Czym są narzędzia programisty?
Narzędzia programisty to różne systemy oraz programy, które pomagają w codziennej pracy. Warto pamiętać o tym, że w wielu korporacjach funkcjonują wewnętrzne systemy, których trzeba się nauczyć od podstaw. W niektórych firmach to, z czego korzysta programista jest z góry narzucone, a w innych organizacjach to pracownicy mogą wybierać programy do codziennych zadań. Znajomość narzędzi programistycznych zdecydowanie ułatwia codzienną pracę. W trakcie kursu programowania można nauczyć się nie tylko samego kodowania, ale także poznać najważniejsze narzędzia, których używają programiści.
System zarządzania zadaniami
Jednym z podstawowych narzędzi każdego programisty jest system zarządzania zadaniami (ang. Issue Tracker). System ten można w uproszczeniu przedstawić jako lista zadań do wykonania, która jest współdzielona przez cały zespół. Narzędzie to służy programistom do ustalania celów, a także śledzenia statusów zadania, a dodatkowo umożliwia na sprawdzenie pracy danego pracownika przez kierownictwo. Stopień skomplikowania systemu zarządzania zadaniami zależy od konkretnego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, że w sieci funkcjonują także darmowe programy do zarządzania swoimi zadaniami, z których korzystają nie tylko programiści, ale także copywriterzy, graficy i inni przedstawiciele wolnych zawodów. Przykładowym, prostym systemem jest Trello, który został stworzony dla tych, którzy pracują z tablicą kanban. Innym popularnym systemem jest Jira, która pozwala na zarządzanie projektami, a także udostępnia opcje automatyzacji procesów.
System kontroli wersji i system zarządzania repozytoriami
Kolejnym ważnym narzędziem programisty jest system kontroli wersji, który umożliwia pracę nad kodem z zespołem. Zdecydowanie najpopularniejszy jest obecnie GIT, chociaż niektórzy korzystają z SVN. Warto pamiętać o tym, że system kontroli wersji pozwala na to, aby nad jednym produktem jednocześnie pracowało kilka osób, jednak w taki sposób, aby sobie wzajemnie nie przeszkadzać. System dodatkowo informuje programistę o tym, że ktoś wprowadził zmiany do pliku. Zdecydowanie należy zaznaczyć, że każdy szanujący się programista powinien swobodnie umieć korzystać z GITa. Poza samym systemem kontroli wersji, konieczna jest także znajomość systemu hostingowego, czyli GitHuba. To narzędzie jest uznawane za Facebooka dla programistów, ponieważ to właśnie tam można się komunikować i pokazywać swoje projekty, a także tworzyć własne repozytoria. Niektórzy kandydaci do pracy przesyłają do pracodawców linki do swoich projektów w GitHubie i w ten sposób otrzymują atrakcyjną propozycję zatrudnienia.
Edytor kodu
W trakcie kursu programowania można poznać także narzędzia, które umożliwiają pisanie, czytanie, testowanie, sprawdzanie i testowanie napisanego kodu. Takim narzędziem jest edytor kodu, który pozwala na wygodną pracę. Na rynku można znaleźć wiele różnych edytorów, a wybór konkretnego zależy od wybranej technologii, czyli języka programowania, a także od ceny. Wśród popularnych edytorów można wyróżnić Eclipse, Visual Studio oraz PyCharm.
Komunikacja z zespołem
Ostatnim narzędziem programisty jest komunikator, wykorzystywany do komunikacji z zespołem. Jednym z popularnych i bardzo prostych narzędzi jest Slack, który umożliwia przesyłanie wiadomości na różnych kanałach w taki sposób, aby zobaczyli je wszyscy członkowie zespołu. Na Slacku można także przesyłać wiadomości prywatne, do konkretnej osoby. Oczywiście w niektórych firmach korzysta się także z Microsoft Lync lub po prostu z poczty mailowej. Wiele zależy od konkretnego przedsiębiorstwa oraz przyzwyczajeń użytkowników.
Leave a Comment