Pamięć masowa w Androidzie: Czy możesz Wyłączyć/Usunąć dane w Pamięci Masowej

Czym jest Pamięć masowa w Androidzie?

Pamięć masowa to systemowy proces, który odpowiada za wszystko to, kiedy przeglądasz, pobierasz, odtwarzasz i streamingujesz pliki z mediami – zdjęcia, filmy wideo, pliki muzyczne i inne pliki multimedialne. Nie jest to jednak proces dostępny z poziomu interfejsu użytkownika w telefonie. W takim razie, gdzie możemy znaleźć Pamięć masową w Androidzie? Można uzyskać do niej dostęp z poziomu telefonu postępując kolejno:

Krok 1: Przejdź do Ustawień, a następnie wybierze Aplikacje.

Krok 2: Dotknij przycisku Więcej… i wybierz Pokaż procesy systemowe. Pamiętaj, że nazwy opcji mogą nieco się różnić w zależności od urządzenia i wersji systemu Google.

Krok 3: Po otwarciu Pamięci masowej, zawsze pojawi się kilka możliwych opcji do wybrania. Znajdziemy tam Wyłącz, a także Wymuś zatrzymanie. Ta ostatnia może okazać się niezbędna w użyciu w przypadku błędu opisanego jako „niestety, aplikacja się zatrzymała”. Pozwoli wymusić zatrzymanie procesu i jego ponowne uruchomienie. Natomiast jeżeli dotkniemy Pamięć, naszym oczom ukarzą się kolejne dwie dostępne opcje – Wyczyść dane oraz Wyczyść pamięć podręczną.

Bez znajomości systemu Android, wielu nieświadomych użytkowników próbuje użyć tych funkcji w celu zwolnienia miejsca w systemie czy doprowadzenia do optymalizacji zużycia baterii. To błąd. Po ich użyciu okazuje się, że w urządzeniu brakuje niektórych plików lub całe smart urządzenie przestaje działać prawidłowo. Czy oznacza to, że wyczyszczone dane Pamięci masowej doprowadzą do usunięcia Twoich plików z mediami? Czy można pozwolić sobie na wyłączenie Pamięci masowej? Jeżeli ciekawi Cię odpowiedź na te pytania, czytaj dalej.

Najczęstsze pytania o Pamięć masową na Androidzie

Wielu użytkowników urządzeń z systemem Android nie rozumie konsekwencji użycia opcji dostępnych w Pamięci masowej. Postaram się w szczegółach opisać najważniejsze z nich.

1. Czy można bez konsekwencji wyłączyć Pamięć masową?

Nie, nie można. Jak można przeczytać powyżej, proces Pamięci masowej jest niezbędny do zapewnienia funkcjonalności systemu związanej z pracą na plikach multimedialnych. Jeżeli zdecydujesz się wyłączyć Pamięć masową, stracisz możliwość przeglądania, pobierania i uruchamiania zdjęć, filmów i muzyki. Dlatego też nie można szukać oszczędności zasobów pamięci czy zużycia baterii wyłączając pamięć masową.

2. Jak uruchomić Pamięć masową na Androidzie?

Jeżeli masz wyłączony proces Pamięci masowej na swoim urządzeniu z Androidem, koniecznie powinieneś ją uruchomić, aby zachować pełną funkcjonalność urządzenia. W celu uruchomienia Pamięci masowej na Androidzie musisz:

Krok 1: Przejść do Ustawień, a następnie wybrać Aplikacje

Krok 2: Dotknąć ikonki z trzema kropkami dla wyświetlenia „więcej”, a następnie wybrać opcję pokaż Procesy systemowe.

Krok 3: Odszukaj Pamięć masową i dotknij ikony z opcjami

Krok 4: Użyć opcji Uruchom dla ponownego uruchomienia procesu w systemie

3. Czy wyczyszczenie danych z Pamięci masowej usunie również Twoje pliki multimedialne?

Nie, nie stracisz ich. Po wybraniu opcji Wyczyść dane usunięte zostaną wyłącznie pliki systemowe dotyczące ustawień, personalizacji, konta, baz danych i innych ważnych procesów, które trwale zmniejszą funkcjonalność systemu Android, a nawet mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia systemu. Usunięte pliki możesz odzyskać za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych EaseUS MobiSaver. Jeżeli pliki multimedialne zaginęły po użyciu funkcji w Pamięci masowej, zapewne przypadkowo wybrałeś wyłączenie Pamięci masowej. Sprawdź te opcję i upewnij się, że Pamięć masowa jest uruchomiona.

4. Jak odzyskać skasowane pliki Pamięci masowej na Androidzie?

Jeżeli jesteś pewien, że Twoje pliki multimedialne zostały usunięte po użyciu którejś z dostępnych funkcji w Pamięci masowej, nie martw się. Nadal masz dużą szansę na ich odzyskanie.

Metoda I: Wyłącz i ponownie uruchom swój smartfon z Androidem

Najprostszą metodą jest ponowne uruchomienie urządzenia. Podczas ponownego uruchamiania systemu, Android będzie próbował przywrócić metadane systemu. W przypadku powodzenia wszystkie pliki muzyczne i zdjęcia ponownie pojawią się w Galerii.

Metoda II: Synchronizacja utraconych danych z chmurą Google

Dotknij kolejno – Ustawienia > Aplikacja > Konta > Konto Google, a następnie odznacz zaznaczenie pól synchronizacji, a po krótkiej chwili ponownie je zaznacz. W ten sposób utracone dane zostaną ponownie pobrane z chmury i pojawią się w Pamięci masowej.

Metoda III: Odszukaj utracone pliki w folderze lost.dir

Jeżeli ponowne uruchomienie systemu Android nie pozwoli przywrócić wszystkich zagubionych plików, zawsze możesz spróbować je znaleźć w utworzonym przez system folderze lost.dir.

Metoda IV: Pobierz oprogramowanie do odzyskiwania systemu Android

Żadna w powyższych metod nie poskutkowała? Pozostała nam już wyłącznie najlepsza, bo najpewniejsza metoda – użyć oprogramowania do odzyskiwania danych z systemu Android.

Opcja 1 – Odzyskaj skasowane pliki z karty pamięci SD

Jeżeli Twoje urządzenie do zapisu plików wykorzystuje nośnik SD, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w łatwy i w zasadzie bezobsługowy sposób przywrócić te pliki za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych z dysków – EaseUS Data Recovery Wizard.

Najważniejsze, aby wstrzymać użycie karty pamięci w urządzeniu, aby nie utracić już i tak skasowanych plików, poprzez ich nadpisanie.

Przestań używać karty natychmiast po utracie plików. Dalsze korzystanie z karty znacznie zwiększyłoby możliwość nadpisywania danych, co uniemożliwiłoby odzyskanie danych.

Krok 1: Podłącz kartę pamięci, USB, kartę SD do komputera Włóż kartę do czytnika kart i podłącz czytnik kart do działającego komputera.

Krok 2: Uruchom oprogramowanie do odzyskiwania danych firmy EaseUS i zeskanuj kartę.

Uruchom program EaseUS Data Recovery Wizard na komputerze i wybierz kartę w kolumnie External Devices. Następnie kliknij Scan, aby rozpocząć wyszukiwanie utraconych danych na karcie SD.

Krok 3: Sprawdź i przywróć utracone dane. Możesz sprawdzić i przejrzeć znalezione pliki, klikając dwukrotnie każdy z nich.

Następnie kliknij Odzyskaj, aby zapisać pliki w bezpiecznym miejscu na komputerze lub zewnętrznej pamięci masowej.

Opcja 2 – Odzyskiwanie utraconych plików z systemu Android zapisanych w pamięci wewnętrznej urządzenia.

Odzyskanie utraconych plików ze zdjęciami, filmami wideo czy utworami muzycznymi z wewnętrznej pamięci urządzenia w systemie Android jest możliwe za pomocą aplikacji Android Data Recovery Software – EaseUS MobiSaver. (Przed rozpoczęciem próby odzyskania danych z pamięci wewnętrznej urządzenia z Androidem, upewnij się, że system został zrootowany).

Krok I: Pobierz i zainstaluj EaseUS MobiSaver dla Androida na swoim komputerze.

Krok II: Podłącz telefon/tablet do komputera za pomocą przewodu USB

Krok III: Uruchom EaseUS MobiSaver dla Androida i kliknij Start.

Krok IV: Uruchom skanowanie systemu Android w celu odnalezienia utraconych plików.

Krok V: Przejrzyj pliki w sekcjach Galerii, Wideo, Audio i innych, a odnalezione interesujące Cię pliki odzyskasz po wybraniu opcji Recovery (przywróć).

Podsumowując

Dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się do czego służy oraz jak ważny dla poprawnej pracy mobilnego systemu Android jest proces systemowy Pamięci masowej. Zapewne teraz nie popełnisz już błędu i nie dopuścisz do tego, aby proces ten został wyłączony. Jak również będziesz wiedział jak w szybki i bezproblemowy sposób przywrócić go do działania, nim system zacznie działać nieprawidłowo. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje były dla Ciebie przydatne, a nasze porady na wypadek utraty plików związanych z procesem Pamięci masowej przydatne przy ewentualnej próbie przywrócenia utraconych plików.

Wskazówki dotyczące Androida — technika

Frustrujące, gdy Twój telefon mówi, że sieć komórkowa jest odłączona – zapłaciłeś rachunki, więc oczekujesz, że ...

Załóżmy, że miałeś problem z kimś, kto zablokował Ci teraz wiadomości lub aplikacje na iPhonie lub Androidzie...

Co to jest Do czego służy i czy należy go usunąć z telefonu? Wszystko wyjaśnimy! ...

Czy ostatnio natknąłeś się na CIDManager na swoim telefonie z Androidem i nie wiesz, co to jest? A może masz ...

Otrzymujesz zdjęcia w wiadomościach tekstowych i próbujesz je pobrać, ale Twój telefon z Androidem tego nie robi. Więc ...

Wielu użytkowników napotkało problem z nieprawidłową kartą SIM na Androida i jest zainteresowanych dowiedzeniem się, dlaczego występuje i jak ...

Kupiłeś więc nowy telefon i zastanawiasz się: jeśli włożę kartę SIM do innego telefonu, co ...

Messenger był funkcją Facebooka, dopóki nie stał się samodzielną aplikacją. Tak dobra, jak aplikacja łączy Cię…

Czy Android jest lepszy niż iPhone? Nie pukamy iPhone'ów, ale są pewne obszary, w których smartfony z Androidem przewyższają iPhone'y. Dobrze ...

Porady i wskazówki dotyczące Androida dla każdego użytkownika mobilnego

Mobilny system operacyjny Android stał się najpopularniejszą platformą na całym świecie. To dlatego, że w przeciwieństwie do zastrzeżonego iOS przez Apple, Android może być używany na telefonie dowolnego producenta.

Dlaczego warto rozważyć korzystanie z systemu operacyjnego Android

System operacyjny Android istnieje od 2008 roku i stał się popularnym wyborem dla użytkowników smartfonów na całym świecie. Oferuje szereg funkcji, które są unikalne dla platformy, w tym szewless integracja z Google, co oznacza, że ​​łatwo połączyć się z usługami Google, takimi jak Gmail i Dysk.

Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ sprawia, że ​​system operacyjny Android idealnie pasuje do współczesnego stylu życia. Android jest również systemem operacyjnym typu open source, co oznacza, że ​​możesz korzystać z systemu tak, jak chcesz, bez konieczności płacenia tantiem. System operacyjny Android zawiera również wiele bezpłatnych aplikacji, z których można korzystać za darmo.

Z tego powodu platforma stała się tak popularna. W tej sekcji Collectiveray, udostępnimy szereg wskazówek, sztuczek i innych skrótów zwiększających produktywność, aby jak najlepiej wykorzystać smartfon z Androidem.

Jeśli myślisz o zakupie telefonu lub tabletu z Androidem, to jest świetny czas, aby go zdobyć.

Oto dlaczego:

Jest łatwy w użyciu! To super szybko! Aplikacje i gry ładują się bardzo szybko! Aplikacje i gry mogą być często aktualizowane! Udostępnianie treści jest łatwe

Oto lista najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o platformie Android, aby jak najlepiej z niej korzystać.

Tryb wysokiej wydajności na Androidzie. Czym jest i do czego służy?

Tryb wysokiej wydajności na Androidzie. Czym jest i do czego służy? Jak to zrobić?

Niektóre modele telefonów z Androidem są wyposażone w coś, co ich producenci najczęściej nazywają „trybem wysokiej wydajności”. Został on przez nich zaprojektowany w celu usprawnienia działania gier lub innych programów, które od smartfona wymagają maksimum mocy. Czym dokładnie jest ów tryb i czy w ogóle warto go używać, wyjaśniamy w tym artykule.

Smartfony są z nami już ładnych parę lat. Od momentu, kiedy zaczęły zastępować pierwsze generacje telefonów komórkowych bardzo się zresztą zmieniły, zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność i moc obliczeniową. Na początku były jedynie ciekawymi gadżetami oferującymi możliwość dzwonienia i wysyłania SMS-ów, teraz funkcje kontaktowe są w zasadzie tylko jednym, i to często wcale ich nie najważniejszym elementem. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników, możliwości i zastosowań, stały się czymś zupełnie innym niż były na początku – z telefonów przenośnych zmieniły się w mobilne, lecz funkcjonalne komputery

„Dziś” w świecie smartfonów, pod względem ich zaawansowania technologicznego to już zupełnie inna epoka niż jeszcze kilka lat temu. Większość flagowców (i nie tylko) z Androidem ma obecnie ośmiordzeniowy procesor i więcej pamięci RAM, niż niejeden laptop. I choć już nawet podstawowa wydajność tych urządzeń często jest imponująca, niektórzy producenci wyposażają je jeszcze w dodatkowy bonus: tryb o wysokiej wydajności, który – jak twierdzą – jeszcze poprawia ich osiągi.

W tym tekście omówimy czym w ogóle ta funkcja jest i jaki ma wpływ na faktyczną wydajność smartfona.

Co to jest tryb wysokiej wydajności?

Od strony technicznej w zasadzie niewiele wiadomo na temat tego, co faktycznie powoduję użycie „przełącznika” trybu wysokiej wydajności na konkretnym urządzeniu. Każdy producent smartfonów ma tu swoje własne rozwiązania i rzecz jasna nie chce się nimi z kimkolwiek, a zwłaszcza z konkurencją dzielić. Można mieć w tym zakresie kilka przypuszczeń – z dużą szansą na to, iż są one zgodne z rzeczywistością. Pierwsze założenie jest proste: tryb wysokiej wydajności zwiększa wydajność procesora i karty graficznej smartfona do najwyższej, jaką może on w danym momencie zapewnić. Brzmi to trochę enigmatycznie, ale postaram się tę kwestię wyjaśnić.

Jak się to odbywa? Raczej nie poprzez znane z komputerów PC „przetaktowanie”, czyli podkręcanie procesora. Gdyby tak było, wymagałoby to włączenia na telefonie uprawnień administratora (gdyż niosłoby ryzyko uszkodzenia urządzenia). Tymczasem – chociażby w smartfonach Samsunga – jest to opcja dostępna dla każdego, więc raczej ogranicza się do zmian programowych nie wpływając na bezpieczeństwo sprzętu, najwyżej na szybkość rozładowywania akumulatora.

Przy okazji warto sobie uzmysłowić, że nawet te najszybsze, najdroższe smartfony nie działają przez cały czas z pełną i maksymalną wydajnością podzespołów. Krótko mówiąc pracują zwykle na zwolnionych obrotach! Gdyby było inaczej, ich akumulator wytrzymywałby nie standardowe 20 ale góra kilka godzin. Producenci chcąc stworzyć wrażenie że ich urządzenia mogą pracować dłużej, a jednocześnie szpikować je nowymi technologiami, wymyślają co raz to nowe rozwiązania pozwalające w różny, najczęściej bardzo wyrafinowany sposób zaoszczędzić energię.

Na przykład najnowsze generacje smartfonów wyposażone są w procesory z dwoma grupami rdzeni – jednymi wysokowydajnymi, drugimi mniej wydajnymi, ale za to energooszczędnymi. Obie grupy rdzeni zwykle nie pracują razem (mimo iż producenci niemal zawsze podają liczbę wszystkich rdzeni w urządzeniu). Przechodząc do sedna – taki przycisk „Turbo” może po prostu wymuszać pracę szybszych rdzeni, zamiast tych energooszczędnych, dzięki czemu zauważymy wzrost płynności działania smartfona (zwykle od razu, ale kosztem drenażu baterii). W codziennym użytkowaniu to system decyduje, czy obciążenie urządzenia jest już na tyle duże, że warto skorzystać z mocy potężniejszych rdzeni i je automatycznie włącza. Gdy wybieramy opcję „przyspieszenia”, to my sami podejmujemy decyzję o ich aktywacji w konkretnym momencie.

Twórcy smartfonów stworzyli też inne „przyspieszające” technologie, podobnie działa to zresztą w Windows. Systemy operacyjne potrafią na przykład przyspieszyć działanie wymagającej gry, zawieszając na czas jej pracy inne aplikacje i procesy w tle.

Zasadniczo tryb wysokiej wydajności nie odblokowuje żadnych ukrytych możliwości telefonu, i nie mamy tu do czynienia z żadną „magiczną” sztuczką. Po prostu smartfon działa na 100% swoich możliwości, natomiast w innych sytuacjach jest sztucznie ograniczany, by oszczędzać baterię.

Jak włączyć tryb wysokiej wydajności

Tryb wysokiej wydajności nie jest domyślną funkcją Androida, jak wspomniałem odpowiadają za niego producenci smartfonów. Na ten moment udostępnia go przede wszystkim Samsung, oraz kilku mniejszych producentów, chociażby OnePlus, Oppo czy Realme. Ich smartfony mają zaszyty w menu przełącznik dedykowany temu rozwiązaniu. Sposób, w jaki następuje aktywacja może się nieznacznie różnić w zależności od używanego modelu. Zwykle opcja ta jest dostępna w ustawieniach baterii lub zasilania, najczęściej zresztą w połączeniu z funkcją odwrotną – możliwością wydłużenia pracy na jednym ładowaniu poprzez wyłączenie niektórych procesów urządzenia, co też zresztą może się w wielu sytuacjach jak najbardziej przydać.

Czy tryb wysokiej wydajności faktycznie zwiększa wydajność?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Z jednej strony tak, gdyż natychmiastowe uruchomienie szybszych rdzeni procesora, zwolnienie pamięci RAM w wyniku uśpienia aplikacji w tle może dać piorunujące efekty – zwłaszcza w teoretycznie słabszych smartfonach, które w trybie oszczędzania energii są dużo wolniejsze niż flagowce. W praktyce jednak nie jest to już takie oczywiste, ponieważ wszystkie te sztuczki o których tu piszemy zostałyby i tak automatycznie aktywowane w momencie, w którym smartfon stał by się bardzo obciążony, chociażby w czasie gry czy pracy z zasobożernymi aplikacjami. Podsumowując – funkcja ta ma w sobie więcej z marketingu niż z realnej przydatności, choć są sytuacje, w których może się przydać.

Tomasz Sławiński

Jarosław Kułak
Jarosław Kułak

Leave a Comment