Android 14 przyniesie ważne zmiany. Dotyczą certyfikatów bezpieczeństwa

Z najnowszych informacji wynika, że Android 14 może przynieść ważne zmiany, które docelowo mają zapewnić stały i łatwiejszy dostęp do Internetu nawet na starszych urządzeniach.

Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym (z dowolnego powodu) bierzesz do ręki swój stary telefon i próbujesz otworzyć dowolną stronę internetową. Zamiast strony www wyskakuje powiadomienie o wygaśnięciu certyfikatu bezpieczeństwa. Chociaż, aby doszło do takiej sytuacji, musimy mieć do czynienia z bardzo starym sprzętem (lub wersją systemu), to jest to scenariusz prawdopodobny. Aby zapobiec takim sytuacjom, Android 14 ma wprowadzić nowe możliwości aktualizacji certyfikatów.

W kodzie open source Androida redaktor Esper.io, Mishall Rahman zauważył, że Google pracuje nad funkcją, która umożliwi automatyczną aktualizację certyfikatów głównych. Obecnie aktualizacje certyfikatów są dostarczane wraz z główną aktualizacją systemu. Więc jeśli urządzenie nie otrzymuje już aktualizacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że certyfikaty główne również wygasną z czasem. Dzięki nadchodzącej poprawce będą mogły być automatycznie aktualizowane w ramach usług mobilnych Google.

Warto przypomnieć, że certyfikaty główne są podpisywane przez zaufane urzędy certyfikacji. Przeglądarki, aplikacje i inne programy mają wstępnie "spakowany" magazyn certyfikatów godnych zaufania. Jeśli odwiedzisz witrynę internetową, która obsługuje protokół HTTPS, ale nie korzysta z certyfikatu podpisanego przez urząd certyfikacji w głównym sklepie przeglądarki, witryna zostanie oznaczona jako niezabezpieczona. Możliwość samodzielnej aktualizacji certyfikatów ma ułatwić użytkownikom korzystanie z sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

10 porad bezpiecznego korzystania z internetu

Opisane powyżej funkcje prawdopodobnie nie dla wszystkich będą miały znaczenie, jednak Android 14 ma przynieść również inne nowości. Rahman wspomina m.in. o wprowadzeniu wsparcia dla łączności satelitarnych czy przewidywania gestu cofnięcia w aplikacjach. Na razie jednak będziemy musieli sporo poczekać na obiecywane nowości, a wielu użytkowników wciąż pewnie nie może doczekać się aktualizacji do Androida 13.

Klaudia Stawska, współpracownik serwisu dobreprogramy.pl

Android 13: data premiery, beta, wycieki nowych funkcji, wiadomości i nie tylko

Można śmiało powiedzieć, że w świecie Androida wiele się teraz dzieje. Podczas gdy większość producentów OEM właśnie zaczęła wprowadzać aktualizacje Androida 12 na swoje urządzenia, Google testuje wersję beta swojego skoncentrowanego na tabletach Androida 12L i jednocześnie pracuje nad Androidem 13 za kulisami. Przecieki dotyczące Androida 13 już zaczęły napływać, a my już mamy dobry pomysł na szereg nowych funkcji w kolejnej iteracji Androida. W tym artykule podsumowaliśmy wszystko, co wiemy o Androidzie 13, w tym datę premiery, harmonogram wprowadzenia wersji beta, ujawnione funkcje i wiele innych.

Android 13: wszystko, co do tej pory wiemy (styczeń 2022)

Spis treści

Data wydania Androida 13

Google jeszcze nie ujawnił daty wydania Androida 13. Ale patrząc na historię, możemy spodziewać się, że firma wyda wersje testowe dla programistów Androida 13 i wersje beta przed wydaniem stabilnym. Google zazwyczaj publikuje trzy wersje zapoznawcze dla programistów i trzy wersje beta przed wersją stabilną. Jednak firma wydała w zeszłym roku 5 wersji beta z Androidem 12.

Oś czasu wydania Androida 12

Możesz spodziewać się, że pierwsza wersja zapoznawcza Androida 13 zostanie wydana w lutym 2022 roku. Oczekuje się, że kompilacje beta rozpoczną się w maju 2022 r., wraz z oficjalnym ogłoszeniem podczas Google I/O 2022. Wersje testowe dla programistów i kompilacje beta zostaną udostępnione w stabilnym wydaniu w październiku 2022 r. Podczas gdy wersje zapoznawcze programistów zawierają funkcje eksperymentalne, które mogą nie do ostatecznej wersji, kompilacje beta są stosunkowo użyteczne. Są one wyposażone w funkcje, które prawdopodobnie trafią do ostatecznej wersji.

Zaktualizujemy tę sekcję po ogłoszeniu przez Google oficjalnego harmonogramu wydania aktualizacji Androida 13 w przyszłym miesiącu. Dodaj więc ten przewodnik do zakładek i szukaj regularnych aktualizacji.

Kwalifikujące się urządzenia z Androidem 13

Wielu z was może się zastanawiać – czy mój telefon otrzyma aktualizację Androida 13? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od bieżącego urządzenia. Jak zawsze telefony Pixel będą traktowane priorytetowo, jeśli chodzi o aktualizacje oprogramowania. Co więcej, udostępnimy pełną listę urządzeń zgodnych z Androidem 13, gdy producenci OEM przekażą więcej informacji w nadchodzących miesiącach, więc bądź na to przygotowany. Na razie oto telefony Pixel, które otrzymają aktualizację Androida 13:

Google Pixel 4Google Pixel 4 XLGoogle Pixel 4aGoogle Pixel 4a (5G)Google Pixel 5Google Pixel 5a (5G)Google Pixel 6 Google Pixel 6 Pro

Jeśli pamiętasz, seria Pixel 2 została wycofana z eksploatacji przed wydaniem Androida 12 i nie została uwzględniona na liście urządzeń z Androidem 12. Podobnie, Google prawdopodobnie tym razem zrezygnuje z obsługi Pixel 3 i 3 XL. Teraz możesz się zastanawiać nad losem Pixela 3a i 3a XL. Niestety, oba te urządzenia przestaną otrzymywać aktualizacje do maja 2022 r. Jak wspomniano wcześniej, Android 13 nie będzie gotowy do października 2022 r., a zatem seria Pixel 3a nie otrzyma Androida 13. Aktualizacja Androida 12L będzie ostatni w przypadku budżetowej serii Pixel 3a.

Nazwa deseru Android 13

Google ma tradycję używania nazw deserów dla Androida. Chociaż Google przestał sprzedawać nazwę deseru po Androidzie 9 Pie w 2018 roku, nadal używa nazw deserów wewnętrznie jako nazw kodowych dla wersji Androida. Na przykład Quince Tart to kryptonim Androida 10, Red Velvet Cake to kryptonim Androida 11, a Android 12 był wewnętrznie znany jako Snow Cone.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: New Africa/Shutterstock

Wprowadzając Androida 13, wiemy już, że wewnętrzny kryptonim Androida 13 to Tiramisu. To dzięki zatwierdzeniu zauważonym przez inżyniera badań bezpieczeństwa CalyxOS, Chirayu Desai na AOSP Gerrit. Dla tych, którzy się zastanawiają, Tiramisu to włoski deser o smaku kawy. Według Wikipedii Tiramisu zwykle składa się z savoiardi, żółtek jajek, mascarpone, kakao i kawy.

Android 13: najważniejsze nowe funkcje (wyciek)

Ponieważ firma Google nie wydała jeszcze pierwszej wersji zapoznawczej Androida 13 dla programistów, w tej chwili niewiele jest szczegółów na temat nadchodzącej wersji. Znamy jednak kilka ciekawostek, dzięki doniesieniom Mishaala Rahmana z Espera, Aamira Siddiqui z XDA i Ryne Hagera z Android Police. Jak zawsze, najpierw dodaliśmy funkcje zorientowane na klienta, a pod koniec dodaliśmy funkcje skoncentrowane na programistach.

Języki wielojęzyczne specyficzne dla aplikacji

Zdjęcie dzięki uprzejmości: XDA Developers

O nazwie kodowej Panlingual, Android 13 może wreszcie zapewnić możliwość ustawiania języków na podstawie aplikacji. Ta funkcja, idealna dla poliglotów, ułatwi korzystanie z niektórych aplikacji w określonym języku. Na przykład można potencjalnie używać przeglądarki Google Chrome w języku hindi podczas interakcji z resztą telefonu w języku angielskim.

W przeciwieństwie do aplikacji, które obecnie obsługują wiele języków, Android 13 przyjmie ujednolicone podejście, w którym będziesz mógł skonfigurować języki aplikacji dla różnych aplikacji w ustawieniach „Języki i wprowadzanie”. Zgodnie z raportem XDA funkcja będzie również pieczone na stronie „Informacje o aplikacji”.

Nowe style kolorów Material You

Material You, system motywów oparty na tapetach, był jedną z najlepszych funkcji Androida 12. Ma jednak ograniczone opcje dostosowywania koloru akcentu. W rezultacie użytkownicy muszą polegać na aplikacjach innych firm, takich jak LWP+, aby dostosować kolory akcentujące Material You. Miejmy nadzieję, że zmieni się to wraz z Androidem 13, jako nowy raport z Android Police wskazuje, że Google pracuje nad dodaniem nowych stylów dla motywów dynamicznych.

Zgodnie z raportem Google może dodać trzy nowe kombinacje kolorów obok aktualnie dostępnych opcji kolorów. Cztery style motywów będą nazywane Tonal (domyślnie w systemie Android 12), Vibrant, Expressive i Spritz. Vibrant dodaje więcej wyrazu akcentującemu kolorowi, podczas gdy styl Expressive ma odważne kolory, a Spritz stawia na stonowaną estetykę.

Wszystkie te style nadal wykorzystują akcenty Twojej tapety, aby wybrać kolor do motywu urządzenia. Jednak wdrożenie za kulisami jest tym, co je wyróżnia. Chociaż nadal nie jest tak wydajna jak opcja ustawienia własnego koloru akcentującego, jest to krok we właściwym kierunku.

Dotknij, aby przenieść odtwarzanie multimediów między urządzeniami

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Android Police

Według niedawnego raportu Android Police, Android 13 może oferować funkcję transferu multimediów. Może potencjalnie umożliwić użytkownikom przełączanie multimediów między telefonem a innymi urządzeniami, prawdopodobnie inteligentnymi głośnikami. Z tego, jak wygląda, funkcja może być podobna do tego, jak bezproblemowo przesyłać odtwarzanie multimediów z iPhone’a do HomePod. Raport spekuluje, że może polegać na NFC lub UWB do przesyłania odtwarzania multimediów.

Powiadomienia w czasie wykonywania

Począwszy od Androida 13, Google jest oczekiwano wprowadzenia uprawnień czasu działania dla powiadomień. Innymi słowy, aplikacje będą musiały poprosić użytkownika o pozwolenie przed wysłaniem powiadomień, podobnie jak inne uprawnienia, takie jak dostęp do lokalizacji i mikrofonu, są obecnie obsługiwane w Androidzie. Chodzi o to, aby pomóc użytkownikom w podjęciu ostrożnej decyzji, czy chcą otrzymywać powiadomienia z aplikacji. Czy to rozwiąże problem powiadomień o spamie w Androidzie? Do pewnego stopnia, ale nie do końca.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Android Police

Chociaż ta funkcja pomoże Ci natychmiast odmówić powiadomień o nieuczciwej aplikacji, z której wolisz nie otrzymywać żadnych powiadomień, nie reguluje ona aplikacji, które również wysyłają ważne powiadomienia. Właśnie dlatego Google wprowadził kanały powiadomień w systemie Android 8.0 Oreo w 2017 roku. Podczas gdy większość aplikacji zaczęła wysyłać powiadomienia za pośrednictwem określonych kategorii, niektóre z nich, które nie są kierowane na system Android 8.0 (poziom API 26), nadal używają głównego kanału powiadomień dla zarówno ważne powiadomienia, jak i promocje.

Jeśli aplikacja prawidłowo zaimplementowała kanały powiadomień, możesz dzisiaj ręcznie zablokować powiadomienia o spamie. I nadal możesz otrzymywać ważne powiadomienia. Krótko mówiąc, jeśli masz dość tej jednej aplikacji do dostarczania jedzenia, która nieustannie zachęca Cię do zamawiania dobrego jedzenia online, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby wyłączyć powiadomienia o spamie na Androida, aby zatrzymać to na dobre.

Szybszy dostęp do skanowania kodów QR

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Android Police

Dzięki pandemii byliśmy świadkami powszechnego przyjęcia kodów QR. Od terminali płatniczych po menu restauracji, kody QR są teraz prawie wszędzie. Biorąc pod uwagę odmłodzone zainteresowanie, Android 13 pozwoli Ci uzyskać dostęp do skanera kodów QR bezpośrednio z ekranu blokady telefonu. Ponadto otrzymasz również kafelek Szybkie ustawienia, który zapewnia łatwy dostęp do skanera kodów QR.

Zbliżeniowe płatności NFC dla wielu użytkowników

Drobna zmiana w systemie Android 13 ułatwi korzystanie z płatności NFC dla wielu profili. Jak dotąd opcja dokonywania płatności NFC jest dostępna tylko dla profilu głównego. Jeśli jednak jesteś osobą, która dzieli telefon z członkiem rodziny i mieszkasz w kraju, w którym wprowadzono płatności NFC, ta funkcja Androida 13 może być dla Ciebie dobrą wiadomością.

Przeprojektowany selektor wyjścia audio

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Android Police

W zauważalnej zmianie wizualnej Google podobno przeprojektowuje selektor wyjściowy multimediów w Androidzie 13. Selektor wyjściowy, którego nie należy mylić z rozszerzony pasek głośności, pozwala przełączać się między dostępnymi urządzeniami wyjściowymi, takimi jak słuchawki Bluetooth lub głośniki telefonu. Wygląda podobnie do kafelków szybkich ustawień Androida 12 (czytaj: są grube) i mieści nazwę urządzenia na suwaku głośności. Jest funkcjonalnie taki sam jak Android 12, ale zostanie odświeżony, aby poprawić spójność w całym interfejsie.

Obsługa Bluetooth LE Audio

Pamiętasz, jak Bluetooth SIG ogłosił kodek LC3 z Bluetooth LE Audio na targach CES 2020? Wygląda na to, że Android 13 może w pełni obsługiwać Bluetooth LE Audio. Zgodnie z zatwierdzeniem AOSP Gerrit zauważonym przez Mishaala Rahmana, Google może dodać kodek LC3 jako opcja w ustawieniach. Przypomnijmy, że kodek LC3 oferuje lepszą jakość dźwięku w porównaniu z kodekiem SBC, nawet przy 50% niższej przepływności.

Obsługa DNS przez HTTPS

Google wprowadził DNS-over-TLS w systemie Android 9 Pie i od tego czasu funkcja ta jest dostępna jako „prywatny DNS”. Zgodnie z zobowiązaniem zauważony przez XDA Developers, Google planuje obsługę DNS-over-HTTPS (DoH) na Androidzie 13. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe, w tym Google Chrome i Firefox, wprowadziły obsługę DoH w ciągu ostatnich kilku lat. Możliwe jest również włączenie DNS-over-HTTPS w systemie Windows 11. Do czasu pojawienia się systemu Android 13 możesz zapoznać się z tym przewodnikiem, jak włączyć DNS-over-TLS w systemie Android.

The Android Resource Economy (TARE)

Zgodnie z raport od XDA Developers, Google może wprowadzić nową funkcję o nazwie TARE — The Android Resource Economy. Zgodnie z raportem, TARE ma na celu pomoc aplikacjom w efektywnym wykorzystaniu dostępnej bateriisoku w telefonie.

„TARE wprowadza „kredyty zasobów Androida”, coś, co najlepiej można opisać jako formę waluty powiązaną z poziomem naładowania baterii urządzenia. Google będzie „przyznawać” kredyty aplikacjom na podstawie stopnia wyczerpania baterii, a aplikacje mogą następnie wykorzystać te kredyty jako „płatność” za możliwość wykonania zadań”, stwierdza raport.

Ponadto, TARE może ograniczyć liczbę zadań, które aplikacja może zaplanować za pomocą JobScheduler i AlarmManager na podstawie poziomu baterii. Jak można się domyślić, jest to funkcja skupiona na programistach i będziemy musieli poczekać, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ta funkcja działa za kulisami.

Android 13 jest tuż za rogiem

Masz to. To wszystko, co w tej chwili wiemy o Androidzie 13. W przeciwieństwie do zeszłego roku, Android 13 nie przyniesie radykalnej zmiany interfejsu użytkownika w systemie operacyjnym. Zamiast tego Google prawdopodobnie skupi się na dopracowaniu interfejsu wraz z przyrostowymi dodatkami funkcji. Pierwsza wersja zapoznawcza dla programistów Androida 13 jest już za miesiąc i możemy się spodziewać, że wtedy te funkcje będą działać. Będziemy szczegółowo omawiać Androida 13, gdy się pojawi, więc bądź na bieżąco, aby uzyskać więcej informacji. Do tego czasu podziel się swoimi oczekiwaniami od Androida 13 w sekcji komentarzy poniżej.

Zostaw komentarz

Asus podwaja liczbę swoich Chromebooków w Indiach, aby zaspokoić potrzeby uczniów podczas trwającej pandemii. Firma wydała teraz serię Chromebooków z niższej półki, w tym nowego Asus Chromebook CX1101, […]

Pod koniec 2021 r. popyt na komputery przenośne nadal rośnie. Ponieważ coraz więcej osób kupuje laptopy, aby nie przerywać pracy w domu, zainteresowanie jest wszędzie wysokie. I podczas gdy firmy takie jak Lenovo […]

W tym świecie niedoboru krzemu i skalpowania procesorów i procesorów graficznych, wielu szuka miejsca na laptopa, aby zapewnić im urządzenia zastępujące komputery stacjonarne. Lenovo Legion 7 ma być jednym z takich urządzeń, pakując najszybsze […]

Co nowego wniesie Android 13?

Poza nowymi urządzeniamim na konferencji Google I/O zaprezentowano też kolejną odsłonę systemu operacyjnego. Jaki będzie Android 13? Główną rolę odegra prywatność...

Podczas prezentacji wiele uwagi poświęcono opcjom systemu związanym z ochroną prywatności użytkownika. Wygląda zatem na to, że to właśnie na ten aspekt postawiono tym razem główny nacisk. Co nowego zobaczymy w Androidzie 13? Przede wszystkim, zmieni się sposób przyznawania uprawnień poszczególnym aplikacjom. Użytkownik zyska większą kontrolę i będzie mógł np. przyznać aplikacji dostęp tylko do jednego folderu, a nie jak dotąd, całej pamięci urządzenia. Będzie można przyznać dostęp nawet tylko do wybranych plików. Ograniczona będzie liczba zapytań aplikacji o lokalizację, zmieni się także sposób pozwalania na wyświetlanie powiadomień. Przebudowana będzie sekcja ustawień bezpieczeństwa, w której dodatkowo pojawią się rekomendacje. Zawartość "schowka" będzie usuwana szybciej, a w ustawieniach aplikacji będziemy też mogli ustawiać różne języki dla poszczególnych apek.

fot. Google

Pojawią się także nowe opcje związane z personalizacją, a także funkcje zapożyczone z Androida 12L, dedykowane smartfonom o większych ekranach. Mowa choćby o pasku zadań. Android 13 ma również lepiej wykorzystywać rysik, ignorując przypadkowe dotknięcia ekranu dłonią, gdy w użyciu jest stylus. Udostępniono też pierwszą betę systemu, którą można instalować na szeregu urządzeń:

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment