W tym poradniku przedstawiałem sposoby, które pozwalają na bezpośrednie skopiowanie danych ze starego smartfonu na nowy. Część z nich wykorzystuje wbudowane aplikacje, jednak zaproponowałem również sprawdzony przeze mnie program działający zarówno z Androidem, jak i iOS-em.
Kupno nowego telefonu to dosyć spore przedsięwzięcie. Nie chodzi tu tylko o kwestię wybrania odpowiedniego modelu (która jest nie lada wyzwaniem przy tak dużym wyborze na rynku).
W pamięci znajduje się z reguły mnóstwo danych, które chcielibyśmy przenieść na nowy telefon. Producenci na szczęście udostępnili nam odpowiednie narzędzia, które zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają tę operację. W tym poradniku skupię się na połączeniu bezprzewodowym ze względu na praktyczność - nie trzeba używać żadnych kabli ani łączyć się przez komputer.
Samsung Smart Switch Mobile
Nowsze smartfony Samsunga mają tę apkę wbudowaną. Jeśli nie macie jej na swoim smartfonie to możecie pobrać ją ze Sklepu Play. Co ciekawe, aplikacja działa również z telefonami innych producentów. Warunkiem jest system Android w wersji 4.0 lub nowszej, BlackBerry OS 7 lub 10 albo Windows 10 Mobile.
Aby przesłać dane za pomocą programu Samsung Smart Switch Mobile należy:
Podłączyć oba telefonu do tej samej sieci WiFi.
Na starym smartfonie wybrać Ustawienia > Konta i kopia zapasowa > Smart Switch.
Na nowym telefonie wybrać Odbierz dane, a następnie Bezprzewodowo. Na kolejnym ekranie kliknąć rodzaj naszego smartfonu.
Na starym urządzeniu wbrać wyślij dane. Zezwalamy.
Jeśli połączenie nie zostanie automatycznie nawiązane, to na nowym telefonie należy wybrać opcję Użyj kodu PIN i przepisujemy kod ze starego.
Końcowym etapem jest wybranie danych do przesłania i zatwierdzenie ich skopiowania na starym telefonie.
Huawei Phone Clone
Phone Clone powinna być zainstalowana na smartfonach Huaweia. Jeśli jednak tak nie jest, to możemy pobrać ją ze Sklepu Google, Huawei AppGallery czy App Store'a, w zależności od posiadanego przez nas smartfonu. Aplikacja nie tylko obsługuje telefony Huaweia, ale również innych producentów z Androidem lub iOS-em.
1.Na nowym urządzeniu wybieramy To nowy telefon i wybieramy rodzaj starego smartfon. W przypadku telefonu Huaweia wyświetli nam się od razu okno z kodem QR.
W przypadku innych producentów wyświetli nam się prośba o pobranie na starym smartfonie aplikacji Phone Clone z odpowiedniego sklepu lub udostępnienie jej przez Bluetooth. Wybieramy jedną z opcji.
Jeśli już mamy aplikację na poprzednim telefonie, na ekranie początkowym programu wybierzemy To stary telefon. Wtedy pojawi nam się skaner QR, którym sczytujemy kod z nowego urządzenia. Po połączeniu możemy wybrać, co chcemy zsynchronizować i skopiować dane między smartfonami.
Warto zaznaczyć, że połączenie odbywa się przez hotspot tworzony przez program. Nie musicie być więc podłączeni do jakiegokolwiek routera.
Xiaomi zaszyło konfigurator w ustawieniach
Niestety, w przypadku telefonów z serii Mi i Redmi funkcja przewiduje jedynie połączenie z innymi telefonami tych marek. Znajdziecie ją w ścieżce Ustawienia > Dodatkowe ustawienia > Przenoszenie danych (MIUI 11).
Procedura jest bardzo prosta i ogranicza się do wykonywania poleceń z ekranu.
Apple także pozwala na bezprzewodowe przeniesienie danych
Firma z jabłkiem wymaga, aby oba telefony były podłączone do zasilania na czas synchronizacji i miały włączone Bluetooth. Funkcja bezpośredniego przenoszenia danych działa z iPhone'ami z systemem iOS 12.4 lub nowszymi.
Aby przenieść dane, należy:
Ustawić oba urządzenia blisko siebie i w starym smartfonie wybrać Szybki start.
Zalogować się na konto Apple ze starego iPhona.
Po pojawieniu się animacji na nowym telefonie umieść nad nim stary smartfon i wyśrodkuj ją w wizjerze.
Wybierz opcję Dokończ na nowym iPhonie i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Nie odłączajcie obydwu telefonów do czasu zakończenia przesyłania danych.
W Google Play można znaleźć aplikację Move to iOS, która pozwala skopiować dane z telefonu z Androidem na iPhone'a.
Jest jeszcze X-Transfer
X-Transfera miałem okazję używać ostatnio i świetnie się sprawdził. Szukałem aplikacji, która przeniesie mi wszystko szybko i bez problemów. Wypróbowałem kilka aplikacji, jednak były dosyć problemowe - albo przenosiły wybrane dane, albo były dosyć awaryjne.
X-Transfer przeniesie nie tylko kontakty i SMS-y, ale także zdjęcia czy muzykę. Program używa połączenia WiFi Direct, które nie wymaga połączenia z routerem. Aplikacja umożliwia synchronizowania urządzeń z systemami iOS i Android. Pobierzecie ją z Google Play i App Store.
Procedura jest następująca:
Klikamy Connect new device na obu smartfonach i skanujemy kod QR, co pozwoli ustanowić połączenie. Akceptujemy zaproszenie.
Klikamy opcję Transfer to lub Receive from, w zależności od potrzeby. Wybieramy, które dane chcemy przenieść na nowy smartfon.
Czekamy.
Jeśli wybraliśmy opcję skopiowania SMS-ów, to na urządzeniach z Androidem program poprosi nas tymczasowo o ustawienie siebie jako głównej aplikacji SMS. Po synchronizacji ustawiamy poprzednią.
W czasach gwałtownego, technologicznego rozwoju, nowe modele smartfonów prezentowane są właściwie na okrągło. Jeżeli chcesz podążać za trendami, musisz być przygotowany na częste zmiany telefonów. Na szczęście, nowe rozwiązania obejmują także kopiowanie danych z telefonu na telefon. Dzięki nieskomplikowanym metodom możesz w szybki sposób przenieść ze starego na nowy telefon nie tylko kontakty i SMS-y, ale również aplikacje i ustawienia, które lubiłeś w swoim poprzednim urządzeniu. Bez względu na rodzaj systemu operacyjnego, jaki posiadasz, możesz szybko dowiedzieć się, jak przerzucić dane z telefonu na telefon.
Jak przenieść dane z telefonu na telefon w obrębie systemu Android? Klonowanie telefonu Android
Kiedy zastanawia Cię jak przenieść dane z telefonu na telefon Samsung, a także inne marki z systemem Android (realme, Xiaomi, Huawei, Oppo, OnePlus itp.), masz do wyboru kilka różnych metod. Lepszy jest program do przenoszenia danych z telefonu na telefon Android czy zwyczajna kopia zapasowa? Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon? Jak przesłać zdjęcia z telefonu na telefon? Jak przygotować na to zarówno nowy, jak i starty telefon? Przekonaj się, to nie takie trudne!
Chmura Google – tworzenie kopii zapasowej
Najprostszą opcją jest chmura Google, którą posiada każdy, kto założył konto Google. Jeżeli zakładałeś je, by móc korzystać ze swojego dotychczasowego smartfona, to automatycznie otrzymałeś kilkanaście darmowych gigabajtów. Na początku, w ustawieniach starego telefonu powinieneś zweryfikować, czy Dysk Google tworzy kopię zapasową danych smartfona. Jeżeli tak, wszystkie dane są już tam zgromadzone. Natomiast jeśli nie korzystałeś z niej do tej pory, włącz tworzenie kopii zapasowej potrzebnych informacji w tym momencie. To rozwiązanie, które umożliwia przenoszenie takich rzeczy na telefon, jak kontakty, sms-y, informacje z kalendarza, historia połączeń, zdjęcia, aplikacje oraz zawarte w nich dane, a nawet hasła Wi-Fi. Dzięki temu, Twój nowy telefon przejmie większość ustawień i zawartości dotychczas używanego urządzenia. Jak przenieść dane z telefonu na telefon Android? Przy pomocy chmury będzie najszybciej.
W tym kontekście warto także pamiętać o pewnej, istotnej funkcji sklepu Google. Mianowicie zapamiętuje on wszystkie aplikacje, jakie kiedykolwiek zainstalowaliśmy na naszym telefonie, nawet w przypadku, kiedy korzystaliśmy z nich tylko przez chwilę. Zatem jeżeli zalogujesz się na swoje konto Google za pomocą tego samego loginu i hasła, a następnie otworzysz Sklep Google Play, będziesz mieć dostęp do zakładki Moje aplikacje. Będzie ona zawierała informacje na temat wszystkich dotychczasowych instalacji. Wtedy wystarczy tylko wybrać, które z nich mają pobrać się automatycznie i zainstalować na nowym telefonie. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że nie wszystkie aplikacje tworzą kopie zapasowe w chmurze, w związku z czym nie w każdej zachowają się nasze dane. Łatwo sprawdzisz, która z wykorzystywanych przez Ciebie aplikacji gromadzi informacje w chmurze. Wystarczy, że zalogujesz się do ustawień Dysku Google na telefonie, a następnie wejdziesz w Zarządzanie kopiami zapasowymi. Znajdująca się tam lista będzie zawierała nazwy wszystkich aplikacji tworzących kopię zapasową w chmurze.
Kiedy zaczniesz konfigurować nowy telefon, na ekranie wyświetli się pytanie o przywrócenie kopii zapasowej. Wybierz wtedy przycisk Kopiuj dane, po czym przejdź do opcji Kopia zapasowa z chmury. Pamiętaj o zalogowaniu się na to samo konto Google, na którym utworzyłeś kopię zapasową. Następnie wybierz backup z najpóźniejszą datą (ten, robiony jako ostatni). Możesz również wybrać, które dane chcesz zaimportować na nowy telefon. Teraz przed Tobą od kilku do kilkudziesięciu minut oczekiwania. Podczas niego telefon będzie ściągał zapisane informacje, a Ty możesz zająć się czymś innym. Czas trwania procesu zależy od wielu czynników, przede wszystkim wielkości danych do pobrania i szybkości połączenia internetowego.
Parowanie telefonów
Jeżeli nie chcesz korzystać z chmury, jest też inny sposób na przenoszenie danych z telefonu na telefon. Wystarczy w obu urządzeniach włączyć Bluetooth i sparować je ze sobą, a następnie podążać za instrukcjami, które będą wyświetlały się na ekranach.
Możliwy jest jeszcze jeden sposób, dzięki któremu zrobisz to szybko i bez najmniejszych kłopotów. Sprawdź, czy istnieje aplikacja do przenoszenia danych, którą zarówno ma Twój nowy, jak i stary telefon.
Aplikacje ułatwiające to, jak przenieść dane z telefonu na telefon
Ciekawostką jest fakt, że producenci telefonów ułatwiają przenoszenie danych między różnymi modelami tej samej marki. Jeżeli więc jesteś wierny jednemu producentowi i kupujesz tylko nowsze wersje, sprawdź, czy została udostępniona aplikacja, która ułatwia kopiowanie danych z telefonu na telefon w obrębie jednej marki.
Jak przenieść dane z telefonu Huawei na telefon Samsung i w drugą stronę? Wielu producentów smartfonów, już na etapie pierwszej konfiguracji oferuje stosowną opcję. Warto uważnie przyglądać się klikanym opcjom, by nowe urządzenie miało dokładnie taką zawartość, jak tego chcemy.
Jak przenieść dane na nowy telefon w obrębie systemu iOS?
Jak przenieść dane z iPhone na iPhone? W sytuacji, gdy jesteś właścicielem iPhone'ów, przegrywanie danych z telefonu na telefon wiele się nie różni. Możesz wykorzystać funkcję Szybki start, gdzie należy jedynie zbliżyć do siebie dwa urządzenia, a później już tylko postępować według podpowiedzi, które pojawią się na wyświetlaczu. Jeśli wolisz skorzystać z wersji przewodowej, możesz połączyć dwa urządzenia Apple kablem Lightning. Średnia długość tego procesu to kilkanaście minut.
Alternatywą jest przenoszenie danych z telefonu na telefon z wykorzystaniem kopii zapasowej, która znajduje się w chmurze iCloud. Możesz zdecydować o przywróceniu wszystkich zapisanych tam danych, kiedy tylko zalogujesz się, używając swojego Apple ID. Jeżeli do tej pory nie tworzyłeś kopii danych, zrób to szybko, wybierając w ustawieniach telefonu ikonkę iCloud. Kolejno znajdź opcję backup iCloud, bądź archiwum iCloud i wybierz polecenie Utwórz teraz. Gdy aktywujesz nowego iPhone'a i podłączysz się do Wi-Fi, wyświetli się nowe okno, w którym należy wybrać opcję Otwórz backup z iCloud. Wtedy wszystkie Twoje dane oraz aplikacje zainstalują się automatycznie.
Jak przenieść dane z Androida na iPhone’a?
Jeśli zaś zmieniasz nie tylko telefon, ale razem z nim także system operacyjny, zobacz, jak najlepiej zadbać o przenoszenie danych. Jak przenieść dane z Androida na iPhone? Apple udostępnia aplikację Move to iOS, którą pobierzesz ze Sklepu Play. Na iPhonie powinieneś wybrać wtedy opcję Przenieś dane z Androida, a później już tylko postępować według poleceń na wyświetlaczach. Aplikacja ta jest najprostszym sposobem na przeniesienie danych między systemami, obejmuje najważniejsze dane oraz ustawienia. W ten sposób nie skopiujesz jednak z telefonu plików PDF, muzyki czy książek. Tak samo w przypadku aplikacji, trzeba je pobrać bezpośrednio na iPhonie z AppStore. Mimo wszystko, dzięki wykorzystaniu aplikacji Move to iOS, przeniesienie danych z Androida na iOS nie będzie problemem.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przenieść wszystkie dane z telefonu na telefon. Jaki jest Twój ulubiony sposób na przenoszenie danych? Android czy iOS – na którym systemie łatwiej wykonać kopię zapasową? Czy masz jakiś inny sposób na to, jak przenieść dane z telefonu na telefon? Podziel się swoimi radami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!
Oto jak w kilka prostych kroków przenieść dane ze starego telefonu na nowy bez dostępu do roota. Nasze proste porady pokazują jak przenieść SMSy, kontakty, zdjęcia i ustawienia między telefonami. Jeśli więc zmieniasz smartfon na nowy, to jest to artykuł dla Ciebie.
Jak przenieść dane ze starego telefonu na nowy - Android
Kupno nowego smartfona jest z całą pewnością przyjemnym wydarzeniem. Zanim jednak zaczniemy w pełni cieszyć się z jego możliwości trzeba wpierw przenieść wszystkie niezbędne dane ze starego urządzenia na nowe. Oto jak najłatwiej tego dokonać.
Poradnik ten przedstawia metodę, która nie wymaga tego aby smartfon miał odblokowane uprawnienia roota (czyli czegoś w rodzaju praw administratora w Windowsie). Przedstawione czynności powinny działać na każdym smartfonie z Androidem 4.0 i nowszym.
Do wykonania kopii zapasowej będzie nam potrzebne konto Google oraz aplikacje: Zdjęcia Google, Helium, SMS Backup & Restore. Przydatny może okazać się również komputer, do którego możemy podłączyć smartfona.
Spis treści:
1. Przenoszenie kontaktów, kalendarza, e-maili, zakładek, listy aplikacji, haseł do sieci Wi-Fi oraz innych ustawień
Kontakty są najbardziej podstawowym typem danych, który należy przenieść do swojego nowego smartfona. Każdy chce w końcu uniknąć sytuacji gdy w nagłej potrzebie nie możemy znaleźć odpowiedniego numeru, prawda?
Aby w najprostszy sposób przenieść wszystkie nasze kontakty wraz z ich zdjęciami oraz innymi informacjami do pamięci nowego telefonu należy skorzystać z usług Google. Jeśli nie posiadasz konta Google można je bezpłatnie założyć pod tym adresem.
Synchronizacja z kontem Google poza kopią zapasową kontaktów daje także kilka innych możliwości, m.in. kopię e-maili z usługi Gmail, wydarzeń z kalendarza, zakładek z przeglądarki Chrome, listy aplikacji zainstalowanych na urządzeniu, a także niektórych ustawień smartfona np. haseł do sieci Wi-Fi, tapety itd.
Warto wspomnieć o tym, że do większości tych danych mamy potem dostęp nie tylko na smartfonach, lecz również na komputerze, tablecie itp. po zalogowaniu na swoje konto.
Aby zsynchronizować wszystkie wyżej wymienione dane należy po prostu zalogować się na konto w naszym smartfonie, o ile nie dokonaliśmy tego wcześniej. Najprościej jest to zrobić poprzez wejście do Sklepu Play albo poszukanie w ustawieniach pozycji „Konta”, a następnie dodanie nowego konta Google.
Gdy jesteśmy już zalogowani należy udać się do ustawień i poszukać pozycji „Konta”, kliknąć na pozycję "Google" i upewnić się, że synchronizacja wszystkich interesujących nas pozycji jest włączona. Przy każdej z nich widnieje informacja kiedy dokonano ostatniej aktualizacji danych. Aby uniknąć wątpliwości co do tego, że wszystkie informacje oraz pliki zostały przekopiowane warto także rozwinąć listę z dodatkowymi opcjami i wybrać na niej pozycję „Synchronizuj teraz”.
Kolejny krok należy wykonać na nowym urządzeniu. Aby przywrócić wszystkie wymienione powyżej dane należy przy pierwszej konfiguracji zalogować się na konto Google i wybrać opcję przywrócenia kopii zapasowej ze starego smartfona. Wtedy automatycznie zostaną ściągnięte wszystkie kontakty, e-maile w aplikacji Gmail, wydarzenia w kalendarzu itd.
Aplikacje znajdujące się na starym urządzeniu również zostaną ponownie pobrane ze Sklepu Play, jednak niestety z reguły nie przywrócą się ich dane. Są to na przykład zapisy stanu gry czy też spersonalizowane ustawienia. Problem ten postaramy się rozwiązać w dalszej części poradnika.
Istnieje także opcja przywrócenia danych powiązanych z kontem Google poprzez połączenie NFC. Wystarczy przyłożyć nowego smartfona do starego (upewniając, że wcześniej włączyliśmy na nim usługę NFC), a wszytskie infromacje przeniosą się same automatycznie.
Przenoszenie danych o koncie Google przy pomocy komunikacji NFC jest szybkie i działa sprawnie.
2. Synchronizacja z chmurą
Zanim zaczniesz zastanawiać się jakie aplikacje są Ci potrzebne do przeniesienia danych, sprawdź czy Twój smartfon ma tak zwaną chmurę ("cloud"). W wielu smartfonach Samsunga znajdziemy Samsung Cloud (15 GB za darmo), Huawei oraz Honor stosują u siebie Huawei Cloud (5 GB za darmo), a Xiaomi oczywiście Xiaomi Cloud (również 5 GB za darmo). Zazwyczaj producenci oferują też opcję wykupienia większej ilości miejsca, nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset gigabajtów (miesięczna lub roczna opłata). Do podstawowych zastosowań wystarcza chmura bezpłatna, ale jeśli chcecie synchronizować dużą liczbę zdjęć i filmów, to warto wybrać bogatszą opcję.
Jeśli masz telefon, który domyślnie oferuje synchronizację z chmurą, to zdecydowaną większość problemów masz z głowy. Chmura Xiaomi pozwala synchronizować np. zdjęcia, filmy, kontakty, wiadomości SMS i MMS, kalendarz i notatki, a także wykonać kopię zapasową ustawień (np. alarmów, konfiguracji systemu, tapet, aplikacji). Jest też opcja lokalizacji zgubionego lub skradzionego smartfona.
Uwaga! Trzeba pamiętać jednak o ważnej sprawie - jeśli prześlesz dane na chmurę Huawei, to nie odzyskasz tych danych na telefonie Samsung. Chmura danego producenta będzie działać tylko na jego urządzeniach. Możesz więc w ten sposób przenieść dane ze starego telefonu Xiaomi na nowy Xiaomi, ze starego Huawei na nowy Huawei lub ze starego smartfona Samsung na nowy Samsung itd.
Samsung daje użytkownikom 15 GB bezpłatnej przestrzeni w chmurzze, co z pewnością jest dużą zaletą, bo możemy przechowywać w niej np. więcej zdjęć.
Popularne smartfony Huawei i Honor też mają podobną funkcjonalność. Bez problemu włączymy przesyłąnie zdjęć, kontaktów, synchronizację kalendarza, notatek, ustawień Wi-Fi (przede wszystkim haseł), nagrań głosowych i listy zablokowanych numerów.
Po przesłaniu danych na chmurę na starym telefonie, możemy zalogować się na to samo konto na nowym telefonie i włączyć te opcje, które chcemy przywrócić. Standardowa chmura systemowa jest ścićle zintegrowana z Androidem, a producenci raczej przykładają się do tego, by ta chmura była bezpieczna. Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych, ale koryzstając z chmury "wbudowanej" w system macie większą pewność, że nie będzie w niej większych luk bezpieczeństwa.
3. Przywracanie zdjęć
Zdjęcia można przekopiować na nowy telefon na kilka sposobów. Pierwszym, a zarazem najbardziej efektywnym z nich jest przeniesienie ich poprzez komputer do pamięci nowego smartfona. Jak to wykonać?
Wystarczy podłączyć przy pomocy kabli USB stary oraz nowy telefon do komputera, a następnie w pamięci starego odnaleźć katalog DCIM. Jego zawartość należy przekopiować do pamięci nowego urządzenia. Aplikacja odpowiadająca za przeglądanie zdjęć w nowym smartfonie powinna automatycznie wykryć pliki ze zdjęciami i wyświetlić je.
Drugim sposobem jest załadowanie zdjęć do „chmury” i zsynchronizowanie z nią nowego smartfona. Czym jest chmura? W uproszczeniu można tak nazwać dyski internetowe oferowane przez różne firmy, w tym Google, do gromadzenia danych. W związku z tym, że we wcześniejszym kroku użyliśmy usług Google, także i w tym skupimy się na programie oferowanym przez tę firmę. Mowa tutaj o Zdjęciach Google.
Aplikację tę można bez problemu pobrać z Play Store (link), jednak w większości przypadków jest ona domyślnie zainstalowana na urządzeniach większości producentów. Po jej skonfigurowaniu wysyła ona zdjęcia na zewnętrzny serwer, z którego potem możemy je pobrać na naszego smartfona czy też komputer. Istnieje również opcja przeglądania ich bez potrzeby permanentnego ściągania ich do pamięci.
Zdjęcia Google oferują przechowywanie nielimitowanej ilości zdjęć za darmo.
Synchronizacja ze Zdjęciami Google jest wygodna, jednak ma zasadniczą wadę. W darmowej wersji tej usługi możemy co prawda wrzucić nieograniczoną liczbę zdjęć, jednak są one skompresowane, przez co tracą na jakości w stosunku do oryginału. Z tego powodu metoda kopiowania zdjęć przez komputer według mnie wydaje się lepszą opcją.
4. Helium – przywracanie historii połączeń, SMS-ów oraz danych aplikacji firm trzecich.
W imponującym wachlarzu usług Google, które pomagają w synchronizacji danych pomiędzy urządzeniami brakuje jednak kilku przydatnych opcji. Z pomocą wtedy przychodzą nam aplikacje firm trzecich. Umożliwiają one między innymi przeniesienie SMS-ów, historii połączeń oraz danych aplikacji pobranych z Play Store. Programów tego typu jest dostępnych co najmniej klika, jednak w przypadku użytkownika, który nie korzysta z uprawnień roota najlepszym według mnie jest Helium.
Dlaczego go wybrałem? Przede wszystkim oferuje on całkiem niezłą funkcjonalność oraz działa stabilnie na niemal wszystkich urządzeniach z Androidem od 4.0 w górę. W dodatku aplikacja ta cechuje się bardzo dobrym rodowodem, gdyż stoją za nią deweloperzy odpowiedzialni za niegdyś bardzo popularne recovery ClockworkMod, z którego bez żadnych kłopotów korzystałem przez wiele lat.
Przydatnym dodatkiem, który zwraca uwagę na Helium jest również możliwość połączenia programu z różnymi dyskami internetowymi. Pozwala to na wysłanie wykonanych kopii zapasowych bezpośredniego do naszej chmury, co w praktyce gwarantuje dostęp do wykonanych kopii z niemal każdego miejsca na Ziemi.
Jak to działa?
Aby przenieść SMS-y, historię połączeń oraz dane aplikacji należy wpierw zainstalować Helium na obu smartfonach, a następnie ściągnąć Helium na komputer w postaci programu lub dodatku do Google Chrome.
Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji na obu smartfonach zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do usługi Dysk Google. Jeśli chcemy zsynchronizować nasze kopie zapasowe z chmurą należy dać Helium dostęp do naszego konta. Ułatwi to proces przenoszenia danych na drugie urządzenie. Jeśli nie chcemy korzystać z tej możliwości, możemy odmówić i przekopiować je nieco staromodną, lecz niezawodną metodą, czyli przy użyciu kabla oraz komputera.
Następnie Helium sprawdzi czy jest możliwy dostęp do uprawnień roota. Jeśli Twój smartfon nie był w jakikolwiek sposób modyfikowany, aplikacja zwróci błąd i poinformuje o działaniu w trybie z ograniczoną funkcjonalnością. Spokojnie! W naszym przypadku wciąż oferuje on wszystkie potrzebne opcje do tego by wykonać kopię zapasową :)
Jeśli Helium nie wykrył uprawnmień root, nie martw się! Aplikacja wciąż będzie oferować swoją najważniejszą funckjonalność.
Następnym krokiem jest aktywowanie Helium przez podłączenie smartfona do komputera. Należy pobrać ze strony dewelopera odpowiednią aplikację, która pozwoli tego dokonać. Jest ona dostępna na komputery z systemem Windows, Mac OS oraz Linux. Istnieje także możliwość zainstalowania jej w postaci wtyczki do Google Chrome. Program można pobrać stąd (link).
Helium trzeba aktywować poprzez połączenie smartfona do komputera.
Takie okienko powinno pokazać się na komputerze po udanej aktywacji.
Zdarzają się sytuacje gdy Helium na PC nie wykryje smartfona. Są one rzadkie, jednak uniemożliwiają wykonanie kopii zapasowej. Przyczyn tego może być kilka. Oto najpopularniejsze z nich i sposoby jak je naprawić:
Przyczyna: Brak zainstalowanych sterowników
Jak ją usunąć?: Wystarczy poszukać w internecie sterowników USB wpisując w wyszukiwarce posiadany model smartfona oraz dodać do tego frazę „sterowniki USB”. Odnalezienie odpowiednich sterowników nie powinno być dużym kłopotem. Wielu producentów umieszcza je na swoich stronach w sekcji oprogramowania oraz pomocy technicznej. Można także zainstalować uniwersalne sterowniki ADB, które powinny załatwić sprawę (do pobrania tutaj).
Przyczyna: Brak włączonego debuggowania USB
Jak ją usunąć?: Należy wejść w opcje dla programisów i włączyć Debugowanie USB. Domyślnie opcje dla deweloperów są ukryte. Aby je włączyć należy wejść w ustawienia, a następnie przejść do informacji o telefonie oraz kliknąć kilka razy w numer wersji systemu, do momentu aż pojawi się komunikat o tym, że zostały one odblokowane.
Aby odblokować opcje deweloperskie należy kliknąć kilkukrotnie na rubrykę "Numer wersji"
Przyczyna: Połączenie USB w trybie ładowania
Jak ją usunąć?: Zwykle w Androidzie po podłączeniu smartfona do komputera wyskakuje okienko, w którym określamy w jakim trybie połączenia chcemy pracować. Aby smartfon poprawnie mógł wymieniać pliki z komputerem należy użyć opcji połączenia MTP lub PTP. Jeżeli lista ta nie pojawia się od razu po podłączeniu do komputera, znajdziemy ją w menu powiadomień wysuwanym z górnego paska.
Menu połączenia USB można znaleźć w liście powiadomień opuszczanej z góry ekranu.
Co dalej?
Gdy już aktywujemy oba smartfony można odłączyć je od komputera. W aplikacji Helium na smartfonie wybieramy zakładkę „kopia zapasowa” i zaznaczamy jakie dane chcemy przekopiować.
Tworzenie kopii zapasowej w Helium jest proste i intuicyjne.
Do wyboru mamy:
magazyn telefonu – wiadomości SMS oraz spis połączeń
ustawienia połączenia Wi-Fi oraz hasła do sieci
słownik użytkownika – czyli zdefiniowane przez nas słowa, które ułatwiają autokorektę tekstu
dane aplikacji firm trzecich – zapisane gry, ustawienia aplikacji, inne spersonalizowane dane itd.
Po zaznaczeniu wszystkich typów danych, jakie mają zostać skopiowane, klikamy na przycisk u dołu ekranu z napisem „kopia zapasowa”. Następnie wybieramy czy chcemy utworzyć ją w pamięci urządzenia czy wysłać do dysku sieciowego.
Gdy tworzenie jej zostanie ukończone, można przywrócić dane na naszym nowym smartfonie. Da się to zrobić na dwa różne sposoby, w zależności czy w poprzednim kroku wybraliśmy opcję stworzenia kopii w pamięci wewnętrznej urządzenia czy w chmurze.
Metoda 1: Przywracanie z dysku sieciowego
Jest to najwygodniejsza metoda – wymaga jedynie połączenia z internetem. Po utworzeniu kopii na starym telefonie otwieramy Helium na nowym smartfonie, przechodzimy do zakładki „przywracanie i synchronizacja” oraz wybieramy „Google Drive”. Po chwili powinna się wyświetlić lista kopii zapasowych jakie znajdują się na tym dysku. Wybieramy, które z nich chcemy przywrócić i klikamy na znajdujący się u dołu przycisk „Przywracanie”. Po chwili wszystkie dane powinny znaleźć się na Twoim nowym smartfonie.
Metoda 2: Przeniesienie kopii z pamięci starego urządzenia do nowego
Czynność ta jest prosta, choć zajmuje nieco więcej czasu niż opcja z „chmurą”. Po wykonaniu kopii zapasowej należy przekopiować ją przy użyciu komputera do pamięci drugiego smartfona. Aby to zrobić należy w pamięci telefonu znaleźć folder „carbon” i przekopiować go do nowego urządzenia. Ważne jest aby po skopiowaniu nie znajdował się on w jakimkolwiek innym folderze, tylko bezpośrednio w katalogu głównym pamięci wewnętrznej. Po przekopiowaniu plików należy wejść do aplikacji Helium, przejść do zakładki „przywracanie i synchronizacja” i kliknąć na opcję „pamięć wewnętrzna”. Dalsze czynności przebiegają identycznie jak w metodzie 1.
Przy kopiowaniu folderu "carbon" należy pamiętać aby umieścić go w katalogu głównym pamięci!
5. SMS Backup & Restore – gdy zawiedzie nas Helium
Helium jest aplikacją wysoce kompatybilną i w praktyce rzadko występują jakiekolwiek problemy z przywracaniem kopii zapasowej na innym urządzeniu. Czasami jednak zdarzają się przykre wyjątki gdy występują błędy podczas kopiowania historii połączeń oraz SMS-ów. Występują one głównie wtedy gdy przenosimy dane pomiędzy smartfonem Sony oraz urządzeniem innego producenta. Błędy te wynikają zwykle z różnic pomiędzy tym w jaki sposób aplikacje poszczególnych producentów przechowują dane informujące o wykonanych telefonach oraz SMS.
Jeśli dopadnie nas ten problem warto skorzystać z darmowej aplikacji SMS Backup & Restore. Ta minimalistyczna aplikacja pozwala na przekopiowanie SMS-ów oraz historii połączeń z niemal stu procentową skutecznością. Testowałem ją na różne sposoby przenosząc dane pomiędzy smartfonami od Samsunga, Lenovo, Sony oraz LG i w każdym przypadku wzorowo spełniała swoje zadanie.
SMS Backup & Restore jest minimalistyczną aplikacją, ale jej kompatybilność stoi na poziomie niemal 100%.
Aby wykonać pełną kopię zapasową należy uruchomić aplikację, wybrać opcję „kopia”, zaznaczyć „Call Logs”, „Text Messages”, „All Conversations” oraz „Include MMS Messages”. Wykonaną kopię można zapisać na urządzeniu, a także wysłać na e-mail lub załadować na dysk sieciowy np. Google Drive.
Aby przywrócić dane na nowym smartfonie najłatwiej jest przekopiować folder SMSBackupRestore z pamięci starego telefonu do nowego. Po tej czynności wystarczy w aplikacji wybrać opcję „Przywróć” i wybrać wykonane wcześniej kopie. Niestety, ale w przeciwieństwie do Helium, SMS Backup & Restore nie posiada zaawansowanej obsługi Google Drive, dlatego opcja przywracania danych z chmury jest bardziej czasochłonna niż klasyczne przeniesienie danych z wykorzystaniem komputera. Ważne jest, aby zatwierdzić SMS Backup & Restore jako domyślną aplikację obsługującą SMS, jeśli tylko o to poprosi.
Podsumowanie
Pisząc ten poradnik starałem się dobrać wszystkie etapy tak, aby można w jak najprostszy sposób bez potrzeby uprawnień roota przywrócić wszystkie najbardziej potrzebne dane ze starego smartfona na nowy. Zwróciłem też szczególną uwagę na to by powyżej opisane metody działały na jak największej liczbie urządzeń. Jeśli jednak znajdziesz jeszcze prostszy sposób na przeniesienie tych wszystkich danych bez roota napisz o tym w komentarzu.
Może Ciebie również zainteresować:
Leave a Comment