Przydatne APKI. Aplikacje dla deweloperów Android.

Z cyklu „Przydatne APKI”, prezentujemy TOP4 aplikacje dla deweloperów Android. Przegląd programów do zaawansowanej obsługi Androida.

Kolejny artykuł z cyklu Przydatne programy. Tym razem coś dla zaawansowanych użytkowników systemu Android. Po raz pierwszy, od początku serii, znajdziecie tutaj nie tylko programy na Androida, ale i na komputer. Tutaj jest jeden haczyk. Dotyczą one Androida, dlatego zostały zawarte. Dalsze części, niezmiennie traktować będą wyłącznie o aplikacjach ze sklepu Play. Uwaga, uwaga! Przed wami TOP 4 aplikacji dla deweloperów.

Ustawienia dla programistów

Aplikacja ułatwia odnalezienie interesujących nas opcji bez zbędnego szukania. Wystarczy zainstalować powyższy program na naszym urządzeniu, a opcje programistyczne staną przed nami otworem. Jeśli z nich korzystacie lub macie takie plany, zdecydowanie zachęcam do instalacji, aby przyspieszyć Wasz kontakt z ukrytymi ustawieniami.

Usuwanie aplikacji systemowych

Niejednokrotnie, kupując nowe urządzenie, trafiałem na preinstalowane dodatki od producenta, które nie dość, że nie przypadały do mego gustu, to nie pozwalały na swoją deinstalację. Są jednak w sklepie i na to sposoby. Aplikacja o powyższym tytule, jak jej nazwa wskazuje, usuwa niechciane zawartości. Oprócz tych dodatkowych, możemy usunąć na przykład standardowy kalkulator czy galerię, przenosić zainstalowane programy na kartę SD i z powrotem, nawet jeśli oficjalnie takiej możliwości nie ma. Program dostępny jest w dwóch wersjach, darmowej i płatnej. Poniżej link do tej pierwszej.

Bluestacks

Pierwsza z dwóch, zawartych tutaj aplikacji komputerowych. Jakiś czas temu zostałem zmuszony do oddania urządzenia na gwarancję. Niestety, na gwałt potrzebowałem skorzystać z aplikacji przeznaczonych na ten system. Cóż zrobić. Poszperałem odrobinę w wujku Google i natknąłem się na powyższy program. Jest to nic innego jak emulator Androida na PC. Sprawdził się świetnie. Oprócz możliwości instalacji dodatków ze sklepu, możemy zsynchronizować nasze urządzenie z emulatorem i działać tak jak robilibyśmy to z poziomu smartfona/tabletu. Program dostępny jest do pobrania na stronie producenta.

Android Studio

Ostatnia propozycja, jeśli można tak to określić, wymaga od zaawansowanego użytkownika jeszcze bardziej zaawansowanych umiejętności. Dlaczego? Otóż, w tym programie tworzyć możemy gry i aplikacje na system Android, a to zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Podstawowym wymogiem jest znajomość odpowiednich języków programowania. Jeśli nie znacie ich perfekcyjnie, lepiej odpuśćcie sobie tą pozycję.

Podsumowanie

Jak sami widzicie, urządzenia spod znaku zielonego robocika to nie tylko zabawa. Możemy wykonywać na nich odrobinę bardziej zaawansowane funkcje, takie jak chociażby usuwanie systemowych plików i aplikacji, co nie bez powodu zostało ukryte. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podszkolić swe umiejętności i wykorzystać własny sprzęt jako królika doświadczalnego, testującego stworzone przez nas dodatki, a jeśli takowego nie mamy, skorzystać możemy z emulatora na PC.

* Zdjęcia pochodzą ze stron sukcescr.pl oraz

7-Eleven Norge – Aplikacje w Google Play

Dowiedz się więcej o deklarowaniu udostępniania danych przez deweloperów Żadne dane nie są udostępniane innym firmom Dane osobowe, Informacje finansowe i inne typy danych (2) Ta aplikacja może zbierać te rodzaje danych Dane są zaszyfrowane podczas przesyłania Możesz poprosić o usunięcie danych Zobacz szczegóły

Podstawą bezpieczeństwa jest wiedza o tym, jak deweloperzy zbierają i udostępniają Twoje dane. Sposoby zapewniania prywatności i bezpieczeństwa danych mogą się różnić w zależności od użycia aplikacji, regionu i wieku użytkownika. Te informacje podał deweloper i z czasem może je aktualizować.

iOS i Android najciekawsze z punktu widzenia deweloperów

Twórcy aplikacji wypowiedzieli się w ankiecie na temat mobilnych systemów operacyjnych. Wszyscy są zgodni, że przyszłością jest Android i iOS. Ankietowani nie są za to zainteresowani systemami wspieranymi przez Nokię.

W ankiecie przeprowadzonej przez International Data Corporation i Appcelerator wypowiedziało się ponad 2000 deweloperów tworzących aplikacje na mobilne systemy operacyjne. Zdecydowana większość z nich najlepiej ocenia Androida oraz iOS.

Zarówno iOS, jak i Android świetnie wypadły m.in. w odpowiedzi na pytanie, na którą platformę deweloperzy chcieliby tworzyć aplikacje. Aż 91% jest zainteresowanych pracą nad programami dla iPhone’a.

Minimalnie gorzej wypada w tym zestawieniu Android. Zainteresowanych tworzeniem aplikacji na ten system jest aż 82% ankietowanych. W środku stawki znalazły się platformy BlackBerry (34%) oraz nowy Windows Phone 7 (28%). Zaledwie 16 procent deweloperów wymieniło system WebOS.

Ankietowani w nieco mniejszym stopniu zainteresowani są tworzeniem aplikacji na urządzenia typu tablet. W tym zestawieniu ciągle górą jest iPad, który jest w kręgu zainteresowań 84% deweloperów. O pracy nad programami na tablety z Androidem myśli 62% ankietowanych. Dużo gorszy wynik osiągnęły systemy webOS i BlackBerry (obywa po 16%).

Najwięcej powodów do zmartwień powinna mieć Nokia. Ankietowani nie przepadają za tworzeniem aplikacji na dwie wspierane przez firmę platformy. Nieco lepiej na tym tle wypada Symbian (13%). Platforma MeeGo znajduje się w kręgu zainteresowań zaledwie 7% z nich, osiągając tym samym identyczny wynik jak platforma do czytania e-booków - Kindle.

W pozostałych zestawieniach zdecydowaną przewagę osiągnął Android. Deweloperzy wymieniali głównie ten system operacyjny w odpowiedzi na pytania dotyczące najbardziej "otwartej" platformy (85%), największych możliwości (56%) oraz wykorzystania jednego systemu na dużej ilości urządzeń różnego typu (72%). Google już wprowadza w życie strategię związaną z ostatnim pytaniem. Android nie jest już wykorzystywany tylko jako platforma na urządzenia typy smartfon czy tablet, ale także jako OS dla telewizorów umożliwiający skorzystanie z nadchodzącej usługi Google TV.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment