zastosowanie, przyszłość, najlepsze, polecane kursy

Kotlin Zobacz polecane: Kursy Książki

Zastosowanie

Kotlin to wieloplatformowy, statycznie typowany język programowania działający na maszynie wirtualnej Javy, który jest głównie rozwijany przez programistów JetBrains - m.in. twórców popularnych IDE jak InteliJ.

Kotlin jest zaprojektowany z myślą o pełnej interoperacyjności z językami działającymi na maszynie wirtualnej Javy. Dzięki temu jest w pełni kompatybilny z Javą, bo tak naprawdę jest kompilowany do Javy. Można więc powiedzieć, że jest to swojego rodzaju nakładka na Javę, która oferuje znacznie bardziej zwięzły kod i funkcjonalności, które w Javie nie występują, jednocześnie pozostając pod spodem zwykła Javą. Czyli jest to po prostu nowy lepszy sposób na pisanie Javy.

Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że migracja z Javy na Kotlin jest relatywnie prosta, nawet istnieje opcja w InteliJ IDE, aby przekonwertować klasę Javy na Kotlin automatycznie.

Dzięki swoim zaletom język Kotlin stał się oficjalnym językiem programowania dla platformy Android.

Najpopularniejsze marki, które korzystają z Kotlina to:

Amazon Web Services

Pinterest

Coursera

Netflix

Uber

Square

Trello

Evernote

Zobacz też: Opis Kotlina na oficjalnej stronie Androida

Top 10 projektów na Github wykorzystujących Kotlin

Github to system kontroli wersji. Możesz znaleźć tam projekty open source w każdej technologii. Zobacz jakiego typu projekty wykorzystują język Kotlin oraz jak wygląda Kotlin od strony kodu. Zwróć uwagę na pliki z rozszerzeniem .kt lub .kts.

Poziom skomplikowania

Kotlin wprowadza wiele udogodnień i w porównaniu do Javy jest dużo bardziej przejrzystym językiem, ale może się okazać nieco trudniejszy od Javy. Kotlin wiele “domyśla się” i robi za nas, co oczywiście jest dobrą rzeczą, gdy już opanujemy język, ale podczas nauki niektóre rzeczy mogą nie być takie łatwe do zrozumienia. W Javie mamy wszystko czarno na białym co w konsekwencji skutkuje jej rozwlekłością, ale i mniejszą złożonością.

Dlatego warto znać Javę przed Kotlinem - jest to najlepsza droga. Wtedy przejście na Kotlin jest bardzo płynne, relatywnie łatwe i co najważniejsze - wiemy jak to wszystko działa pod spodem, więc nie jest to dla nas żadną magią. Jest to dobra ścieżka nauki, ale nie stoi nic na przeszkodzie, żeby zacząć od razu od Kotlina.

Z drugiej strony w Kotlinie mamy wbudowane null safety, więc napotkamy na mniej ciężkich problemów związanych z NullPointerException, i kilka innych udogodnień, których z pewnością będzie nam brakowało w Javie.

Statystyki

Dane aktualne na dzień: 31.03.2022

Według TIOBE index, język Kotlin jest na 31 pozycji pod względem popularności.

Z kolei według rankingu Spectrum jest na 19 pozycji, a rok temu był na miejscu 18.

Na Stack Overflow jest 12 najczęściej tagowanym językiem z 71,541 zapytaniami.

Na Github zajmuje 11 pozycję z liczbą 109,766 projektów, z których 358 ma więcej niż 1000 gwiazdek.

Jeśli chodzi o organizowane spotkania to według jest to 11 co do wielkości społeczność z liczbą 230 grup, w skład których wchodzi 150,562 członków na całym świecie. W Polsce mamy odpowiednio 8 grup, w skład których wchodzi 5,482 członków.

Przyszłość języka

Kotlin zyskuje na popularności cały czas. Rok 2018 dla Kotlina był bardzo dobrym rokiem - jego popularność wśród języków na JVM wzrosła z 11.4% w 2017 roku do 28.8%. To, że zostanie z nami na dłuży czas, jest niemal pewne - choćby ze względu na to, że stał się oficjalnym językiem systemu Android. Za Kotlinem stoi solida firma JetBrains, co również dobrze wróży temu językowi. Kotlin cały czas prężnie się rozwija, a jego ostatnia wersja 1.5.31 została wydana 20 września 2021.

Android. Wprowadzenie do programowania aplikacji

Android jest otwartą, kompletną i darmową platformą mobilną. Pod jego kontrolą pracują setki milionów urządzeń, przy czym nie są to jedynie tablety i smartfony. Mogą to być właściwie wszystkie urządzenia, do których da się włożyć procesor. Rynek aplikacji mobilnych dla Androida to raj dla programistów, jednak sukces zależy od pomysłu, talentu i wysokiej jakości tworzonych aplikacji.

Niniejsza książka to bezcenne kompendium dla każdego programisty piszącego aplikacje na Androida. Będzie niezastąpiona dla początkujących, którzy dzięki niej zyskają solidne podstawy, ale docenią ją również poważni projektanci profesjonalnych aplikacji. Kompleksowo prezentuje środowisko Android Studio oraz Android SDK, opisuje nowy system uprawnień w Android 6.0, przedstawia sposób wykorzystania bazy SQLite, pokazuje sporo sztuczek i porad związanych z programowaniem na Androida — a to wszystko, by możliwie najpełniej i najstaranniej wyeksponować aktualne i najbardziej interesujące możliwości tej platformy.

Najważniejsze zagadnienia ujęte w książce: podstawy platformy Android, jej architektura i zasady funkcjonowania, architektura aplikacji mobilnej i jej cechy szczególne, planowanie procesu wytwarzania aplikacji mobilnych i prowadzenie kontroli jakości, Material Design i jego znaczenie, pisanie aplikacji, jej testowanie i debugowanie oraz publikacja, strategie tworzenia oprogramowania dla Androida.

Android — ogranicza go tylko Twoja wyobraźnia!

Projektowanie, programowanie i tworzenie aplikacji mobilnych Android

Aplikacja mobilna Android utworzona. Co dalej?

To dopiero początek. Programowanie na Androida nie miałoby również sensu bez możliwości dalszego rozwoju aplikacji. Oferujemy naszym Klientom wsparcie oraz prowadzenie aplikacji przez cały czas jej życia. Współpraca z ITgenerator to pewność, że Twoja aplikacja na Androida będzie aktualizowana oraz stale dostosowywana do zmieniających się warunków oraz oczekiwań Klientów. Sprawdź co jeszcze przyniesie Ci współpraca z nami.

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment