Android jest z nami już ładnych kilka lat i niedługo pierwszy model z najpopularniejszym dzisiaj mobilnym systemem będzie świętował swoje 10-lecie. Mowa oczywiście o HTC Dream, szerzej znanym u nas jako Era G1. Jednak początki „Robocika” datowane są zdecydowanie wcześniej niż przyjęło się to traktować.
Ciekawostek na temat Androida jest jednak sporo i dziesięć z nich postanowił przedstawić jeden z blogerów. Nie są to pierwsze z brzegu fakty z życia mobilnego systemu Google, więc do rzeczy.
1. Android nie został stworzony przez Google – większy udział miał T-Mobile
Dzisiaj pojęcia Google i Android często traktuje się przemiennie. Obie marki są już tak ze sobą zżyte, że po takim czasie często zapominamy o tym, iż „Robocik” został stworzony przez następujące osoby: Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears oraz Chris White. Miało to miejsce w 2003 roku, a więc dwa lata przed przejęciem firmy przez Google. Jednak to nie najciekawsza informacja, gdyż dwóch pierwszych panów zajmowało wysokie stanowiska w T-Mobile toteż pojawienie się HTC Dream na wyłączność u tego operatora było czymś naturalnym.
2. Krytycy byli zgodni: Android upadnie
W 2008 roku, gdy swoją premierę miał wspomniany już wiele razy smartfon T-Mobile (Era) G1, na mobilnym rynku rządziły dwie firmy: BlackBerry oraz Microsoft. Apple dopiero powoli zajmowało kolejne serca fanów, ale to wszystko nie przeszkodziło krytykom, specjalistom, recenzentom i innym osobom związanym z branżą jednoznacznie stwierdzić, że HTC Dream to najgorszy smartfon roku.
3. Pierwszy smartfon z Androidem był kopią BlackBerry
O urządzeniu znanym jako „Sooner” stosunkowo niedawno pisałem toteż odsyłam Was do tego wpisu: Klik! Również mogliście o nim usłyszeć w filmie Łukasza przedstawiającym historię Androida. To, co widzicie powyżej to smartfon wzorowany ewidentnie na wizji BlackBerry, ale w międzyczasie pojawił się iPhone i Dream okazał się mutacją obu wersji.
4. Android na początku nie był „cukierkowy” i uporządkowany
Dzisiaj każda wersja mobilnego systemu Google musi kojarzyć się ze słodyczą, przynajmniej jego nazwa. Jednak w przypadku pierwszych finalnych wydań tak nie było i Android 1.0 to – zależnie od źródeł – Alpha lub Astro Boy. Co prawda kolejna wersja „Robocika” już wiązała się z różnego rodzaju słodyczami, ale nie była alfabetycznie uporządkowana. Otóż Android 1.1 to Petit Four.
5. Honeycomb to jedyna wersja Androida, która nie pojawiła się na telefonach
Gdzie znajdziemy dzisiaj Androida? Wszędzie. Jednak wielu z Was może już nie pamiętać Honeycomba, czyli myśli Google o tym, że fajnie by było podzielić system zależnie od jego przeznaczenia. Dzisiaj, w czasach gdy wszystko ma być ujednolicone, ten pomysł wydaje się bezsensowny.
6. HTC Dream nie miał wirtualnej klawiatury i gniazda Jack
Stosunkowo niedawno mogliście przeczytać mój artykuł na temat końca gniazda słuchawkowego Jack. Wspomniałem w tym tekście, że podobne braki miały już smartfony sprzed lat i jednym z takich przykładów jest właśnie HTC Dream. Jednak to nie jedyna rzecz, o której zapomniały firmy związane z tym projektem. Pominięto wirtualną klawiaturę. Ta pojawiła się dopiero w Androidzie 1.5 Cupcake, pół roku po premierze rynkowej smartfonu.
7. Apple zwolniło pracowników związanych z Google
Przed pojawieniem się Androida na rynku Google i Apple ceniło się nawzajem. Firmy te często ze sobą współpracowały, co było widoczne w samym iPhonie. Jednak gigant, który stworzył najpopularniejszą dzisiaj wyszukiwarkę internetową postanowił wejść na mobilny rynek i wtedy Steve Jobs musiał reagować. W zarządzie Apple wówczas zasiadał Eric Schmidt, który również zajmował wysokie stanowisko w Google. Po pojawieniu się Androida, ten Pan musiał po prostu zrezygnować z pracy w firmie z „Jabłuszkiem”.
8. WebOS miał zniszczyć Androida
Już wspominałem, że Android na samym początku został spisywany na straty, ale jednak był brany pod uwagę we wszelkich porównaniach. Również wtedy istniał WebOS, który dzisiaj tak naprawdę znajdziemy głównie w telewizorach LG. Jednak ten system w swoich wcześniejszych wydaniach, jeszcze w rękach Palma był rysowany jako nadchodzący hit nad hitami. Jednak firma popełniła kilka niewłaściwych ruchów takich jak chociażby współpraca z operatorem Sprint, co ostatecznie przełożyło się na klęskę.
9. Smartwatche z Androidem są starsze niż nam się wydaje
Android Wear to tak naprawdę nowość. System ten ma dwa lata i jeszcze się rozwija. Jednak Sony (Ericsson) w 2010 roku nie widziało przeszkód, aby stworzyć inteligentny zegarek doskonale komunikujący się z Androidem. Mowa oczywiście o Live View.
10. Phandroid pierwszym, ogólnoświatowym portalem zrzeszającym fanów Androida
Tak, to było pierwsze. Serwis pojawił się tego samego dnia, co Google oficjalnie przedstawiło światu Androida, a więc 5 listopada 2007 roku. My z kolei możemy się pochwalić 7-letnią działalnością.
Tak oto dotarliśmy do końca tego jakże rozległego artykułu. Dajcie znać czy wszystkie powyższe informacje już tkwiły w Waszej pamięci czy też jednak udało nam się Was czymś zaskoczyć. Być może sami znacie inne ciekawostki, którymi warto się podzielić?
źródło:
Prywatność Twojego dziecka
Aby Twoje dziecko mogło mieć własne konto lub profil Google, potrzebujemy Twojej zgody na gromadzenie, używanie i ujawnianie informacji o dziecku opisanych w tych Informacjach na temat ochrony prywatności oraz w Polityce prywatności Google. Pozwalając dziecku na korzystanie z naszych usług, powierzasz nam informacje na temat dziecka i siebie. Zdajemy sobie sprawę, że to wielka odpowiedzialność, i bardzo się staramy zagwarantować ich bezpieczeństwo oraz zapewnić Ci kontrolę nad nimi. Możesz zdecydować, czy dziecko będzie samodzielnie zarządzać informacjami o swojej aktywności, takimi jak Aktywność w internecie i aplikacjach oraz historia w YouTube.
Procedury ochrony prywatności, które stosujemy w Google, zostały opisane w tych Informacjach na temat ochrony prywatności dotyczących kont i profili Google zarządzanych przez Family Link i należących do dzieci poniżej 13 roku życia (lub poniżej wieku obowiązującego w danym kraju) oraz w Polityce prywatności Google. W razie istnienia procedur ochrony prywatności właściwych dla konta lub profilu dziecka, np. w zakresie ograniczeń związanych z personalizacją reklam, różnice w postępowaniu zostały opisane w tych Informacjach na temat ochrony prywatności.
Informacje na temat ochrony prywatności nie dotyczą procedur obowiązujących w aplikacjach, na stronach lub podczas działań osób trzecich (innych niż Google), których może używać Twoje dziecko. Aby ustalić, czy określone aplikacje, działania lub strony nadają się dla dziecka, np. pod względem gromadzenia danych i sposobu ich wykorzystywania, zapoznaj się z odpowiednimi warunkami i zasadami dotyczącymi aplikacji, działań i stron internetowych innych firm.
Gromadzone informacje
Kiedy udzielisz pozwolenia na posiadanie przez dziecko profilu lub konta Google, pod względem gromadzonych przez nas informacji będzie ono traktowane w ten sam sposób co Twoje własne konto. Gromadzimy m.in.:
Informacje tworzone i przekazywane nam przez Ciebie lub Twoje dziecko
Kiedy tworzysz konto lub profil Google dla dziecka, możemy Cię poprosić o podanie jego danych osobowych, w tym imienia i nazwiska, adresu e-mail i daty urodzenia. Gromadzimy informacje dostarczane przez Ciebie lub dziecko, w tym Twoje internetowe dane kontaktowe, które są nam potrzebne do poproszenia Cię o zgodę. Zbieramy też treści, które dziecko tworzy, przesyła lub otrzymuje od innych w trakcie korzystania ze swojego konta lub profilu, na przykład gdy zapisuje zdjęcie w Zdjęciach Google lub tworzy dokument na Dysku Google.
Informacje uzyskiwane w trakcie korzystania przez dziecko z naszych usług
Automatycznie zbieramy i przechowujemy pewne informacje o usługach używanych przez dziecko oraz sposobach ich używania, na przykład gdy dziecko wpisuje zapytanie w wyszukiwarce Google, rozmawia z Asystentem Google czy ogląda film w YouTube Kids. Są to między innymi:
Aplikacje, przeglądarki i urządzenia, z których korzysta dziecko Gromadzimy informacje o aplikacjach, przeglądarkach i urządzeniach, których dziecko używa do korzystania z usług Google. Informacje te obejmują unikalne identyfikatory, typ i ustawienia przeglądarki, typ i ustawienia urządzenia, system operacyjny, dane sieci komórkowej, w tym nazwę operatora i numer telefonu, oraz numer wersji aplikacji. Zbieramy też informacje o interakcjach aplikacji, przeglądarek i urządzeń Twojego dziecka z naszymi usługami, w tym adres IP, raporty o awariach, dane aktywności systemu oraz datę, godzinę i adres URL strony odsyłającej żądania dziecka. Informacje te zbieramy na przykład wtedy, kiedy usługa Google na urządzeniu Twojego dziecka komunikuje się z naszymi serwerami, np. gdy dziecko instaluje aplikację ze Sklepu Google Play.
Aktywność Twojego dziecka Zbieramy informacje o aktywności dziecka w naszych usługach, a następnie korzystamy z nich np. do polecania mu w Google Play aplikacji, którymi może być zainteresowane. Możesz zdecydować, czy dziecko będzie samodzielnie zarządzać informacjami o swojej aktywności. Informacje o aktywności dziecka, które gromadzimy, mogą obejmować np. wyszukiwane przez nie słowa, oglądane filmy, informacje związane z głosem i dźwiękiem, gdy korzysta ono z funkcji audio, informacje o osobach, z którymi się komunikuje lub którym udostępnia treści, oraz historię przeglądania z Chrome zsynchronizowaną z jego kontem Google. Jeśli dziecko używa naszych usług do nawiązywania i odbierania połączeń lub wysyłania i odbierania wiadomości, np. przez Google Meet lub Duo, możemy zbierać dane z dziennika połączeń telefonicznych. Informacje o aktywności są zapisywane na koncie Google lub w profilu Google dziecka. Po zalogowaniu się na konto może ono je odnaleźć i nimi zarządzać. Informacjami o aktywności swojego dziecka możesz także zarządzać Ty po zalogowaniu się na jego konto Google lub otwarciu jego profilu w Family Link.
Informacje o lokalizacji Twojego dziecka Gdy Twoje dziecko korzysta z naszych usług, zbieramy informacje o jego lokalizacji. Lokalizacja dziecka może zostać określona przy pomocy GPS-a, adresu IP, danych z czujników urządzenia oraz informacji o obiektach znajdujących się w pobliżu urządzenia, np. o punktach dostępowych Wi-Fi, stacjach bazowych sieci komórkowych i urządzeniach z włączoną obsługą Bluetootha. Rodzaje zbieranych przez nas danych o lokalizacji zależą częściowo od Twoich ustawień i od urządzenia dziecka.
Informacje o głosie dziecka i inne związane z nim informacje audio Możemy gromadzić informacje o głosie dziecka i inne związane z nim dane dźwiękowe. Jeśli na przykład po zalogowaniu się na dowolnym urządzeniu dziecko skorzysta z głosowych poleceń aktywacyjnych (np. powie „OK Google” lub kliknie ikonę mikrofonu) przy włączonej opcji „Aktywność związana z głosem i dźwiękiem”, na jego koncie zostanie zapisane nagranie mowy lub dźwięków obejmujące również kilka sekund poprzedzających wydanie dźwięku.
Do zbierania i przechowywania danych dziecka używamy różnych metod, w tym plików cookie, tagów pikselowych, pamięci lokalnej, np. pamięci podręcznej przeglądarki lub pamięci podręcznej aplikacji, baz danych i dzienników serwera. Nie wymagamy od dziecka podawania żadnych dodatkowych danych osobowych ponad te, które są konieczne do korzystania z usług Google dostępnych na jego koncie lub w profilu.
Sposoby wykorzystywania zgromadzonych informacji
Cele, dla których Google gromadzi dane dotyczące konta lub profilu Google Twojego dziecka, zostały szczegółowo opisane w Polityce prywatności Google. Ogólnie rzecz biorąc, informacji o Twoim dziecku używamy do świadczenia, utrzymywania i ulepszania naszych usług, a także opracowywania nowych usług i dostosowywania ich do potrzeb dziecka, mierzenia wydajności oraz poznawania sposobów wykorzystywania usług, bezpośredniego komunikowania się z dzieckiem w związku ze świadczonymi usługami oraz zwiększania ich bezpieczeństwa i niezawodności.
Aby zrealizować te cele, do przetwarzania danych Twojego dziecka używamy różnych technologii. Korzystamy z automatycznych systemów, które analizują materiały dziecka, by dostarczać mu na przykład dostosowane wyniki wyszukiwania i inne funkcje dopasowane do sposobu, w jaki korzysta z naszych usług. Poza tym analizujemy te treści, by wykrywać przypadki naruszenia zasad, np. spamu, złośliwego oprogramowania i materiałów niezgodnych z prawem. Stosujemy też algorytmy, które pozwalają nam rozpoznawać wzorce w danych. Gdy wykryjemy w naszych systemach spam, złośliwe oprogramowanie, nielegalne treści lub inne elementy niezgodne z naszymi zasadami, możemy wyłączyć konto lub profil bądź podjąć inne czynności właściwe w takiej sytuacji. W pewnych okolicznościach możemy też zgłosić naruszenie zasad odpowiednim władzom.
Danych Twojego dziecka możemy używać do wyświetlania rekomendacji, spersonalizowanych treści oraz dostosowanych wyników wyszukiwania. W zależności od ustawień dziecka Google Play może np. na podstawie informacji o zainstalowanych przez nie aplikacjach proponować mu inne, które mogą je zainteresować.
Dodatkowo, z podanych powyżej powodów, możemy łączyć dane z naszych różnych usług i z różnych urządzeń dziecka. W zależności od ustawień konta lub profilu dziecka możemy powiązać działania, które podejmuje w innych witrynach i aplikacjach, z jego danymi osobowymi. Pomaga nam to w doskonaleniu usług Google.
Google nie będzie wyświetlać Twojemu dziecku reklam spersonalizowanych, co oznacza, że pokazywane mu reklamy nie będą wybierane na podstawie informacji z jego konta lub profilu. Mogą być natomiast dobierane na podstawie takich informacji jak treść strony internetowej lub aplikacji oglądanej przez dziecko, aktualne zapytanie w wyszukiwarce lub ogólna lokalizacja dziecka (na przykład miasto). Przeglądając strony w internecie lub używając aplikacji niepochodzących od Google, dziecko może się zetknąć z reklamami wyświetlanymi przez firmy inne niż Google, w tym z reklamami spersonalizowanymi przez te firmy.
Informacje, które dziecko może udostępniać
Po zalogowaniu się na konto lub profil Google Twoje dziecko będzie mogło udostępniać różne informacje, w tym zdjęcia, filmy, pliki dźwiękowe oraz dane lokalizacji, zarówno publicznie, jak i konkretnym osobom. Gdy udostępni ono informacje publicznie, mogą się one stać dostępne w wyszukiwarkach, takich jak wyszukiwarka Google.
Informacje udostępniane przez Google
W pewnych ściśle określonych okolicznościach gromadzone przez nas informacje mogą być udostępniane poza Google. Nie udostępniamy danych osobowych przedsiębiorstwom, organizacjom ani osobom prywatnym spoza Google z wyjątkiem tych przypadków:
Udostępnianie za zgodą
Udostępniamy dane osobowe poza Google, jeśli uzyskamy na to zgodę (w odpowiednich sytuacjach).
Udostępnianie Twojej grupie rodzinnej
Dane dziecka, w tym jego imię i nazwisko, zdjęcie, adres e-mail i zakupy w Google Play, mogą być udostępniane członkom grupy rodzinnej w Google.
Udostępnianie w celu przetworzenia przez inny podmiot
Dane osobowe przekazujemy naszym podmiotom stowarzyszonym i innym zaufanym firmom lub osobom, które przetwarzają je na potrzeby Google zgodnie z naszymi instrukcjami, tymi Informacjami na temat ochrony prywatności i Polityką prywatności Google oraz przy zastosowaniu wszelkich odpowiednich środków ochrony poufności i bezpieczeństwa informacji.
Udostępnianie z przyczyn prawnych
Udostępniamy dane osobowe firmom, organizacjom i osobom spoza Google, jeśli w dobrej wierze uznamy, że udostępnienie, wykorzystanie, zachowanie lub ujawnienie informacji jest uzasadnione, aby:
zapewnić zgodność z obowiązującym prawem, przepisami, procesem prawnym lub prawomocnym wezwaniem instytucji państwowej;
wyegzekwować obowiązujące Warunki korzystania z usługi, co obejmuje badanie potencjalnych naruszeń;
wykrywać oszustwa i zapobiegać ich występowaniu, a także rozwiązywać inne problemy dotyczące oszustw, bezpieczeństwa i kwestii technicznych;
chronić prawa, własność lub bezpieczeństwo firmy Google, użytkowników jej usług oraz pozostałych osób w sposób wymagany bądź dozwolony przez przepisy prawa.
Możemy też udostępniać informacje nieumożliwiające identyfikacji osoby (np. informacje o trendach w korzystaniu z usług Google) naszym partnerom (np. wydawcom, reklamodawcom, deweloperom aplikacji i właścicielom praw) oraz do użytku publicznego. Możemy na przykład udostępnić publicznie informacje, by pokazać trendy w ogólnym korzystaniu z naszych usług. Zezwalamy też konkretnym partnerom na zbieranie informacji z przeglądarek lub urządzeń w celach reklamowych i pomiarowych przy użyciu ich własnych plików cookie lub podobnych technologii.
Dostęp do danych osobowych Twojego dziecka
Jeśli Twoje dziecko ma własne konto Google, możesz po zalogowaniu się na nie mieć dostęp do jego danych, aktualizować je, usuwać, eksportować oraz ograniczać możliwości ich przetwarzania. Jeśli nie pamiętasz hasła dziecka, możesz je zresetować w aplikacji Family Link lub w ustawieniach Family Link w przeglądarce. Po zalogowaniu się możesz korzystać z różnych opcji opisanych w Polityce prywatności Google, m.in. z Zarządzania aktywnością w Google, aby pomagać dziecku w zarządzaniu jego danymi i ustawieniami prywatności.
Jeśli Twoje dziecko ma profil Google, możesz mieć dostęp do jego danych, aktualizować je, usuwać, eksportować oraz ograniczać możliwości ich przetwarzania przy pomocy aplikacji Family Link lub ustawień Family Link w przeglądarce.
Twoje dziecko będzie mogło usuwać swoją wcześniejszą aktywność na stronie „Moja aktywność” i zgodnie z domyślnymi ustawieniami udzielać uprawnień aplikacjom innych firm (np. dostępu do lokalizacji urządzenia, mikrofonu lub kontaktów). Family Link możesz również używać do edytowania lub modyfikowania informacji o koncie Google lub profilu dziecka, sprawdzania aktywności w aplikacjach i uprawnień aplikacji, a także decydowania, czy dziecko może udzielać aplikacjom i usługom innych firm pewnych uprawnień.
Jeśli w dowolnym momencie uznasz, że nie chcesz, aby dane Twojego dziecka były zbierane lub wykorzystywane, możesz usunąć jego konto lub profil Google, klikając „Usuń konto” lub „Usuń profil” na stronie „Informacje o koncie” lub „Informacje na profilu” w aplikacji Family Link lub w ustawieniach Family Link w przeglądarce. Po pewnym czasie informacje o koncie lub profilu Twojego dziecka zostaną trwale usunięte.
Health Connect – co to jest?
Mówiąc najprościej Health Connect to zupełnie nowa propozycja interfejsu dla programistów i użytkowników, która łączy dane z wielu urządzeń i aplikacji w jeden całościowy ekosystem.
Osoby projektujące aplikacje fitness (i nie tylko) mogą dzięki niemu połączyć konkretne informacje w całość, dając kompleksowy obraz, m.in. na temat zdrowotnej kondycji użytkownika. Korzystając z platformy Health Connect, czerpią bowiem najważniejsze wskaźniki dotyczące organizmu z różnych urządzeń. Mowa m.in. o dziennej aktywności, śnie, odżywianiu, pomiarach parametrów ciała i parametrów życiowych, w tym np. tętnie i ciśnieniu krwi.
Co w takim razie Health Connect da przeciętnemu użytkownikowi? Mniej więcej tyle, że za pomocą stworzonych z Health Connect aplikacji, będzie mógł błyskawicznie zsynchronizować treningi i inne najważniejsze dane dotyczące zdrowia pomiędzy kilkoma programami, np. Fitbit a Google Fit, co do tej pory było niemożliwe lub bardzo utrudnione.
Twórcy Health Connect, Samsung i Google, zapewniają też, że przy wszystkich plusach tego rozwiązania, nie zapominają o bezpieczeństwie, a użytkownicy w dalszym ciągu mogą liczyć na wysoką kontrolę prywatności.
Leave a Comment