Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są przechowywane na Twoim urządzeniu. Za pośrednictwem cookies zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej informacji, w tym sposób zmiany ustawień znajdziesz w Polityce Prywatności.
Rozumiem
WYKŁAD
1. Specyfikacja języka.
2. Środowisko uruchomieniowe Java Runtime Environment.
3. Środowisko programistyczne Java Development Kit.
4. Klasy, obiekty, pola, metody, dziedziczenie,
5. Modyfikatory dostępu, specyfikatory.
6. Tablice jedno- i wielowymiarowe.
7. Instrukcje warunkowe, instrukcje iteracyjne.
8. Zintegrowane środowisko programistyczne Eclipse.
9. Javadoc – tworzenie dokumentacji na podstawie kodu.
10. Operacje wejścia/wyjścia.
11. Obsługa zdarzeń.
12. Biblioteka graficzna SWING.
LABORATORIUM
W ramach laboratorium student musi wykazać się praktyczną znajomością języka Java w zakresie zagadnień omawianych na wykładzie. Realizując w trakcie zajęć laboratoryjnych kolejne etapy uzgodnionego z prowadzącym zadania indywidualnego student musi prowadzić dokumentację z wykorzystaniem JavaDoc. Wykonany przez studenta program musi spełniać zdefiniowane w uzgodnieniu z prowadzącym założenia. Pod koniec semestru składane jest sprawozdanie w formie elektronicznej, a prowadzący odpytuje studenta w zakresie zagadnień wykładu. Dodatkowo mogą być oceniane wspólne dla całej grupy studentów, a realizowane indywidualnie programy komputerowe obejmujące poszczególne fragmenty zagadnień prezentowanych podczas wykładu.
Liczba godzin zajęć z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów:
- wykład: 15h
- laboratorium: 15h
Liczba godzin przeznaczonych na pracę własną studenta:
- analiza materiałów wykładowych i zapoznanie się z literaturą: 15h
- przygotowanie do laboratorium: 15h
Całkowita liczba godzin: 60
W skład środowiska programistycznego może wchodzić system operacyjny, zaawansowany edytor kodu, system kontroli wersji, narzędzia do testowania, a dla niektórych języków także środowiska uruchomieniowe (potrzebne na przykład do rodziny języków .Net), niezbędne do uruchomienia programu.
Jak widać, narzędzi w środowisku programistycznym jest całkiem sporo. Jak to ogarnąć? Jak to w świecie programistów bywa, ktoś gdzieś na pewno już miał ten problem. Dlatego też w Internecie dostępne są tzw. IDE (Integrated Development Enviroment) – zintegrowane środowiska programistyczne. IDE jest edytorem kodu, zawierającym w sobie także kompilator, narzędzia do poprawiania wyglądu kodu, wyszukiwania błędów i testowania, środowisko uruchomieniowe, integruje się z Gitem. Aplikacje IDE są niezwykle pomocne w pracy programisty.
Leave a Comment