VPN to wirtualna sieć prywatna, która umożliwia anonimowe przeglądanie internetu, dzięki ustanowieniu połączenia szyfrowanego z komputerem w zupełnie innym miejscu na Ziemi. Dzięki temu możemy surfować po sieci w taki sposób, że różne strony internetowe, platformy i usługi nie widzą naszej prawdziwej lokalizacji, ale tę, pod którą się podłączymy.
Foto: Vestel
Jak można to wykorzystać? Na przykład zyskując dostęp do treści, które z jakichś powodów są niedostępne w naszym kraju, jak niektóre filmy w serwisie YouTube, czy całe serwisy VOD, jeszcze niedostępne w Polsce. Jakie usługi VPN dostępne są na Smart TV takim jak choćby Toshiba 55UA6B63DG? Jest ich całkiem sporo, a najpopularniejsze to:
NordVPN
CyberGhost VPN
ExpressVPN
SurfShark
Niezależnie od wybranej aplikacji, korzystanie z VPN sprowadza się do tego samego - zalogowania się na nasze konto w programie, wybrania kraju, z którego chcemy być “widoczni” i uruchomienia VPN.
Jak widać, Android TV oferuje wiele ciekawych funkcji, a co najważniejsze - jest uniwersalny. Oznacza to, że niezależnie od modelu, w jakim występuje - tak w naszym Hitachi HAL7250, jak i JVC VA8000 - działa tak samo i oferuje podobne rozwiązania. Jeżeli więc szukacie telewizora z Androidem dla siebie, koniecznie odwiedźcie
Jeśli natomiast chcecie poznać najświeższe nowości marki Toshiba, to zapraszam do redakcyjnego materiału, który znajdziecie tu.
Leave a Comment