Co to jest rootowanie smartfona i co daje? Drugie życie niemal każdego telefonu

Mówiąc w wielkim uproszczeniu, Android oparty jest na Linuksie. W tym przeznaczonym dla komputerów systemie operacyjnym zastosowano mechanizm bezpieczeństwa, który ogranicza dostęp do niektórych plików systemowych oraz różnych funkcji. Żeby mieć do nich dostęp, trzeba podnieść tymczasowo uprawnienia użytkownika do praw Administratora urządzenia. Zdecydowano się na takie rozwiązanie, żeby uchronić system operacyjny przed jego uszkodzeniem przez niewprawnych użytkowników oraz złośliwe oprogramowanie.

Podobnie jest w przypadku Androida, jednak bez zrootowania smartfona lub tabletu nie można podnieść uprawnień użytkownika. Potrzebna do tego jest modyfikacja Androida oraz zainstalowanie dodatkowego oprogramowania kontrolującego które aplikacje mogą dostać uprawnienia Administratora. Wszystko to brzmi bardzo skomplikowanie, jednak rootowanie takie nie jest, a odblokowanie urządzenia daje użytkownikowi dostęp do zablokowanych wcześniej funkcji.

Root na Androidzie - do czego może się przydać?

Zmień wygląd systemu i aplikacji dzięki Substratum

Użytkownicy Androida mają duże możliwości personalizowania wyglądu systemu operacyjnego przez instalację zestawów ikon lub zmianę domyślnego launchera. Niektórzy producenci smartfonów oferują także możliwość stosowania na ich urządzeniach skórek. Nie jest to jednak doskonałe rozwiązanie, bo mimo tego, że możemy zmienić wygląd niektórych elementów interfejsu, to na wiele nie mamy wpływu, przez co każda aplikacja na naszym urządzeniu wygląda inaczej, nawet jeśli korzystają z wytycznych Material Design.

Rozwiązaniem tego problemu jest Substratum, czyli silnik pozwalający na zmianę interfejsu aplikacji oraz systemu operacyjnego, dzięki czemu ich wygląd jest spójny. Skórki tworzone pod Substratum pozwalają na mniejsze modyfikacje, ale także takie, które niemal całkowicie odmieniają wygląd smartfona.

Usuwanie niepotrzebnych aplikacji

Wielu producentów sprzętu oprócz Androida oraz aplikacji niezbędnych do działa usług Google (jak chociażby Sklepu Play) na swoich smartfonach instaluje nie tylko nakładkę mającą odróżnić ich sprzęt od konkurencji, ale także dodatkowe, często niepotrzebne programy, których użytkownik sam nie może usunąć, a czasem nawet wyłączyć. Odblokowanie systemu operacyjnego na telefonie pozwala użytkownikowi na usunięcie z telefonu każdej zainstalowanej na nim aplikacji, nawet tych systemowych.

Kopia bezpieczeństwa w Titanium Backup

Root przydaje się także do uruchamiania różnych aplikacji jak chociażby bardzo dobrego narzędzia do robienia kopii bezpieczeństwa Titanium Backup. Dzięki temu programowi możemy zrobić backup wszystkich programów zainstalowanych w smartfonie wraz z ich danymi. Jest to o tyle przydatne, że dzięki temu możemy w dowolnej chwili odtworzyć programy na nowym urządzeniu (lub starym z zainstalowaną inna wersją Androida), o ile będzie zrootowane. Titanium Backup pozwala także na wykonać kopię bezpieczeństwa całego systemu działającego na smartfonie.

Kontrolowanie zużycia baterii w Greenify

Możliwość zabezpieczania danych to nie jedyna zaleta zrootowanego Androida. Jeśli martwi Was to, że bateria w Waszym telefonie "pada" zbyt szybko, to możecie skorzystać z aplikacji Greenify, która pozwala kontrolować zużycie energii w akumulatorze.

Foto: Shutterstock

Odzyskiwanie danych w DiskDigger

Każdemu z nas udało się skasować przypadkiem ważnego SMS-a albo usunąć potrzebne zdjęcie lub dokument. W Sklepie Play jest wiele lepszy i gorszych narzędzi pozwalających na odzyskanie takich danych, jednak najwyższą skuteczność oferują aplikacje z dostępem do roota. Jedną z nich jest DiskDigger, który może okazać się bardzo przydatny w tak nieprzyjemnych sytuacjach.

Pozbywanie się reklam dzięki AdAway

Denerwują Was reklamy na stronach internetowych? Jeśli tak, to drażnią Was także te wyświetlane w grach i aplikacjach? Rozwiązaniem tego problemu jest program AdAway, który blokuje treści sponsorowane nie tylko w przeglądarce, ale całym systemie operacyjnym.

Alternatywne wersje Androida

Największą zaletą odblokowania telefonu jest możliwość instalowania tak zwanych custom ROM-ów. Są to nieoficjalne wersje systemu operacyjnego od Google tworzone przez programistów lub całe zespoły zajmujące się rozwojem konkretnych dystrybucji. Najbardziej znaną wersją takiego oprogramowania jest, a raczej był CyanogenMod, który teraz rozwijany jest pod nazwą LineageOS.

Zalet instalacji takiej wersji Androida jest wiele. Po pierwsze pozbawione są one dużej ilości programów, które często zaśmiecają smartfony kupowane przez nas w sklepach lub od operatorów komórkowych. Custom ROM-y są także lepiej dostosowywane do działania na konkretnych telefonach. Programiści wprowadzają wiele usprawnień, dzięki którym smartfony działają szybciej i dłużej pracują na baterii.

Foto: Komputer Świat

Wiele z takich systemów operacyjnych jest wyposażanych w dodatkowe i przydatne programy oraz funkcje dostępne wyłącznie w czystej wersji Androida, którą znaleźć możemy niemal wyłącznie na smartfonach z serii Nexus, a także Pixel. Czasami zdarza się, że Google dodaje do Robocika funkcje, które nie są wykorzystywane przez producentów na swoich smartfonach. Instalując Custom ROM, możemy być niemal pewni (bo zależy do od konkretnego wydania nieoficjalnego Androida), że będziemy mogli korzystać ze wszystkich najnowszych rozwiązań. Społeczność zgromadzona głównie wokół forum serwisu XDA-Developers tworzy swoje ulepszenia przeznaczone do mobilnego systemu operacyjnego od Google. Są one później wykorzystywane w custom ROM-ach, dzięki czemu użytkownik smartfonu może jeszcze lepiej wykorzystać potencjał swojego urządzenia.

Ogromną zaletą alternatywnych wersji Androida jest także to, że są często aktualizowane. Dotyczy to głównie najpopularniejszych dystrybucji, jednak także te mniejsze często rozwijane są na bieżąco i programiści dbają o to, żeby ich oprogramowanie było wyposażone we wszystkie aktualne aktualizacje zabezpieczeń, czego nie robi zdecydowana większość producentów smartfonów.

Instalacja alternatywnej wersji Androida to także szansa na drugie życie smartfona. Kiedy producent już o nim zapomni i przestanie wydawać nie tylko aktualizacje zabezpieczeń oraz te naprawiające błędy, to nie udostępni dla takiego telefonu także uaktualnienia do nowszej wersji Androida. Takie zachowanie jest bardzo częste, co widać w internecie, kiedy użytkownicy narzekają na opieszałość producentów elektroniki. Decydując się na odblokowanie smartfona mamy szanse na to, że społeczność programistów przygotuje dla niego dystrybucję opartą na najnowszej wersji Androida. Najlepszym przykładem na to jest Nexus 4, dla którego ostatnią oficjalną wersją Androida był 5.0 Lollipop, jednak już we wrześniu 2018 r., czyli kilka tygodni po oficjalnej premierze można było instalować pierwsze poglądowe warianty 9.0 Pie.

Rootowanie smartfona to wiele zalet, ale ma też swoje wady

Wszystko, co opisaliśmy wyżej, może sugerować, że zrootowanie smartfona to najlepsza rzecz, która może przydarzyć się mu i jemu właścicielowi. Niestety byłoby to zbyt piękne, gdyby nie miało swoich wad. Jedną z największych jest utrata gwarancji po odblokowaniu bootloadera. Proces ten jest wymagany podczas rootowania i w wielu przypadkach nieodwracalny. Producenci tacy jak Samsung sprawdzają w serwisach czy oprogramowanie na smartfonie nie zostało zmodyfikowane i jeśli to wykryją, to odmawiają naprawy urządzenia w ramach gwarancji.

Foto: Shutterstock

Rootowanie nowszych wersji Androida (od 6.0 Marshmallow w górę) może wiązać się także z tym, że niektóre programy i usługi przestaną działać, jeśli urządzenie nie przejdzie testu SafetyNet. Jest to zabezpieczenie sprawdzające, czy oprogramowanie zainstalowane na smartfonie nie zostało zmodyfikowane np. przez wirusy. Niestety wykrywa ono także zrootowanie telefonu, co skutkuje tym, że niektóre usługi i aplikacje (Netflix, Google Pay) mogą przestać działać. Rozwiązaniem tego problemu jest tak zwany systemless root wykonywany za pomocą aplikacji Magisk. Pozwala ona ukryć przed wybranymi programami, że smartfon jest zrootowany, jednak nie daje gwarancji, że każda aplikacja i usługa będzie działać poprawnie.

Używanie custom ROM-ów może (ale nie musi) wiązać się także z mniejszymi lub czasem większymi błędami oprogramowania. Narażone na nie są głównie często aktualizowane dystrybucje, do których programiści dodają wiele nowych rozwiązań. Mimo prowadzenia testów przed wydaniem pewne błędy mogą umknąć deweloperom i konieczna będzie ich naprawa poprzez wydanie stosownej aktualizacji.

Instalowanie custom ROM-ów może być także nieco uciążliwe dla niektórych użytkowników. Nie każda dystrybucja pozwala na łatwe aktualizowanie oprogramowania z poziomu systemu operacyjnego. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest samodzielne pobranie uaktualnienia, najnowszej wersji Google Apps (dających dostęp do usług Google) i ręczna ich instalacja z poziomu aplikacji typu TWRP. Nie jest to czynność skomplikowana, jednak częste jej wykonywanie może być dla niektórych nieco uciążliwe.

Rootowanie smartfona to czynność względnie prosta i sprawiająca, że użytkownik dostaje dostęp nie tylko do nowych funkcji, ale często także nowszych wersji Androida. Niestety jest ona związana z pewnymi wadami, więc każdy będzie musiał sam podjąć decyzję o tym, czy warto zrootować swojego smartfona.

Zobacz również czy szybsze ładowanie smartfona niszczy baterię?:

Jak założyć i dodać konto Google do telefonu z Androidem

Konto Google potrzebne jest do korzystania z usług Google. Są to między innymi Gmail, Kalendarz, Dokumenty, Hangouts, czy Dysk Google. Poza tym, jest wiele usług, czy programów Google, z których można korzystać bez konta, ale zalogowanie się do usług Gogle zwiększa ich możliwości. Do takich programów można zaliczyć Mapy Google, przeglądarkę Chrome, czy nawet telefon z systemem Android. Warto więc założyć i dodać konto Google do telefonu. Poza tym, zakładając konto Google można od razu uzyskać nowy adres mailowy do poczty Gmail.

Mocną stroną konta Google jest fakt, że wystarczy jedno takie konto, by korzystać z wszystkich usług Google. Ponadto logowanie się do wielu usług firmy jednym kontem pozwala na wykorzystywanie danych z jednej aplikacji w innej. Przykładem niech będzie synchronizacja kontaktów z telefonu z kontem Google. Mając włączoną taką synchronizację, można liczyć na podpowiedzi podczas dodawania gości do wydarzenia w Kalendarzu Google w komputerze.

Jak założyć konto Google

Konto Google można założyć korzystając z przeglądarki w komputerze lub z telefonu z systemem Android. Nie ma znaczenia, którą opcję wybierzemy. Konto założone w komputerze można bez problemu dodać później do telefonu z Androidem. Konto zakładane w telefonie będzie za jednym razem utworzone i dodane do telefonu.

Jak utworzyć konto Google w komputerze

Konto Google można założyć bardzo szybko wchodząc na stronę "Utwórz konto Google".

Jakie dane i po co chce Google podczas zakładania konta

Jak widać na powyższym ekranie logowania, Google chce, by podczas zakładania konta podać różne dane na swój temat. Czy te dane są potrzebne? Można mieć wątpliwości, ale w praktyce okazuje się, że służą one do identyfikacji w różnych usługach (na przykład imię i nazwisko, e-mail) lub do odzyskiwania hasła (dodatkowy adres e-mail, numer telefonu).

Imię i nazwisko

Imię i nazwisko pojawia się w różnych usługach Google, na przykład podczas tworzenia i udostępniania treści w Youtube lub Google+.

Nazwa użytkownika

Nazwa użytkownika to inaczej adres e-mail. Do zakładania konta Google można wykorzystać adres, który już się ma (z innej usługi) lub założyć nowy adres e-mail w domenie Taki nowy adres jest jednocześnie adresem wykorzystywanym w poczcie Gmail. Dlatego po założeniu konta z wykorzystaniem nowego adresu ma się dostęp do nowej poczty Gmail. Poczta dostępna jest na stronie lub w aplikacji w telefonie.

Adresów e-mail w domenie jest już bardzo dużo (setki milionów). Dlatego wybranie odpowiedniej nazwy nie jest łatwe. Podczas wpisywania nazwy, Google od razu wyświetla komunikat informujący, czy dany adres jest dostępny. Jeżeli nazwa jest już zajęta sugeruje inną (bo nie mogą być dwie takie same w jednej domenie). Niestety najczęściej poprzez dodanie numeru do podanej nazwy. Taki adres nie jest zbyt atrakcyjny. Warto więc poświęcić kilka minut na wybranie nazwy, która będzie zadowalająca.

Adres e-mail może zawierać litery, cyfry i kropki, a wielkość liter nie jest rozróżniana. Co więcej, Google nie rozróżnia adresów z kropką i bez - są to takie same adresy. Przykładowo, i to ten sam adres e-mail.

Hasło

Hasło służy do logowania się do usług Google. Zawsze należy tworzyć skomplikowane hasła i do każdej usługi inne. Nie należy używać prostych wyrazów, nazwisk itp. Najlepiej tworzyć hasła z małych i wielkich liter przeplatanych znakami specjalnymi (@#$%^&*!). Hasło musi mieć przynajmniej 8 znaków.

Jeden ze sposób tworzenia mocnych haseł, które łatwo zapamiętać opisałem w artykule Lepiej tworzyć trudne hasła niż płakać po włamaniu na konto.

Data urodzenia

Data urodzenia jest potrzebna do określania usług w zależności od wieku i nie jest widoczna dla nikogo bez pozwolenia.

Płeć

Na podstawie wpisanej płci, Google dobiera zwroty takie jak "on", "ona", "udostępnił", "udostępniła". Są one wykorzystywane na przykład, gdy dzielimy się swoimi zdjęciami ze znajomymi. Płeć jest domyślnie widoczna publicznie. Jeżeli ktoś nie chce ujawniać swojej płci może wybrać "inna" lub później zmienić widoczność w ustawieniach konta.

Telefon komórkowy

Podanie numeru telefonu jest opcjonalne, ale Google zaleca jego podanie.

"Podanie numeru telefonu komórkowego na koncie to jeden z najprostszych i najpewniejszych sposobów jego zabezpieczenia. Telefon jest fizycznie w Twoich rękach, co upraszcza odzyskanie dostępu do konta, jeśli kiedykolwiek zapomnisz hasła. Pozwala również dokonać weryfikacji, gdy logujesz się z nietypowego miejsca. To pole jest opcjonalne, ale stanowczo zalecamy jego wypełnienie, jeśli masz telefon komórkowy."

Twój obecny adres e-mail

Powinien to być adres e-mail, z którego korzystaliśmy przed założeniem konta Google. Jest on kolejnym sposobem na odzyskiwanie zapomnianego hasła. Warto go zatem dodać. Ten adres można także modyfikować później w ustawieniach konta.

Lokaliz a cja

Należy wybrać kraj.

Prywatność i warunki

Po wypełnieniu powyższych danych należy wybrać "Dalej". W oknie, które się pojawi należy zapoznać się z warunkami świadczenia usług, a następnie wybrać "Zgadzam się".

Zobaczysz nowy ekran z opisem:

"Dziękujemy za utworzenie konta Google. Używaj go, aby między innymi subskrybować kanały w YouTube, rozmawiać na darmowych czatach wideo lub zapisywać swoje ulubione miejsca w Mapach."

Tak utworzone konto można dodać w dowolnej chwili do telefonu z systemem Android. Innym sposobem może być zakładanie konta od razu w telefonie. Jedyna różnica będzie taka, że po założeniu konta w ten sposób, od razu będzie ono dodane do telefonu.

Jak utworzyć i dodać konto Google w smartfonie i tablecie z systemem Android

Do założenia konta Google w telefonie są potrzebne takie same dane jak w przypadku zakładania konta w komputerze. Zmienia się jedynie wygląd ekranu, na którym wypełnia się dane. Poza tym, konto utworzone w telefonie od razu zostanie dodane do niego, co pozwoli korzystać z wielu usług Google. Będzie możliwa synchronizacja danych telefonu z chmurą Google oraz korzystanie z aplikacji Google takich jak Gmail, czy sklep Google Play.

Wygląd ekranów w różnych telefonach może się różnić. Poniższe zrzuty ekranu są wykonane telefonem Nexus 6 z zainstalowanym Androidem Nougat 7.0. Pomimo różnego wyglądu, ścieżka do ustawień i sposób dodawania konta nie powinien się znacząco różnić.

Odszukaj ikonki ustawień Androida i wejdź w ustawienia.

Ikonka może być widoczna w menu dostępnym w górnym pasku lub w aplikacjach.

W menu ustawień odszukaj pozycji "Konta" i naciśnij

Wybierz pozycję "Dodaj konto"

Z listy dostępnych kont wybierz "Google"

Jeżeli używasz blokady ekranu (mocno polecam), pojawi się okno do odblokowania dostępu

Ja mam ustawioną blokadę pinem, dlatego taki ekran.

W następnym kroku należy wybrać "lub utwórz nowe konto"

Ten poradnik dotyczy przypadku, gdy nie masz jeszcze konta Google i chcesz je założyć. Dlatego należy wybrać tę opcję. Dla osób, które mają konto i chcą je tylko dodać do telefonu jest przygotowana opcja "Wpisz swój adres e-mail".

W następnym kroku podaj imię i nazwisko i kliknij "DALEJ"

Podaj swoją datę urodzin i płeć (opcjonalnie)

Google na podstawie podanej daty dobiera usługi zależne od wieku. Płeć nie jest obowiązkowa i w razie czego można ją zmienić w ustawieniach konta.

Nazwa użytkownika

Nazwa użytkownika jest jednocześnie adresem e-mail do usługi Gmail. Więcej na jej temat opisałem wyżej, przy zakładaniu konta Google w komputerze.

Utwórz hasło

Hasło powinno mieć minimum osiem znaków, składać się z małych i wielkich liter oraz ze znaków specjalnych. Więcej na temat hasła napisałem wyżej, przy opisie zakładania konta Google w komputerze.

Podaj numer telefonu

Numer telefonu nie jest wymagany, dlatego to pole można pominąć. Google jednak zaleca jego podanie, gdyż jest to prosty i szybki sposób na odzyskanie hasła (gdyby się okazało, że nie pamiętasz).

Prywatność i warunki

Warto przeczytać, by wiedzieć jak Google podchodzi do prywatności i poznać warunki świadczonej usługi.

Kliknij "WIĘCEJ" żeby przejść do dalszej części tekstu i kolejnego przycisku

Następny ekran to podsumowanie i potwierdzenie założenia konta Google. Kliknij "DALEJ"

Ostatni ekran pozwala na wyrażenie zgody na informacje o nowościach i ofertach z Google Play

Zaznacz, jeżeli chcesz być informowany o nowościach i ofertach w sklepie Google Play. Następnie kliknij "DALEJ"

Konto Google zostało utworzone i dodane do telefonu

Ja dodałem drugie konto, dlatego na liście kont są dwa. Dodane przed chwilą konto od razu się synchronizuje, co widać na poniższym zrzucie.

Usługi dostępne w ramach konta Google

Wspomniałem na początku, że Google udostępnia wiele usług. Jak jest ich dużo i jakie to usługi można zobaczyć na tej stronie. Z wszystkich tych usług można korzystać mając jedno konto Google.

Dostęp do ustawień konta i edycji swoich danych

Google zebrało wszystkie informacje dotyczące konta w jednym miejscu, na stronie "Moje konto". Można tam zobaczyć swoje dane, edytować je, zmienić ustawienia konta. Można także sprawdzić na jakich urządzenia się logowało, sprawdzić zabezpieczenia konta i swoją aktywność praktycznie we wszystkich usługach Google.

Do czego służą czujniki w telefonach?

Poziom zaawansowania dzisiejszych smartfonów sprawia, że coraz trudniej obejść się bez nich w codziennym życiu. Telefony już wiele lat temu przestały służyć wyłącznie do nawiązywania połączeń i odczytywania wiadomości tekstowych. Dzięki czujnikom w urządzeniach mamy dostęp do takich funkcji jak nawigacja, płatności telefonem, krokomierz, czy obsługa urządzenia za pomocą gestów. Jakie czujniki znajdują się w smartfonach i jak można je wykorzystać?

Już prawie 80 proc. Polaków korzysta ze smartfonów

Firma Digital Care w 2020 r. zaprezentowała wyniki badania „Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony”. Raport ten pokazuje wielkość rynku smartfonów w Polsce oraz statystyki związane z ich użytkowaniem. Według danych w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. w naszym kraju sprzedano ponad 6,75 mln smartfonów. Rosnące zainteresowanie tymi urządzeniami sprawiło, że smartfona w Polsce ma już prawie 80 proc. osób. Co ciekawe, 4 na 5 respondentów zadeklarowało, że korzysta z urządzenia nie starszego niż 2 lata.

Pozwala to wnioskować, że wielu Polaków ma dostęp do urządzeń z nowoczesnymi czujnikami, jak np. czujnik grawitacyjny umożliwiający odnalezienie telefonu w przestrzeni. Innym popularnym rozwiązaniem jest czujnik podczerwieni do sterowania urządzeniami zewnętrznymi za pomocą aplikacji. Warto przyjrzeć się tym funkcjom z bliska.

Czujnik grawitacyjny – do czego służy?

W większości dzisiejszych smartfonów zainstalowano czujnik grawitacyjny, nazywany też niekiedy akcelerometrem. Wśród jego najważniejszych funkcji znajdują się:

Możliwość obracania ekranu pomiędzy orientacją pionową i poziomą,

Licznik kroków,

Korzystanie z aplikacji kompasu,

Rozpoznawanie gestów/ruchu - wykorzystywane do obsługi telefonu, np. wykonywania zrzutu ekranu, wyciszania dzwonków i wygaszania wyświetlacza, a także do sterowania grami.

Czujnik grawitacyjny mierzy zmiany pojemności spowodowane ruchem w trzech płaszczyznach, a następnie odpowiednio określa chwilowe siły przyspieszenia i opóźnienia. Jest zaawansowanym podzespołem, który znaleźć już można w każdym nowym smartfonie.

Czujnik podczerwieni – sposób na sterowanie innymi urządzeniami

Obecność portu IR, czyli czujnika podczerwieni jeszcze do niedawna kojarzona była z dawnymi telefonami komórkowymi, gdzie funkcję tę wykorzystywano do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Dzisiaj czujnik podczerwieni jest równie ważnym elementem smartfona, ponieważ umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami cyfrowymi i elektronicznymi. W efekcie po pobraniu odpowiedniej aplikacji smartfon może pełnić funkcję pilota do telewizora lub pozwala sterować sprzętami codziennego użytku, jak pralka, lodówka, piekarnik, a nawet ekspres do kawy.

Czujnik podczerwieni w połączeniu z aplikacjami opracowywanymi przez producentów sprzętów znacznie ułatwia życie oraz codzienne domowe obowiązki. W większości wspomniane aplikacje po zakupie danego urządzenia są darmowe, dzięki czemu sterowanie przez port IR nic nie kosztuje.

NFC – jak włączyć i do czego służy?

Wiele nowych modeli smartfonów posiada wbudowany czujnik NFC – jak włączyć tę funkcję odpowiemy zaraz. Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest ta opcja. NFC, czyli Near Field Communication to technologia, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi. NFC udostępnia i wysyła cyfrowe dane na odległość około 20 cm, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu fal radiowych.

NFC wykorzystywane jest przede wszystkim do współpracy z aplikacjami bankowymi, dzięki czemu umożliwia płacenie telefonem za zakupy. Za pośrednictwem NFC można też wymieniać pliki pomiędzy urządzeniami, pamiętając, że fale radiowe działają w tym przypadku na niewielką odległość.

O czujniku NFC więcej przeczytasz w artykule: Czym jest NFC? Poznaj jego zastosowanie!

NFC – jak włączyć?

Już na wstępie warto wspomnieć, że nie wszystkie smartfony są wyposażone w czujnik NFC. Jak włączyć tę funkcję mogą przekonać się jedynie właściciele nowszych smartfonów, zwłaszcza modeli flagowych Samsung, Huawei, czy LG.

Aby włączyć czujnik NFC w swoim smartfonie, należy:

Zsunąć z góry pasek powiadomień i rozwinąć kolejne funkcje.

Odszukać opcję NFC i ją uruchomić.

Może się zdarzyć, że opcja NFC nie będzie dostępna na górnym pasku telefonu. Wtedy należy jej poszukać w ustawieniach urządzenia według ścieżki: Łączność – Połączenia – Udostępnianie – Połączenia NFC.

Pozostałe czujniki w smartfonach

Wspomniany już czujnik grawitacyjny, NFC, czy czujnik podczerwieni to wciąż jeszcze nie wszystkie możliwości, jakie posiadają współczesne smartfony:

Czytnik linii papilarnych – wykorzystywany jest do odblokowywania telefonu za pomocą palca,

Skaner twarzy – opcja wykorzystywana do odblokowywania telefonu (zwłaszcza w urządzeniach firmy Apple),

Żyroskop – mierzy położenie smartfona w przestrzeni, a tym samym umożliwia oglądanie zdjęć i filmów 360° lub materiałów wykonanych w technologii VR,

GPS – dzięki połączeniu z systemem satelitarnym umożliwia korzystanie z nawigacji w dowolnym miejscu na świecie,

Czujnik zbliżeniowy – wykrywa ruch i obiekty w przestrzeni, co wykorzystywane jest podczas rozmów telefonicznych – kiedy zbliżasz telefon do ucha, funkcja ta umożliwia wygaszenie ekranu.

Postęp technologii sprawia, że w smartfonach pojawiają się wciąż nowe czujniki. Nowoczesne modele oferują już funkcję termometru, barometru, kompasu, czy pomiaru natężenia pola elektromagnetycznego (czujnik Halla).

Warto również wiedzieć, jak można wykorzystać potencjał swojego telefonu, na przykad dzięki funkcji zapisywania ekranu. Jeśli chesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poradnik: Jak nagrywać ekran w smartfonach z Android i iOS?

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment