Najlepsze programy do nauki programowania

Scratch to dzieło MIT, czyli Massachusetts Institute of Technology, jednej z najlepszych uczelni świata. Swoją cegiełkę do propagowania nauki programowania dokładają także giganci - Microsoft i Google, oddając w nasze ręce odpowiednio Small Basic i Coding with Chrome. Na kolejnych stronach znajdują się porady do oprogramowania, które może nam pomóc zdobyć umiejętności i poznać języki programowania, a także stworzyć pierwsze aplikacje. Przygodę z programowaniem mogą zaczynać dzieci, młodzież i dorośli. Umiejętności programistyczne przydatne są nawet wtedy, kiedy nie chcemy wiązać przyszłości zawodowej z programowaniem - programistyczne podejście pomaga rozwiązywać problemy.

Zdaniem autora Programujmy! Postrzeganie świata przez pryzmat programisty wiąże się ze specyficznym sposobem myślenia. Pewne nawyki dobrze jest wyrobić już od najmłodszych lat. Sam zaczynałem swoją przygodę z programowaniem jako dziecko. Zrobiłem to za sprawą Komputer Świata, kiedy do jednego z wydań dołączona była płyta z programem The Games Factory. Chciałbym, aby zaprezentowane w tym dziale programy zachęciły do programowania kolejne osoby. Foto: Komputer Świat

Programowanie od A do Z

Chcemy zacząć naukę programowania? A może pierwsze kroki już za nami i chcielibyśmy uczyć się dalej? Poznajmy odpowiednie dla nas programy.

Chciałbym zobaczyć, na czym polega programowanie i pobawić się w programistę

Code Commander - przeglądarkowa gra pozwalająca poznać podstawy programistycznego myślenia.

Chciałbym stworzyć prostą animację lub grę, żeby zdobyć podstawy

Scratch - najpopularniejsza aplikacja dla dzieci do nauki kodowania.

Zabieram się za napisanie pierwszej aplikacji, potrzebuję pomocy i podpowiedzi

Microsoft Small Basic - program dla początkujących programistów oparty na BASIC-u, składający się z 11 słów kluczowych.

Tworzę pierwsze proste programy i potrzebuję czegoś do ich sprawdzania

JavaBlock - aplikacja pozwalająca sprawdzać poprawność kodów za pomocą schematów blokowych.

Potrzebuję narzędzia do samodzielnej nauki programowania na różnych poziomach

Coding with Chrome - to rozszerzenie do Google Chrome dla początkujących i bardziej zaawansowanych programistów; zawiera wideoporadniki.

Pierwsze kroki już za mną - teraz przydałby mi się przybornik z bardziej urozmaiconymi narzędziami programistycznymi

Code::Blocks - zintegrowane środowisko programistyczne, którego możliwości można rozszerzać za pomocą wtyczek.

» Przeczytaj także: Darknet: ciemna strona internetu

Niezbędnik 5/2016 Artykuł pochodzi z Niezbędnika 5/2016. Więcej programów i poradników znajdziesz w e-wydaniu magazynu dostępnym w serwisie ksplus.pl. Wersję papierową Niezbędnika można zamówić na Literia.pl. Foto: Komputer Świat

Darmowe aplikacje do nauki programowania dla dzieci 2020 - 40 pozycji

W sieci można znaleźć naprawdę dużo darmowych stron i programów do nauki programowania dla dzieci. W dobie wszechobecnych smartfonów przydatne będą też aplikacje do nauki programowania. Postanowiłem dla Twojej wygody, zebrać je wszystkie w jednym wpisie.

Umieściłem w nim zarówno pozycje które są w 100% darmowe, jak i te które można wypróbować bez opłat przez jakiś czas.

Przy każdej pozycji znajdziesz link, sugerowany wiek dziecka, krótką recenzję oraz informację o długości okresu darmowego. Kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Jeśli strona nie obsługuje języka polskiego to sprawdzałem jak radzi sobie tłumacz wbudowany w przeglądarkę Chrome. Jest tu tylko kilka propozycji których nie da się uruchomić w naszym języku, ale ze względu na swoją atrakcyjność postanowiłem je uwzględnić.

Całkiem możliwe że pominąłem jakąś ważną pozycję, jeśli to zauważysz to daj znać. Dane do kontaktu są na końcu strony. Miłej lektury!

2. Strony do nauki programowania dla dzieci z okresem próbnym

3. Programy dla dzieci do tworzenia gier, które mogą zachęcić do nauki programowania.

4. Aplikacje do nauki programowania dla dzieci na smartfony

6. Bonus: Kiedy aplikacje do nauki programowania dla dzieci to już za mało …

to jedna z najpopularniejszych darmowych stron do nauki kodowania . Znajdziesz na niej kursy tworzenia stron internetowych i gier. Wszystko jest w 100% darmowe.

Polecam zacząć od „Godziny Kodowania” czyli serii lekcji, które można ukończyć w jedną godzinę, nie mając absolutnie żadnej wiedzy programistycznej. Całość została oprawiona w kochane przez dzieci gry i filmy.

Dziewczynkom na pewno przypadnie do gustu rysowanie śnieżynek z Elsą i Anną lub morskie podróże z Vaianą, Chłopcom programowanie droidów w Gwiezdnych Wojnach. Nie mogło też zabraknąć też hitu ostatnich lat czyli Minecrafta.

MCreator odkryłem dosyć niedawno ale od razu skradł moje serce!

Wyobraźcie sobie program który w bardzo prosty i przystępny sposób pozwala wam tworzyć własne modyfikacje do Minecrafta. Zmieniać można wszystko od prostych przedmiotów aż po własne wymiary, biomy, MOBY i stoły do caftingu! Wszystko zależy od tego jak dużo czasu chcesz spędzić ucząc się jego obsługi.

Te sympatyczne wieloryby widoczne na zajęciu powyżej zrobiłem właśnie w MCreator. Wieża też powstała w tym programie, bo można dodawać do gry własne struktury ( wioski lochy itp).

Jedyny minus to że program i dokumentacja jest w 100% jest w języku angielskim.

Jeśli chcecie spróbować to przygotowałem krótki poradnik jak zrobić pierwszą modyfikację w MCreator w tym wpisie: Jak zrobić mod do Minecraft

A tych którzy chcą robić naprawdę zaawansowane mody w MCreator zapraszam na stronę kursu MINECRAFT MOD EXPERTS.

Nie bez powodu Scratch jest najpopularniejszą w Polsce aplikacją do programowania dla dzieci. Wg statystyk użytkowników zajmiemy 3 miejsce na świecie (1,04 miliona zarejestrowanych osób).

Program jest darmowy i w 100% obsługuje język polski. W Internecie i na YouTube aż roi się od darmowych poradników a społeczność jest kulturalna i pomocna. Na forum jest dział w języku polskim, gdzie można szukać wsparcia przy tworzeniu swoich projektów.

To jedno z niewielu miejsc w Internecie, gdzie Twoje dziecko jest naprawdę bezpieczne. Posty zawierające treści obraźliwe lub dane osobiste są natychmiast kasowane przez Administratorów.

Na początek, dziecko może po prostu zagrać w grę, lub obejrzeć animację stworzoną przez innych użytkowników. Z czasem zechce pokazać coś swojego.

Wszystko to sprawia, że jest to świetne miejsce, dla dzieci poszukujących sposobu na rozpoczęcia nauki programowania.

Blockly zostało zaprojektowane przez programistów Google w odpowiedzi na rosnącą popularność Scratch. Również wykorzystuje kolorowe bloki do tworzenia programu, przy okazji pozwala wyświetlić kod w innych językach programowania. Dostępny jest między innymi JavaScript, Python, PHP, Lua i Dart.

Na stronie dostępnych jest kilka ćwiczeń.

Gry Blockly wymagają, aby dziecko umiało czytać. W niektórych zadaniach trzeba będzie wykazać się znajomością kątów aby określić kierunek poruszania się obiektu.

Z Baltie jest związana ciekawa historia. Program powstał w 1996 roku, dzięki temu może poszczycić się mianem pierwszego pełnoprawnego graficznego języka programowania dla dzieci. W październiku 1998 roku Seymour Papert (twórca pierwszej wersji Scratch) poprosił o kopię programu źródło: . 5 lat później wydany został Scratch. Można przypuszczać że Baltie stał się inspiracją do stworzenia Scratcha.

Sam program jest bardzo intuicyjny i przystępny. Główna postać, czarodziej Baltie pozwala stopniowo zgłębiać tajniki programowania od graficznych obrazków do dorosłego C#

Microsoft projektując KODU chciał umożliwić wszystkim osobom tworzenie własnych gier. Ta misja udała im się w 100%.

Kodu pozwala dzieciom tworzyć trójwymiarowe gry na PC i XBox, za pomocą prostego wizualnego języka programowania. Użytkownicy mogą zmieniać wszystko w świecie gry, od koloru nieba po topografię terenu, zachowanie postaci, oraz warunki wygrywania i przegrywania.

Program oferuje kilka lekcji, pomagających zrozumieć reguły projektowania gier. Każdą lekcję można edytować, dzięki temu dziecko może podejrzeć sposób realizacji konkretnych operacji i wykorzystać je we własnych projektach.

Moim zdaniem najciekawsza pozycja na liście. MadeWithCode to darmowa aplikacja do nauki programowania dla dziewczyn! Wszystko, począwszy od wyglądu strony, a kończąc na programach kursów, zostało tu zaprojektowane tak, aby pokazać płci pięknej, że programowanie nie jest wyłącznie męskim zajęciem. Najlepszym przykładem jest zdjęcie powyżej. Jedno z zadań polega na zaprogramowaniu sukienki LED. Osobiście w 100% popieram tą inicjatywę. Historie kobiet które odważyły się programować przeczytasz klikając w link.

Codemoji jest zabawną platformą dla dzieci, gdzie można nauczyć się kodowania za pomocą emotikonów, czyli śmiesznych obrazków zazwyczaj dołączanych do wiadomości SMS. Emoji reprezentują bloki kodów w HTML, CSS lub JavaScript.

Objaśnienie każdego emotikonu jest wyświetlane podczas lekcji, uczących tworzenia stron internetowych, animacji i gier. Taka forma bardzo przypomina kodowanie blokowe.

Strona zawiera dużo darmowych materiałów. Można założyć konto z dostępem do pełnej wersji na 14 dni. Miesięczna opłata wynosi 7$ miesięcznie.

App Inventor to tak naprawdę Scratch. Różnica polega jedynie na tym, że gotowe programy możemy przenieść i uruchomić na smartfonie. Oprogramowanie oryginalnie stworzyli programiści Google.

MIT przejęło obsługę aplikacji i udostępniło ją bezpłatnie. Samouczki zostały dopracowane przez nauczycieli. Kurs rozpoczyna się od skonfigurowania App Inventor i przechodzi przez coraz bardziej złożone tematy. Jeśli Twoje dziecko opanowało już Scratcha to koniecznie powinno spróbować tej aplikacji.

Stecyl to darmowe oprogramowanie do tworzenia gier inspirowane Scratchem. Jak w pierwowzorze, skrypty tworzy się upuszczając kolorowe bloki. Program wyposażono natomiast, w dużo bardziej zaawansowany edytor graficzny, pozwalający na tworzenie bardziej złożonych produkcji. Na stronie można znaleźć materiały do nauki podstaw obsługi programu. Oprogramowanie jest darmowe a uiszczenie dodatkowej opłaty, rozszerza funkcje o możliwość zapisywania gier na smartfony. Świetna propozycja dla dzieci które znają już Scratch i potrzebują bardzie zaawansowanego narzędzia. Pewnym ograniczeniem może być to że nie ma polskiej wersji językowej.

Alice, nazwana tak na cześć głównej postaci w ” ” Lewisa Carrolla , to trójwymiarowe środowisko programistyczne stworzone przez Carnegie Mellon University. Usługa ta jest bezpłatna, dzięki finansowaniu otrzymywanemu od gigantów komputerowych, takich jak Electronic Arts czy Sun Microsystems,

Naukę programowania zapewnia wbudowany samouczek zawierający kilka lekcji. Dodatkowe materiały można znaleźć na stronie, youtube i w internecie. Programy buduje się za pomocą bloków reprezentujących akcje, które przeciągasz i upuszczasz w oknie projektu. Alice nadaje się głównie do tworzenia gier oraz interaktywnych animacji.

S2JS wypełnia lukę między Scratch a JavaScript. Pozwala na łatwe przejście z programowania blokowego do tekstowego. Aplikacja została napisana w Australii i jest przeznaczona dla starszych dzieci, w wieku od 12 do 17 lat. Zakłada, że są one już dobrze obeznane w Scratch. Używa skryptów stworzonych za pomocą bloków a następnie, pokazuje krok po kroku, jak osiągnąć ten sam wynik w JavaScript.

WoofJS jest jeszcze lepszym przykładem oprogramowania ułatwiającego przejście ze Scratch do „dorosłego” programowania. W tej aplikacji dalej przeciągamy znane bloki ale w oknie pojawia się kod w JavaScript! Dlatego korzystać powinny z niej jedynie dzieci doskonale obeznane ze Scratch. Jedyny problem jest taki, że aplikacja nie oferuje żadnych wyjaśnień. Samouczki są dostępne w języku angielskim na YouTube

Pixblocks to jedyna polska pozycja na mojej liście darmowych programów do nauki kodowania. Opracowany przez specjalistów z UAM w Poznaniu pozwala na programowanie blokowe i tekstowe w języku Python. Interfejs jest przyjazny, samouczki dopracowane i wyczerpujące. Posiada kilka narzędzi szczególnie przydatnych nauczycielom: tworzenie klas, zadawanie prac domowych i ich automatyczne sprawdzanie!!! Program jest jeszcze w fazie testów więc w przyszłości na pewno pojawi się do niego więcej treści. Aplikację trzeba pobrać ze strony i zainstalować na komputerze.

Code Combat to gra online, która uczy programowania tekstowego w języku Python i JavaScript. Nie znajdziemy tutaj kolorowych bloczków znanych z poprzednich propozycji.

Pierwszy świat, który odwiedzają gracze nazywa się Lochy Kithgardu. Bohater to średniowieczny wojownik o imieniu Anya. Gracz steruje poczynaniami Anyi, wpisując linie kodu, a następnie uruchamiając program. W CodeCombat liczy się każdy wpisany znak. Dużo więcej czasu spędza się więc na poszukiwaniu błędów.

Najbardziej spodobał mi się tryb multiplayer gdzie mierzymy się z innymi graczami. W CodeCobat wygrywa gracz który napisze lepszy program kierujący ruchem wojska.

Code Monster to interaktywna gra, która daje dzieciom możliwość nauki pisania programów. Zakłada on, że użytkownik zna już JavaScript i po prostu potrzebuje miejsca do ćwiczenia składni.

Propozycja dla fanów gry Minecraft. Na tej stronie znajdziesz kilkadziesiąt przykładów jak stworzyć własne modyfikacje do tej gry.

Do uruchomienia będzie potrzebna oryginalna kopia gry Minecraft dla windows (nie JAVA EDITION) i specjalne oprogramowanie pobrane z strony. W przypadku problemów autorzy przygotowali instrukcję instalacji i uruchomienia w formie filmu.

Po około 10 minutach można już zacząć programować i stworzyć jeden z szalonych projektów . Numerem 1 wśród uczestników moich warsztatów jest zawsze deszcz kurczaków

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment