Technikum Programistyczne InfoTech, Szkoły ponadpodstawowe i średnie, Nauka, edukacja, szkolnictwo, Katalog Firm i Instytucji Białystok Online Portal Miejski Białystok (Bialystok), Strona 1

Jesteśmy nowoczesną szkołą, powstałą pod patronatem Klastra Technologicznego Infotech, przy współpracy z firmami IT działającymi w regionie. Stawiamy na praktyczne kształcenie w zawodzie technik programista.

Nasz absolwent będzie gotowy, aby pójść na studia lub podjąć pracę w firmie programistycznej, podczas nauki zdobędzie wiedzę ogólną, specjalistyczne umiejętności zawodowe i nabędzie doświadczenie w różnorodnych działaniach naukowych i społecznych. Będzie człowiekiem dojrzałym emocjonalnie i świadomym wyboru, jakiego dokona, a przede wszystkim świetnie odnajdującym się na dynamicznym rynku pracy.

OFERTA EDUKACYJNA

1. Nacisk na praktyczną naukę programowania w tym:

podstawy programowania (główny język: Python)

algorytmy i struktury danych w teorii i praktyce

bazy danych relacyjne (SQL) i dokumentowe

programowanie obiektowe

systemy wersjonowania kodu źródłowego (np. git)

technologie związane z WWW: HTML/JS/CSS/etc.

technologie mobilne: Android/iOS

w ostatniej klasie: wstęp do programowania sztucznej inteligencji

2. Matematyka i fizyka skupiona wokół zagadnień informatycznych.

3. Język angielski ukierunkowany na techniczne zagadnienia informatyczne.

4. Kształcenie ogólne na wysokim poziomie oraz dodatkowe przedmioty miękkie.

Każdy z uczniów otrzyma laptop edukacyjny. W procesie kształcenia wykorzystujemy najnowsze programy i aplikacje, m.in. Google for Education, Gitlab w wersji Gold, środowisko programistyczne JetBrains, komunikator Slack.

REKRUTACJA

Proces rekrutacji polega na przesłaniu wypełnionego formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej szkoły oraz rozmowie kwalifikacyjnej z dyrekcją szkoły. Zgłaszać się mogą zarówno absolwenci gimnazjum, jak i szkoły podstawowej.

NAUCZYCIELE

Kadra ucząca przedmiotów ogólnych składa się z grona profesjonalistów, doświadczonych nauczycieli, uczących w innych szkołach średnich w Białymstoku. Przedmioty zawodowe będą nauczane przez kadrę zawodowców - praktyków, zatrudnionych w firmach programistycznych.

Zapewniamy naukę od praktyków i specjalistów z branży IT - uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności poszukiwane przez pracodawców, odbywają praktyki w trakcie nauki i realizują wyzwania programistyczne podczas zajęć.

SIEDZIBA

Szkoła mieści się w centrum Białegostoku, w siedzibie Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Dołącz do Szkoły Programistrzów!

Czym jest i jak wybrać idealne IDE?

# Rozwiń swój talent

Czym jest i jak wybrać idealne IDE?

Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez programistów na całym świecie jest IDE, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Jest to specjalna aplikacja oferująca wiele funkcjonalności, dzięki którym praca przy kodzie jest bardziej efektywna i mniej czasochłonna. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest i jak wybrać idealne IDE.

Czym jest IDE?

IDE (ang. Integrated Development Environment), czyli Zintegrowane Środowisko Programistyczne, to określenie dla aplikacji, których wykorzystanie przyczynia się do zwiększenia wydajności programistów. W tej chwili IDE składają się z całego zestawu aplikacji oferujących całą masę narzędzi. Dzięki IDE programiści są w stanie szybciej przygotować kod oraz łatwiej identyfikować ewentualne błędy.

W ramach IDE otrzymujemy wiele wyspecjalizowanych funkcjonalności, takich jak edycja kodu źródłowego oraz jego kompilacja, zautomatyzowana procedura tworzenia aplikacji, sporządzanie baz danych i wiele innych. Wszystkie te czynności można wykonywać oczywiście bez IDE, jednakże należy zaznaczyć, że programiści dysponujący Zintegrowanym Środowiskiem Programistycznym mogą wykonywać swoją pracę szybciej i efektywniej.

Jakie możliwości posiada IDE?

IDE oferuje programistom bardzo dużo możliwości, takich jak:

Edycja kodu źródłowego. Programiści dysponujący IDE mogą w szybki sposób walidować, prasować kod oraz wyszukiwać ewentualne błędy podczas pisania oprogramowania. Oprócz tego, w ramach IDE oferowana jest również funkcja podpowiedzi i autouzupełniania kodu, co znacząco usprawnia pracę. Na końcu przygotowane kody można formatować w dowolny sposób do wybranych standardów, co jest dodatkowym ułatwieniem.

Programiści dysponujący IDE mogą w szybki sposób walidować, prasować kod oraz wyszukiwać ewentualne błędy podczas pisania oprogramowania. Oprócz tego, w ramach IDE oferowana jest również funkcja podpowiedzi i autouzupełniania kodu, co znacząco usprawnia pracę. Na końcu przygotowane kody można formatować w dowolny sposób do wybranych standardów, co jest dodatkowym ułatwieniem. Prostota obsługi. Cały interfejs użytkownika wyróżnia prostota obsługi, co sprawia, że odnalezienie potrzebnych funkcji nie zajmuje dużo czasu. Wszystkie dostępne opcje i narzędzia są w zasięgu ręki, a ich uruchomienie trwa tylko kilka chwil.

Cały interfejs użytkownika wyróżnia prostota obsługi, co sprawia, że odnalezienie potrzebnych funkcji nie zajmuje dużo czasu. Wszystkie dostępne opcje i narzędzia są w zasięgu ręki, a ich uruchomienie trwa tylko kilka chwil. Funkcja debugowania i testowania kodu. W ramach IDE otrzymujemy wbudowany debugger, który śledzi cały sporządzony kod w poszukiwaniu potencjalnych błędów. Ponadto programiści mogą skorzystać ze specjalnej funkcji pozwalającej na weryfikację, czy kod jest wydajny w zakresie szybkości działania aplikacji bądź pojemności.

W ramach IDE otrzymujemy wbudowany debugger, który śledzi cały sporządzony kod w poszukiwaniu potencjalnych błędów. Ponadto programiści mogą skorzystać ze specjalnej funkcji pozwalającej na weryfikację, czy kod jest wydajny w zakresie szybkości działania aplikacji bądź pojemności. Sprawne zarządzanie projektami dzięki intuicyjnym narzędziom. Programiści mogą korzystać z intuicyjnego managera plików, dzięki czemu dostęp do wszystkich niezbędnych elementów jest znacznie ułatwiony.

Programiści mogą korzystać z intuicyjnego managera plików, dzięki czemu dostęp do wszystkich niezbędnych elementów jest znacznie ułatwiony. Wsparcie dla najpopularniejszych technologii. IDE oferują także wsparcie dla najpopularniejszych technologii i frameworków do programowania, co także przyczynia się do przyspieszenia całego procesu tworzenia projektu.

IDE oferują także wsparcie dla najpopularniejszych technologii i frameworków do programowania, co także przyczynia się do przyspieszenia całego procesu tworzenia projektu. Możliwość wprowadzania własnych modyfikacji. Wiele systemów IDE oferuje możliwość wprowadzania modyfikacji oraz instalowania dodatkowych wtyczek zewnętrznych.

Jakie są najpopularniejsze IDE na rynku?

Obecnie liczba dostępnych wariantów IDE jest bardzo duża. Poniżej pokrótce omawiamy najpopularniejsze IDE na rynku:

Netbeans IDE. Jest to jeden z najpopularniejszych IDE wśród programistów języka Java. W chwili obecnej Netbeans jest rozwijany przez firmę Oracle. Wyróżnikiem tego IDE jest wieloplatformowość oraz wsparcie dla wielu języków takich jak HTML, C++, Java czy PHP. Wszystko to sprawia, że z roku na rok Netbeans IDE cieszy się coraz większym powodzeniem.

Jest to jeden z najpopularniejszych IDE wśród programistów języka Java. W chwili obecnej Netbeans jest rozwijany przez firmę Oracle. Wyróżnikiem tego IDE jest wieloplatformowość oraz wsparcie dla wielu języków takich jak HTML, C++, Java czy PHP. Wszystko to sprawia, że z roku na rok Netbeans IDE cieszy się coraz większym powodzeniem. VS Code. Jest to uniwersalne środowisko programistyczne, które można wykorzystywać na wiele sposobów. VS Code zostało zaprojektowane przez globalnego potentata Microsoft, dlatego cieszy się dużą popularnością. Ten edytor świetnie sprawdza się do debugowania czy refaktoryzacji, jednak liczba możliwych zastosowań jest zdecydowanie większa. VS Code może być stosowany przy najpopularniejszych językach programowania.

Jest to uniwersalne środowisko programistyczne, które można wykorzystywać na wiele sposobów. VS Code zostało zaprojektowane przez globalnego potentata Microsoft, dlatego cieszy się dużą popularnością. Ten edytor świetnie sprawdza się do debugowania czy refaktoryzacji, jednak liczba możliwych zastosowań jest zdecydowanie większa. VS Code może być stosowany przy najpopularniejszych językach programowania. Jupyter IDE. Jest to platforma dedykowana przede wszystkim początkującym programistom. Jest ona wykorzystywana często przy pracy z danymi, dlatego korzystają z niej również eksperci.

Jest to platforma dedykowana przede wszystkim początkującym programistom. Jest ona wykorzystywana często przy pracy z danymi, dlatego korzystają z niej również eksperci. PyCharm IDE. Ten IDE jest mocno spopularyzowany wśród programistów Python. Jest on dostępny w wersji bezpłatnej open source – Community oraz płatnej – Professional. PyCharm oferuje znaczną liczbę funkcjonalności, takich jak podpowiedzi składni, diagnoza prawidłowości kodu, graficzny debugger i wiele innych. Doskonale sprawdza się on przy realizacji dużych projektów.

Czym różni się IDE od edytora kodu?

Edytor tekstu to zwyczajny notatnik wyposażony w podstawowe funkcje dla programistów. Niektórzy początkujący programiści zastanawiają się, czy takie podstawowe narzędzie wystarczy do tworzenia kodów. Okazuje się, że jak najbardziej. Klasyczny edytor kodu może z powodzeniem posłużyć nam do tworzenia kodów.

Edytory tekstu wyróżniają się szybkim działaniem aniżeli IDE, ponadto nie wymagają one zaawansowanej konfiguracji, a wykonywanie podstawowych czynności jest zdecydowanie łatwiejsze. Edytor tekstu będzie świetnym rozwiązaniem dla programistów pracujących na takich technologiach, które nie wymagają uruchamiania kodu w konsoli, a jednocześnie są językami webowymi. Mowa tutaj chociażby o CSS, JavaScript czy HTML.

Z kolei IDE będzie świetnym wyborem, gdy potrzebujemy narzędzia do debugowania, automatyzacji oraz innych zaawansowanych funkcji, które są niedostępne w klasycznym edytorze tekstu.

Dlaczego warto korzystać z IDE?

W chwili obecnej tworzenie zaawansowanego oprogramowania bez wykorzystania odpowiedniego IDE mogłoby być niezwykle czasochłonne. Dzięki IDE znacząco wzrasta wydajność programistów, poprawia się zarządzanie kodem projektu a ponadto ograniczone jest ryzyko występowania błędów. IDE zaliczane jest do grona podstawowych narzędzi każdego programisty bez względu na doświadczenie czy specjalizację.

Co to jest IDE (zintegrowane środowisko programistyczne)

Zintegrowane środowisko programistyczne, znane również pod akronimem IDE, można uznać za środowisko cyfrowe używane do tworzenia oprogramowania, gier lub czegokolwiek związanego z kodowaniem. IDE oferuje integrację z najbardziej podstawowych etapów tworzenia oprogramowania, tak jak pisanie kodu, debugowanie, a nawet kompilowanie aplikacji do języka zrozumiałego dla komputerów.

Większość IDE zawiera debuggery, których można używać bez otwierania nowych okien terminala. Nie musisz pamiętać wszystkich poleceń, których potrzebujesz, na przykład do automatycznego generowania kodu z frameworków, tworzenia aplikacji lub innych rzeczy, ponieważ prawdopodobnie jest przycisk, który robi to za Ciebie w IDE.

W tej chwili istnieje nieporozumienie między IDE a edytorami kodu. Z pewnością IDE zawiera o wiele więcej funkcji, które mają również krzywą uczenia się, a takie funkcje są bardziej wydajne i przydatne, jeśli są używane na co dzień. Z drugiej strony, edytory kodu są zasadniczo zwykłymi edytorami, które obejmują podświetlanie składni dla języka, w którym programujesz, na przykład PHP, C, C #, Python itp. Ułatwiają programowanie o wiele łatwiej niż zwykłe edytory tekstowe, ale nie są na poziomie IDE.

Przykłady IDE

Trudno jest zostać kompetentnym programistą bez odpowiednich narzędzi do optymalizacji przepływu pracy, dlatego istnieje wiele różnych typów IDE, niektóre z nich należą do największych firm programistycznych i innych organizacji i tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre z nich specjalizują się w określonym obszarze rozwoju, podobnie jak aplikacje mobilne, tworzenie stron internetowych lub aplikacje komputerowe.

IDLE (Python)

IDLE to zintegrowane środowisko programistyczne i edukacyjne języka Python. IDLE ma następujące funkcje:

zakodowane w 100% czystym Pythonie, przy użyciu rozszerzenia tkinter Zestaw narzędzi GUI

Zestaw narzędzi GUI wieloplatformowy: działa w większości tak samo w systemach Windows, Unix i macOS

Okno powłoki Pythona (interaktywny interpreter) z kolorowaniem wejścia kodu, wyjścia i komunikatów o błędach

edytor tekstu z wieloma oknami z możliwością cofania, kolorowaniem w Pythonie, inteligentnym wcięciem, wskazówkami dotyczącymi połączeń, automatycznym uzupełnianiem i innymi funkcjami

szukaj w dowolnym oknie, zamień w oknach edytora i przeszukuj wiele plików (grep)

debugger z trwałymi punktami przerwania, krokami i przeglądaniem globalnych i lokalnych przestrzeni nazw

konfigurację, przeglądarki i inne okna dialogowe.

Visual Studio (.NET)

Potwór firmy Microsoft, Visual Studio to w pełni funkcjonalne środowisko IDE do kodowania, debugowania, testowania i wdrażania aplikacji w środowisku .NET na dowolnej platformie. Program Visual Studio zawiera edytor kodu obsługujący technologię IntelliSense (składnik uzupełniania kodu, który przewyższa wszelkie inne funkcje autouzupełniania dowolnego innego środowiska IDE), a także refaktoryzację kodu. Zintegrowany debuger działa zarówno jako debuger na poziomie źródła, jak i debuger na poziomie maszyny. Inne wbudowane narzędzia obejmują profilera kodu, projektanta do tworzenia aplikacji GUI, projektanta stron internetowych, projektanta klas i projektanta schematów bazy danych. Akceptuje wtyczki, które rozszerzają funkcjonalność na prawie każdym poziomie - w tym dodając obsługę systemów kontroli źródła (takich jak Subversion i Git) oraz dodając nowe zestawy narzędzi, takie jak edytory i projektanci wizualni dla języków specyficznych dla domeny lub zestawy narzędzi do innych aspektów tworzenia oprogramowania cykl życia (na przykład klient usługi Azure DevOps: Team Explorer).

Xcode (Swift, C-Objective)

Xcode to zintegrowane środowisko programistyczne, co oznacza, że ​​łączy wszystkie narzędzia potrzebne do stworzenia aplikacji (w szczególności edytor tekstu, kompilator i system kompilacji) w jeden pakiet oprogramowania, zamiast pozostawiać je jako zestaw indywidualnych narzędzi połączonych skryptami . Xcode to oficjalne IDE firmy Apple dla programistów Mac i iOS; pierwotnie był znany jako Project Builder w czasach NeXT i przemianowany na Xcode gdzieś w okolicach Mac OS X 10.3 lub 10.4.

Netbeans (PHP, Java)

Netbeans to zintegrowane środowisko programistyczne typu open source (IDE). Służy do tworzenia aplikacji w językach Java, PHP, C ++, HTML i wielu innych językach programowania. Aplikacje są tworzone przy użyciu modułów w języku Java. NetBeans może działać w dowolnym systemie operacyjnym, takim jak Windows, macOS, Linux itp.

I pamiętaj, niezależnie od tego, czy chcesz kodować gry, aplikacje mobilne czy komputerowe, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy, IDE zawsze będzie Twoim najlepszym przyjacielem, który pomoże Ci osiągnąć sukces.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment