Przygotowanie środowiska na kurs Front-End Developer.

Przygotowanie środowiska na kurs Front-End Developer.

Poniżej znajdziesz opis wstępnego przygotowania środowiska na kurs programowania Front-End Developer oraz na darmowe warsztaty programowania prowadzone w naszej szkole programowania w Krakowie.

Uwaga! Jeśli będziesz miał jakiekolwiek problemy z instalacją zawsze możesz na nas liczyć. Prosimy wtedy o kontakt mailowy (z opisem napotkanego problemu) lub o wcześniejsze przybycie na zajęcia, tak abyśmy wspólnie wykonali odpowiednią konfigurację.

Poszczególne kroki do wykonania w celu przygotowania środowiska programistycznego:

1) Instalacja edytora Visual Studio Code, link do pobrania wskazanego edytora:

Proszę pobrać instalację dla posiadanego systemu operacyjnego, następnie uruchomić instalator i postępować zgodnie z jego wskazówkami klikając klawisz "next".

2) Instalacja rozszerzeń edytora Visual Studio Code. Prosimy zainstalować następujące rozszerzenia (dodatki):

a) vscode-icons,

b) IntelliSense for CSS class names in HTML,

c) Path Intellisense,

d) SCSS IntelliSense,

Są to jedynie podstawowe rozszerzenia tego edytora. Kolejne dodatki będziemy sukcesywnie instalować podczas kolejnych zajęć.

Aby zainstalować w/w dodatki należy z lewego menu wybrać Extensions (lub skrót Ctrl + Shift + X). Następnie w polu "Search Extensions in Marketplace" wpisać nazwę szukanego rozszerzenia np. "vscode-icons", następnie wybrać opcję "install".

Niektóre dodatki po instalacji wymagają "przeładowania" edytora. W tym przypadku możesz wybrać opcję "reload" lub samodzielnie zrestartować edytor.

3) Instalacja node.js

Przejdź na stronę projektu

Wybierz aktualną wersję instalacyjną node.js dla Twojego systemu operacyjnego (wersja LTS), pobierz instalator i zainstaluj node.js

4) Instalacja preprocesora CSS (SASS).

Wchodzimy na stronę projektu

Wybierz odpowiednie polecenie instalacyjne z sekcji "Command Line" dla twojego systemu operacyjnego. Instalator powinien się automatycznie uruchomić, pobrać SASS-a oraz automatycznie go zainstalować. Poczekaj cierpliwie, aż instalator zakończy pracę.

5) Instalacja systemu kontroli wersji GIT.

Paczkę instalacyjną pobieramy z następującej lokalizacji:

Instalacja polega na uruchomieniu pliku instalatora i klikaniu przycisku „dalej” w poszczególnych oknach instalatora.

6) Instalacja przeglądarki Google Chrome.

Przeglądarka Chrome firmy Google posiada szereg pomocnych narzędzi dla Web-Developera.

Prosimy o instalację najnowszej dostępnej wersji. Plik instalacyjny do pobrania w następującej lokalizacji: https://www.google.pl/chrome/

Czym zajmuje się front-end developer?

Większość elementów, które widzimy na stronach internetowych lub w aplikacjach, jest efektem pracy front-end developera. To on odpowiada za kodowanie widocznych elementów oprogramowania, takich jak interfejs czy grafika. Kim dokładnie jest front-end developer? Co robi i jak wygląda jego praca? Jakie są zarobki na tym stanowisku?

Co robi front-end developer?

Kim jest front-end developer? Ich głównym zadaniem jest stworzenie programu, który atrakcyjnie wygląda i sprawnie działa. W dzisiejszych bardzo ważnym elementem tworzenia oprogramowania jest responsywność. Front-end developerzy muszą więc napisać kod, który zapewni sprawne działanie strony lub aplikacji na wszystkich urządzeniach mobilnych i we wszystkich przeglądarkach. Czym zajmuje się front-end developer? Front-end developerzy ściśle współpracują z back-end developerami oraz webmasterami. Wspólnymi siłami tworzą oni gotowe strony, programy i aplikacje. Mimo pracy nad jednym, spójnym projektem, ich praca różni się i są odpowiedzialni za odmienne jej aspekty. W skrócie, programiści back-end są odpowiedzialni za to, czego nie widzimy. Tworzą strukturę i rdzeń projektu, dbają o poprawny zapis danych i ich prawidłowe przetwarzanie. Webmasterzy zaś to projektanci, którzy planują wygląd strony lub aplikacji. Pozostaje jeszcze kwestia zaprogramowania tego, co zaprojektował webmaster. Właśnie tym zajmuje się front end developer. To właśnie webmasterzy przekazują front-endowcom wytyczne odnośnie tego, w jaki sposób powinien zostać wykonany dany projekt. W ten sposób powstają interfejsy, menu, grafiki i interaktywne elementy, które są wizualnie atrakcyjne dla użytkownika i zapewniają sprawne działanie finalnego produktu.

Jak zostać front-end developerem?

Są dwa główne sposoby to, by zostać front-end developerem: Nauka samodzielna

Aby zostać front-end developerem, wcale nie trzeba kończyć studiów wyższych i posiadać tytułu magistra. Najważniejsze są umiejętności, doświadczenie i praktyka. Oznacza to, że można zostać front-end developerem, ucząc się samemu. Wiedzę można czerpać między innymi z książek, szkoleń online i filmów dostępnych na Youtube. W ten sposób, nierzadko metodą prób i błędów, można zdobyć umiejętności, które pozwolą na pracę w zawodzie. W praktyce bywa to jednak droga mało efektywna. Nauka programowania jest bardzo wymagająca i trudno jest osiągnąć realny sukces bez wsparcia mentora lub nauczyciela. Kursy programowania

To najprostszy sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych na stanowisku programisty front-end. Takie kursy najczęściej trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. Warto dodać, że w ich trakcie można liczyć na szlifowanie swoich umiejętności w praktyce podczas tworzenia aplikacji i stron pod okiem ekspertów. Co ważne, po zakończeniu kursu programista otrzymuje certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności i kompetencje. Dzięki temu łatwiej jest mu znaleźć pracę na stanowisku front-end developera.

Co musi umieć front-end developer?

W pracy front-end developera nie może zabraknąć umiejętności pracy zespołowej. Samodzielne działania programisty często do niczego nie prowadzą. Tylko we współpracy z back-end developerem i webmasterem programiści front-end mogą tworzyć funkcjonalne i efektowne projekty. Oczywiście, front-endowiec musi znać języki programowania, takie jak np. HTML, CSS czy JavaScript. Co więcej, front-end developer powinien znać najnowsze frameworki oraz technologie pomocne w pracy, takie jak React czy Redux. Podstawą pracy programisty jest cierpliwość i chęć do ciągłego rozwoju. Każdego dnia pojawiają się nowe rozwiązania, technologie i biblioteki danych. Wśród programistów JavaScript można nawet usłyszeć powiedzenie: Nowy dzień, nowy framework. Nic w tym dziwnego, ponieważ rzeczywiście codziennie tworzone są nowe biblioteki i metody. Kluczowa jest tutaj także znajomość angielskiego. Zdecydowana większość kodu pisana jest z wykorzystaniem tego języka. Co więcej, tworzenie stron i aplikacji również często odbywa się dla zagranicznych odbiorców, więc umiejętności komunikacyjne są tutaj niezbędne.

Front-end developer - co robi?

We współpracy z webmasterem i back end developerem jest odpowiedzialny za stworzenie stron internetowych oraz aplikacji od A do Z. Praca front-endowca opiera się na napisaniu kodu, który wygeneruje wygląd zaprojektowany przez webmastera. Interfejsy, widżety, grafiki i dodatki wizualne w programie są dziełem programisty front end.

Języki programowania i technologie front-end

Jakie są najpopularniejsze języki oraz technologie używane przez programistów front-end? HTML – służy do tworzenia stron www. Opisuje cel oraz znaczenie elementów znajdujących się na stronie.

CSS – umożliwia nadawanie stylów. Odpowiada za warstwę graficzną strony lub aplikacji (czcionki, kolory, położenie i kształty).

JavaScript – to kluczowy język, który umożliwia tworzenie stron www i aplikacji. Odpowiada za interaktywność i responsywność. Można w nim programować funkcjonalności, ścieżki zachowań użytkownika i wiele innych. Do sprawnego działania wykorzystuje bazę codziennie aktualizowanych frameworków. Przydatna jest również znajomość takich środowisk jak: React – biblioteka języka oprogramowania JavaScript, która wykorzystywana jest do tworzenia interfejsów graficznych aplikacji internetowych. Używana jest na takich stronach jak Netflix, Paypal czy Imgur.

– biblioteka języka oprogramowania JavaScript, która wykorzystywana jest do tworzenia interfejsów graficznych aplikacji internetowych. Używana jest na takich stronach jak Netflix, Paypal czy Imgur. Redux – biblioteka JavaScript typu open-source. Służy do zarządzania stanem aplikacji. Najczęściej używana razem z Reactem lub Angularem.

– biblioteka JavaScript typu open-source. Służy do zarządzania stanem aplikacji. Najczęściej używana razem z Reactem lub Angularem. React-Router – popularna biblioteka oprogramowania JavaScript, która, podobnie jak React, służy do projektowania interfejsów.

– popularna biblioteka oprogramowania JavaScript, która, podobnie jak React, służy do projektowania interfejsów. API – czyli interfejs programistyczny danej aplikacji. Opisuje zasady działania programu.

– czyli interfejs programistyczny danej aplikacji. Opisuje zasady działania programu. Ajax – to asynchroniczny JavaScript i XML. AJAX jest techniką tworzenia aplikacji internetowych, gdzie użytkownik łączy się z serwerem bez przeładowania całego dokumentu. Umożliwia to bardziej dynamiczną interakcję. Pozwala na komunikację między serwerem a użytkownikiem.

– to asynchroniczny JavaScript i XML. AJAX jest techniką tworzenia aplikacji internetowych, gdzie użytkownik łączy się z serwerem bez przeładowania całego dokumentu. Umożliwia to bardziej dynamiczną interakcję. Pozwala na komunikację między serwerem a użytkownikiem. TypeScript – umożliwia statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo. Jest otwartoźródłowym językiem programowania stworzonym przez Microsoft, pochodzącym od JavaScript.

– umożliwia statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo. Jest otwartoźródłowym językiem programowania stworzonym przez Microsoft, pochodzącym od JavaScript. Angular – platforma do tworzenia Single Page Application. Napisana jest w języku TypeScript.

Front-end developer - gdzie znajdzie pracę?

Programiści front-end są często poszukiwani przez pracodawców i headhunterów. Odpowiednia wiedza i umiejętności pozwalają kandydatom na bezproblemowe znalezienie stabilnego zatrudnienia na dobrych warunkach. Front-end developerzy najczęściej pracują w firmach, które zajmują się wytwarzaniem oprogramowania, czyli software housach. Front-endowców zatrudniają też jednak korporacje i inne firmy związane z branżą IT lub tworzące autorskie programy. Istnieje również opcja na znalezienie pracy w startupie technologicznym. Co więcej, front-end developer może także zostać freelancerem. Jego praca nie musi być więc ściśle powiązana z jednym pracodawcą. Może on więc pracować na własny rachunek, realizując zlecenia dla kilku wspólników w dowolnym miejscu i czasie.

Czy warto szkolić się na stanowisko front-end developera?

Stanowisko front-end developera jest opłacalne i perspektywiczne, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest spore. Wszystkie firmy tworzące oprogramowanie lub własne aplikacje, potrzebują front-endowca w swoim zespole. Większe korporacje również poszukują specjalistów na to stanowisko. Front-end developer może również pracować jako freelancer na zasadach B2B. Front-endowiec z łatwością znajdzie zatrudnienie, a warunki pracy i wynagrodzenie są bardzo atrakcyjne. Właśnie przez to warto szkolić się w tym kierunku na różnego rodzaju szkoleniach i bootcampach.

Ile może zarobić front-end developer?

Zarobki w IT są wciąż na na bardzo dobrym poziomie. Na jaką wypłatę jednak może liczyć front-end developer? Stawki front-end developerów różnią się od siebie w zależności od stażu pracy i doświadczenia. Średnie zarobki w zależności od stanowiska kształtują się następująco: junior – staż pracy najczęściej do 2 lat, może liczyć na zarobki od 4000 do 6000 zł brutto

– staż pracy najczęściej do 2 lat, może liczyć na zarobki mid – doświadczenie między 2, a 5 lat i średnio zarabia od 6000 do nawet 10 000 zł brutto

– doświadczenie między 2, a 5 lat i średnio zarabia senior – to front-end developer z ponad 5-letnim stażem pracy, który może liczyć na zarobki między 10 000, a 15 000 zł brutto

Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Zarobki na stanowisku programisty front-end są więc bardzo atrakcyjne. Dodatkowo warunki, w jakich przyjdzie pracować front-end developerowi, na ogół są elastyczne komfortowe. W tym zawodzie powszechna jest między innymi praca zdalna, która dla wielu pracowników będzie dodatkowym atutem.

Podsumowanie

Front end developer — jak zacząć programować? [portfolio, CV, zarobki]

Według Stack Overflow najpopularniejszymi językami tworzenia stron internetowych w 2018 r. były JavaScript, HTML i CSS.

Jeśli hasło święta trójca technologii webowych kojarzy Ci się bardziej z lekcjami religii niż programowaniem, to jesteś w dobrym miejscu.

W tym artykule dowiesz się:

czym zajmuje się front end developer i jak nim zostać

ile zarabia frontendowiec

gdzie szukać pracy

jak napisać CV programisty front end.

Do stworzenia CV front end developera najlepiej wykorzystać kreator CV. Zawiera on kilkanaście szablonów, dzięki którym CV wygląda czytelnie i profesjonalnie.

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1

Front end developer — jak nim zostać?

Front end developer koncentruje się na aspektach wizualnych tworzonego oprogramowania. Odpowiada za to, co widzą użytkownicy:

interfejs graficzny aplikacji

animacje

przyciski.

Za pomocą języków HTML, CSS i JavaScript front end developer dodaje do stron internetowych i aplikacji moduły interakcji, np. przyciski wykonujące takie akcje jak zapisanie danych czy przesłanie pliku na serwer. Oprócz tego wzbogaca strony o rozwijane menu, slidery czy walidację formularzy.

Front-end developer to ogniwo pomiędzy grafikiem a programistą. Jeśli czujesz, że pisanie kodu Ci się podoba, ale równocześnie lubisz od razu widzieć wyniki swojej pracy, to kodowanie na froncie zdecydowanie jest dla Ciebie. Katarzyna Janoska Front-end developer

Programowanie ma tę zaletę, że można nauczyć się go samodzielnie z użyciem materiałów dostępnych w sieci.

Dodatkowo, wybór front endu jako kierunku ma dużo dodatkowych plusów:

łatwo zacząć naukę

szybko widać efekt pracy

na rynku jest dużo ofert pracy dla juniorów.

Nie musisz kończyć specjalistycznych studiów, aby pracować w zawodzie front end developer.

Spośród ponad 5 rozmów kwalifikacyjnych na stanowisko junior frontend developera o edukację formalną zapytano mnie tylko na 1 z nich. Marcin Owczarzak Front-end developer

Brak konieczności ukończenia studiów informatycznych nie oznacza, że droga do zawodu front end developer będzie łatwa!

Co więcej—

Musisz samodzielnie przyswoić ogrom wiedzy.

Osoby pragnące zacząć pracę jako front-end developer początkowe doświadczenie mogą zacząć zdobywać projektując proste strony internetowe, chociażby związane z własnym hobby.

Już samo to pozwala spojrzeć szerzej na problemy, przed którymi staje się realizując projekty webowe:

Jak elementy witryny mają zachowywać się, gdy wyświetlone zostaną na smartfonie lub tablecie?

W jaki sposób zaprojektować nawigację, aby była zrozumiała dla użytkownika, a jednocześnie łatwo pozwalała wyświetlić większą ilość linków, gdy na stronie dojdzie więcej treści?

Czy korzystać z gotowych frameworków do projektowania układu witryny, jak np. Bootstrap czy Foundation, czy też robić wszystko od zera, samodzielnie?

Osoby preferujące bardziej usystematyzowaną naukę mogą skorzystać z wielu — czasem bezpłatnych — kursów online, które często oferowane są w formie tzw. bootcampa, czyli obejmują szerokie spektrum wiedzy potrzebnej do realizacji zarówno najprostszych, jaki i bardziej zaawansowanych projektów. Piotr Nowiński Front-end developer

W sieci znajdziesz mnóstwo kursów. Który z nich jest wartościowy? Od czego zacząć naukę programowania front end? Możesz skorzystać z poniższych kursów frontendowych:

Kursy na front end developera

Samodzielnie zdobędziesz wiedzę, dzięki której będziesz mógł rozpocząć pierwszą pracę jako junior front end developer.

Istnieje jeszcze inna droga — bootcampy.

Czy warto iść na bootcamp?

Bootcamp to szkoła, która przygotuje Cię z podstaw programowania.

Dużą zaletą takiej formy przyswajania wiedzy jest kontakt z mentorem i ustrukturyzowany proces nauczania. Nie musisz zastanawiać się, czego uczyć się i w jakiej kolejności. Wszystko masz podane na tacy.

Minusem tego rozwiązania są koszty — od kilku tysięcy złotych wzwyż.

Pamiętaj tylko, że bootcamp nie zrobi z Ciebie front end developera. Da Ci jedynie solidne podstawy do dalszej samodzielnej nauki.

Możesz skorzystać ze szkół:

Realizacja pojedynczych projektów w zaciszu domowym czy na bootcampie różni się jednak od programowania w środowisku pracy.

Pamiętaj, że w środowisku zawodowym nad jednym projektem pracuje cały zespół. Musisz zatem umieć współpracować w grupie.

Otrzymanie pierwszej pracy jako front end developer to dopiero początek przygody. Ciągłe kształcenie jest wpisane w zawód programisty, zwłaszcza front end developera.

Praca we front-endzie, tak jak zdecydowana większość specjalizacji w ramach prac programistycznych, wymaga stałego śledzenia trendów i rozwijania swoich umiejętności w oparciu o realne zapotrzebowania rynku i standardy webowe.

Jako przykład można podać chociażby projektowanie responsywne: obecnie w zasadzie każda strona lub aplikacja internetowa powinna być dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Jeszcze kilka lat temu było to rzeczą opcjonalną, dziś jest to praktycznie standardem. Piotr Nowiński Front-end developer

Aby pozostać na bieżąco, musisz śledzić trendy w branży, np. tutaj:

Gdy dobrze poznasz HTML, CSS i JavaScript, będziesz miał możliwość wybrania sobie specjalizacji.

Front end developer ma wiele różnych ścieżek zawodowych do wyboru. Nie istnieje jedna sprawdzona ścieżka zawodowa — opcji jest wiele.

Można dążyć do bycia ekspertem w ramach wdrażania określonych frameworków webowych, np. Angular. Można podjąć naukę programowania na potrzeby backendu i iść tym samym w kierunku zostania full-stack developerem. Można również nie skupiać się na konkretnych technologiach, lecz poznać tematykę projektowania interfejsów aplikacji czy interakcji użytkownika.

Jeszcze jedną z opcji jest dokładniejsze poznanie procesu projektowania serwisów internetowych i zostanie Product Managerem lub Product Ownerem. Możliwości jest multum. Piotr Nowiński Front-end developer

W dzisiejszych czasach front end developer coraz częściej zajmuje się przede wszystkim programowaniem w JavaScript, a nie tylko elementami wizualnymi (HTML, CSS).

Jeśli poznasz dobrze język JavaScript, w łatwy sposób będziesz mógł zmienić swoją specjalizację na back end, jeśli będziesz odczuwać taką potrzebę. Back end to tworzenie zaplecza dla stron internetowych i innych aplikacji. Mogą to być bazy danych czy algorytmy.

Zatem—

Front end developer to świetny sposób na wejście do zawodu programisty.

W byciu front-end developerem najbardziej cenię sobie elastyczność i różnorodność. Czasami ta praca bardziej polega na budowaniu interfejsów i wykazywaniu się wyczuciem graficznym i ogromnym przywiązaniem do szczegółów projektu, a czasami na poznawaniu składni kolejnego języka programowania, do którego dokłada się warstwę wizualną. Dzisiaj za sprawą rozwijających się frameworków JavaScriptowych, front-end coraz bardziej idzie w stronę programistyczną, więc jest bardzo dobrym polem do sprawdzenia, czy wolisz trzymać się strony interfejsu, czy bardziej kręci Cię programowanie. Katarzyna Janoska Front-end developer

Ważne!

Aby oddzielić ziarno od plew, rekruterzy na stanowisko front end developer poszukują ludzi z doświadczeniem. Możesz je zdobyć w domowym zaciszu, tworząc własne projekty.

Co więcej—

Jeśli nie masz własnego portfolio, to Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia kolosalnie maleją.

Dlatego opublikuj kod swoich własnych projektów w serwisie Github. Stwórz również portfolio, w którym podlinkujesz swoje projekty.

Skorzystaj z inspiracji:

Przykłady portfolio front end developera

Gdy uzbroisz się już w wiedzę i solidne portfolio, możesz zacząć aplikować do pracy.

Potrzebujesz umiejętności — takich jakie oczekuje firma, do której aplikujesz. Przykładowo: aplikowałem na stanowisko frontend web developera, czyli frontenda, który będzie robił przede wszystkim strony internetowe. Dlatego przed rozmową zajrzałem w kod źródłowy stron robionych przez tę firmę w poszukiwaniu sposobów, w jaki pisze się tam kod. Marcin Owczarzak Front-end developer

Co gdy otrzymasz zadanie w procesie rekrutacyjnym?

Pokaż, że jesteś osobą, która jest ciekawa świata i wie czego chce. Wykaż się zaangażowaniem. Kiedy ktoś prosi, abyś coś wykonał, nie ignoruj tej prośby i potraktuj ją poważnie. Nie ma nic gorszego niż pracownik, który zamiast wykonać polecenie, na wszystko ma wytłumaczenie, narzekając przy tym na czynniki zewnętrzne. Marcin Owczarzak Front-end developer

Jakie studia wybrać?

Jak już wiesz, nie potrzebujesz studiów, aby pracować w zawodzie front end developer.

Niemniej—

Jeśli dopiero stoisz przed wyborem studiów, zastanów się nad wyborem studiów informatycznych.

Warto rozważyć ukończenie studiów inżynierskich. W przypadku pracy w niektórych zagranicznych korporacjach wyższe wykształcenie to warunek konieczny. Marcin Owczarzak Front-end developer

W Polsce informatykę możesz studiować zarówno na studiach licencjackich, jak i inżynierskich.

Według Rankingu Perspektywy 2020, najlepiej wybrać studia na:

Nie jesteś pewien czy front end jest kierunkiem dla Ciebie? Sprawdź nasz poradnik: Jak zostać programistą [frontend, backend, fullstack].

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

2 Front end developer — zarobki

Zarobki programistów są owiane wieloma mitami. Media mówią o gigantycznych pensjach i chłonnym rynku.

Jak jest naprawdę—

Możesz sprawdzić sam.

Branża IT jest rynkiem pracownika. Powoduje to, że w większości przypadków oferty pracy zawierają widełki płacowe.

Zarobki w zawodzie front end developer kształtują się na poziomie 5440—9070 zł brutto.

Doświadczony front end developer zarabia około 8150—12470 zł brutto.

Należy wziąć pod uwagę, że duża liczba programistów jest zatrudniona na zasadach B2B. Zamiast umowy o pracę, podpisują z pracodawcą kontrakt.

Powoduje to, że zarobki na rękę są znacznie wyższe.

A co jeśli jesteś dopiero na początku drogi? Sprawdź:

Ile zarabia junior front end developer?

Zarobki w zawodzie junior front end developer wynoszą 3640—5670 zł brutto.

Okres pracy w zawodzie jako junior wynosi od kilku miesięcy do ponad roku.

Programista to nie jedyny dobrze płatny zawód w Polsce. Sprawdź inne: Najlepiej płatne zawody w Polsce — TOP 10 (Ranking + Zarobki)

3 Gdzie szukać pracy jako front end developer?

Firmy poszukują front end developerów na okrągło. Ogłoszeń pracy jest mnóstwo. Pytanie, gdzie szukać najlepszych?

Sprawdź najpopularniejsze serwisy z ogłoszeniami o pracę przeznaczone dla programistów:

Pracy jako front end developer możesz poszukać również w serwisach Pracuj.pl czy Praca.pl.

Dobrym pomysłem jest również znalezienie firm programistycznych w Twojej okolicy. Następnie możesz sprawdzić oferty pracy bezpośrednio na stronach kariery tych firm.

Na przykład tutaj:

Masz problem ze znalezieniem pierwszej pracy jako front end developer? Sprawdź: 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy.

4 Front end developer CV — jak napisać?

Firmy programistyczne poszukują głównie doświadczonych front end developerów.

Junior front end developer ma utrudnione zadanie. Znalezienie pierwszej pracy w zawodzie programisty nie jest proste.

Zwiększysz swoje szanse, jeśli utworzysz profesjonalne i czytelne CV.

Jak napisać najlepsze CV front end developera? Skorzystaj z tych wskazówek:

1. Dopasuj CV i list motywacyjny do oferty.

Front end developer może pracować w różnych technologiach. Sprawdź, jakich umiejętności wymaga firma, do której aplikujesz i wyróżnij je w swoim CV. To właśnie one interesują pracodawcę najbardziej. Pamiętaj, że Twoje CV musi odpowiadać ofercie pracy, bo tylko wtedy wzbudzi zainteresowanie. Sprawdź: Jak dostosować CV do oferty pracy — praktyczne przykłady.

2. Dodaj do CV podsumowanie zawodowe.

Rekruterzy poświęcają średnio 6 sekund na jedno CV. Dodając podsumowanie zawodowe zwiększasz swoje szanse na to, że przykujesz oko rekrutera do swojego CV na dłużej. Sprawdź: Podsumowanie i cele zawodowe pracownika — wzór jak napisać i przykłady.

3. Pochwal się konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem.

Unikaj ogólnych informacji. Każdy może napisać, że jest pracowity lub odporny na stres. Nie wpisuj w swoje CV również technologii, które znasz jedynie z nazwy. Zawrzyj w swoim CV umiejętności, które rzeczywiście posiadasz wraz z ich potwierdzeniem, np. linkiem do repozytorium w Github. Zobacz, jak możesz opisać swoje umiejętności: CV i list motywacyjny programisty — wzór i przykłady.

4. Dobrze wykorzystaj list motywacyjny.

Nie przepisuj swojego CV do listu motywacyjnego. Opisz korzyści, jakie przyniesiesz pracodawcy. Możesz wspomnieć w tym miejscu o umiejętnościach miękkich lub innym doświadczeniu, które poszerza Twoje horyzonty w pracy jako front end developer. Wzór takiego dokumentu, wraz z przykładami, znajdziesz tutaj: Krótki list motywacyjny po polsku i angielsku — jak napisać?

5. Stwórz czytelne i poprawne CV oraz list motywacyjny.

Pamiętaj, że dobre wrażenie robi się tylko raz. Jeśli Twoje dokumenty aplikacyjne będą niechlujne i nieczytelne, zrobisz złe pierwsze wrażenie.

Wskazówka: Nie zapomnij również o bardzo ważnym elemencie, jakim jest klauzula CV. Pozwala ona kandydatowi do pracy na wyrażenie zgody na przetwarzanie jego danych osobowych w procesie rekrutacji.

Stwórz profesjonalne i czytelne CV. Uruchom kreator CV, wybierz szablon, wypełnij według wskazówek i gotowe.

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Czy udało Ci się zostać profesjonalnym programistą front end? Podziel się swoją historią w komentarzu.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment