Obecnie jest duże zapotrzebowanie na rozwój aplikacji androidowych. Wiele osób prosiło mnie o wsparcie ich dążeń do zostania programistą Androida. Jak się za to zabrać, aby osiągnąć sukces w tym zawodzie?
Oto kilka kursów, które uważam za bardzo przydatne, jeśli chcesz zostać programistą Androida. Są to całkowicie bezpłatne kursy z Udacity. Zyskasz wiedzę, którą profesjonalni deweloperzy Androida wykorzystują w codziennej pracy
Poziom początkujący
Interfejs użytkownika
Na tym kursie poznasz podstawy języków do programowania na Androidze i Javie. To pierwszy krok na drodze do pisania na Androida. Aby wziąć udział w tym kursie, nie potrzebujesz żadnej wiedzy na temat programowania.
Obsługa akcji użytkownika
Ten kurs jest również bardzo podstawowy, przeznaczony dla osób rozpoczynających przygodę z Androidem i Javą. Nie wymaga posiadania wiedzy na temat programowania.
Aplikacje wieloekranowe
Ten kurs jest częścią Programu Nanodegree firmy Google. Nauczysz się tam tworzyć aplikacje na Androida na wiele ekranów.
Sieć
Na tym kursie nauczysz się, jak obsługiwać sieć w aplikacjach na Androida. Po ukończeniu tego kursu możesz stworzyć aplikację Earthquake.
Przechowywanie danych
Na tym kursie nauczysz się, jak utrwalać dane w swoich aplikacjach na Androida. Przejdziesz przez podstawy SQL, czyli język programowania niezbędny do interakcji z bazą danych SQLite.
Poziom średniozaawansowany
Rozwijanie aplikacji na Androida
Na tym kursie zdobędziesz praktyczne doświadczenie w tworzeniu aplikacji na Androida. Stworzysz wysokiej jakości aplikacje połączone z chmurą, korzystając z instrukcji krok po kroku.
Material design na Androidzie
Ten kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zasady material design na Androida, a następnie dowiesz się, jak stosować te reguły w przykładowych aplikacjach na Androida. Material design jest bardzo istotną częścią rozwoju aplikacji na Androida. To wręcz element niezbędny.
Google Firebase
To kurs wprowadzający do Firebase. Firebase to platforma ważna do obsługi funkcji back-endowych, do tworzenia takich elementów, jak bazy danych czasu rzeczywistego i powiadomienia push w aplikacjach na Androida.
Google Firebase Analytics
Firebase ma wiele funkcji, ale najważniejszą i najbardziej przydatną jest Firebase Analytics. W Firebase dostępne jest nieograniczone narzędzie do analityki. W trakcie tego kursu nauczysz się, jak powiększać bazę użytkowników aplikacji.
Kotlin do Androida
Na tym kursie poznasz podstawy Kotlina, obecnie głównego języka do programowania na Androida.
Wydajność Androida
Ten kurs jest ważny, ponieważ każda aplikacja na Androida ma problemy z wydajnością i użytecznością. Musisz nauczyć się diagnozować takie problemy.
Poziom zaawansowany
Tworzenie zaawansowanych aplikacji na Androida
Ten kurs dotyczy zaawansowanych zaawansowanych tematów dotyczących Androida. Dowiesz się o fragmentach, odtwarzaniu mediów, widżetach, testowaniu i wielu innych. Będziesz tworzyć aplikacje gotowe na produkcję.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w Google
Po przyswojeniu niezbędnej wiedzy z obszaru programowania na Androida, nadszedł czas, aby przygotować się do wywiadów technicznych. Ten kurs pomoże Ci przejść przez cały proces wywiadu, poprzez mockowanie wywiadów. W ten sposób najlepiej przygotujesz się z zakresu pytań dotyczących zachowań i problemów rozwiązywanych przy tablicy.
Gradle dla Androida
Ten kurs dotyczy Gradle i kompilacji przy jego pomocy. Nauczy Cię, jak Gradle kompiluje i pakuje aplikacje.
Podsumowanie
Ten zestaw kursów jest przygotowany dla osób, które chcą piąć się po szczeblach kariery programowania na Androida. Wszystko, czego potrzebujesz, to cierpliwość do rozpoczęcia i skrupulatnej nauki.
Przejdź każdy kurs we własnym tempie. Nie panikuj! Jeśli z powodzeniem ukończysz te kursy, możesz starać się dostać jako młodszy programista Android lub pomogą Ci on przyspieszyć swoją już rozpoczętą karierę.
Pierwsza aplikacja w Android Studio Łukasz Dudziński • Android • 8 marca 2016 •
Rosnąca popularność systemu Android pociąga za sobą coraz większe rzesze developerów, którzy zajęli się tworzeniem aplikacji właśnie pod ten konkretny system operacyjny. Czy pisanie aplikacji na Androida to pisanie aplikacji mobilnych? Takie stwierdzenie jest trochę na wyrost i pomija fakt iż obecnie oprogramowanie Google’a odpowiada za działanie nie tylko smartphone’ów ale także tabletów czy też innych urządzeń (nawet pełnoprawnych komputerów). Warto o tym pamiętać gdyż tak naprawdę urządzenia mobilne to tylko jedna z największych części rynku zarządzanego przez korporację z Mountain View.
W tym artykule na początku naszej drogi z programowaniem Androida przyjrzymy się jak stworzyć prostą aplikację „Hello World” oraz zastanowimy się co tak naprawdę oznacza ta cała masa katalogów tworzonych przez IDE w naszym dość prostym projekcie. Do dzieła!
UWAGA: Przed rozpoczęciem czytania dalszej części tego artykułu zainstaluj najnowszą wersję Android Studio:
Nowy projekt w Android Studio
Na początku uruchamiamy Android Studio oraz wybieramy przycisk „Start a new Android Studio project” – tym sposobem uruchomimy kreator tworzenia nowego projektu:
Wprowadzamy nazwę aplikacji w polu „Application name”, na przykład „MojaPierwszaAplikacja” oraz podajemy nazwę pakietu (Company Domian) może to być twoje imię i nazwisko lub po prostu słowo „android” jak w moim przypadku:
W kolejnym kroku wybieramy wersję Android SDK jakiej będziemy używać przy pisaniu naszej aplikacji. Zazwyczaj polecam wybierać tą najpopularniejszą czyli na moment pracy nad tym artykułem Androida 5.0 Lollipop, nic jednak nie szkodzi na przeszkodzie aby wybrać Androida 2.4 lub też najnowszą propozycję Google. Należy jednak pamiętać, że w starszych wersjach SDK będziemy bardzo ograniczeni w możliwościach skorzystania z dostępnych w nowszych wersjach funkcji. Jeśli macie jakieś wątpliwości zachęcam do zapoznania się z artykułem na ten temat w „manualu” Androida j. angielski).
Następnie zostajemy poproszeni o wybór szablonu naszej aktywności (na ten temat szerzej będę pisał w kolejnych artykułach), na razie wybieramy „Blank Activity” i przechodzimy dalej…
Podajemy nazwę naszej aktywności na przykład „MainActivity” (główna aktywność), nazwę pliku z layoutem itd. (polecam zostawić domyślne wartości). Kiedy już wszystko wypełnimy przechodzimy do następnego kroku czyli klikamy przycisk „Finish” – Android Studio automatycznie utworzy nam projekt.
Gratulację twój pierwszy projekt został właśnie utworzony:
Mamy już utworzony pierwszy projekt w Android Studio. Naszą prostą automatycznie wygenerowaną aplikację „Hello World” możemy również uruchomić na telefonie z Androidem (uprzednio włączając tryb developerski) bądź po prostu przy pomocy wbudowanego w Android Studio emulatora.
Pora więc zapoznać się ze strukturą wszystkich plików…
Strony: 1 2
Kotlin to statycznie typowany i wieloplatformowy język programowania. Działa na maszynie wirtualnej Javy, z którą jest w pełni kompatybilny. Co ważne, za Kotlinem stoi jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie IT, czyli JetBrains (twórcy m.in. IntelliJ IDEA, prawdopodobnie najpopularniejszego IDE dla Javy). Do jakich zastosowań Kotlin sprawdza się najlepiej? Czy warto postawić na naukę Kotlina? Zapraszamy do lektury!
Opanuj język Kotlin od podstaw i zbuduj solidne fundamenty swojej programistycznej kariery. Wykorzystaj tę wiedzę do budowania aplikacji mobilnych, webowych i cross-platformowych. Dowiedz się więcej
Kotlin - oficjalny język Androida
Prawdziwy boom i rozwój popularności Kotlina zaczął się w 2017 roku, gdy na konferencji Google został on ogłoszony oficjalnym językiem programowania Androida. Od tego momentu Kotlin zaczął wypierać Javę z nowo powstających projektów, a na rynku pracy, zaczęło pojawiać się coraz więcej ofert dla programistów Kotlina.
Kotlin a Java
Jedną z największych zalet Kotlina jest jego stuprocentowa interoperacyjność z Javą. Oznacza to, że możesz zacząć używać Kotlina w istniejącym projekcie tworzonym w języku Java, bez konieczności przepisywania całego kodu. Właściwie to kod pisany w Kotlinie jest kompilowany do Javy. Co więcej używając Kotlina, możesz również korzystać z frameworków i bibliotek Javy np. Spring.
Składnia Kotlina jest zdecydowania bardziej zwięzła i przejrzysta niż składnia Javy. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze pisanie aplikacji, kod jest przyjemniejszy do śledzenia, a pomyłki łatwiejsze do wyłapania. Przekłada się to na większą produktywność programistów i szybsze tworzenie projektów. Kotlin, podobnie jak Java umożliwia również programowanie funkcyjne.
Zastosowania Kotlina
Ze względu na to, że jest on oficjalnym językiem Androida, jego głównym i naturalnym zastosowaniem jest tworzenie aplikacji mobilnych, właśnie na platformę Android. Kotlin sprawdzi się również dobrze w tworzeniu aplikacji desktopowych, aplikacji webowych, czy tworzeniu serwerów backendowych.
Popularność języka Kotlin
Według badań StackOverFlow Survey, język Kotlin, wraz z językiem Go są najpopularniejszymi z nowych języków programowania, wyprzedzając np. Swifta, czy Darta. Jednocześnie Kotlin zajmuje 15 miejsce wśród wszystkich języków programowania, a jego popularność stale rośnie.
Zalety języka Kotlin
W ramach krótkiego podsumowania przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom języka Kotlin:
zwięzła składnia
przejrzystość kodu
kompatybilność z Javą i jej frameworkami
możliwość programowania funkcyjnego
większa odporność na błędy niż w przypadku Javy
kod łatwiejszy i tańszy w utrzymaniu
Czy warto nauczyć się języka Kotlin?
Wszystko zależy od tego, jaką ścieżką chcesz pójść jako programista. Jedno jest pewne - jeżeli planujesz karierę jako programista aplikacji mobilnych - Kotlin jest pozycją wręcz obowiązkową. Przede wszystkim jeżeli chodzi o tworzenie aplikacji na platformę Android, gdzie jego popularność jest zdecydowanie największa (choć Kotlin jest językiem wieloplatformowym). Do tego jest bardzo podobny do Swifta, który używany jest do tworzenia aplikacji mobilnych na system iOS.
Według badań No Fluff Jobs, średnie zarobki Mid Developerów Kotlina na umowie B2B wynosiły 10-19 tys. zł + VAT (dane z pierwszego kwartału 2021).
Jeżeli planujesz swoją karierę jako Android Developer lub chciałbyś działać jako samodzielny twórca aplikacji mobilnych, koniecznie musisz poznać język Kotlin! Możesz to zrobić z naszym kursem online - Fundamenty programowania w języku Kotlin. Kto wie? Może kiedyś uda Ci się stworzyć aplikację, która osiągnie sukces pokroju Instagrama, czy TikTok’a?
Co da Ci kurs Fundamenty programowania w języku Kotlin?
Opanujesz składnię Kotlina na praktycznych przykładach
Nauczysz się pracy w środowisku IntelliJ IDEA i wykorzystania debuggera
Nauczysz się podczepiać biblioteki zewnętrzne za pomocą Gradle
Opanujesz budowanie gier i aplikacji konsolowych
Szkolenie prowadzi Rafał Rejek, Android Developer z wieloletnim doświadczeniem i miłośnik Kotlina. Autor kursu w wolnym czasie zajmuje się wprowadzaniem młodych adeptów do świata IT. Prywatnie fan piłki nożnej, kalisteniki i gry na gitarze.
Opanuj język Kotlin od podstaw i zbuduj solidne fundamenty swojej programistycznej kariery. Wykorzystaj tę wiedzę do budowania aplikacji mobilnych, webowych i cross-platformowych. Dowiedz się więcej
Leave a Comment