Integral Solutions | 2018.11.29
Postępujący rozwój technologii umożliwia tworzenie niezwykle wydajnych i wygodnych dla wszystkich użytkowników narzędzi. Narzędzia te pozwalają nie tylko wykonywać skomplikowane operacje, ale także zapewniają bezpieczeństwo danych oraz nieograniczony dostęp do nich. Te oraz wiele innych funkcji spełniają szeroko wykorzystywane usługi w chmurze, których możliwości są ciągle poszerzane.
Usługi w chmurze - definicja
Chmura (cloud computing) to serwery sieciowe znajdujące się w różnych miejscach na całym globie. Połączone są one w sposób umożliwiający użytkownikowi dostęp do nich z pozycji komputera czy urządzeń mobilnych za pomocą dedykowanych aplikacji lub przeglądarki internetowej. Dostęp do serwerów wymaga połączenia sieciowego lub internetowego (w zależności od lokalizacji serwera). Co więcej, chmura zapewnia szerokiemu gronu użytkowników bardzo atrakcyjną infrastrukturę gwarantującą w pełni zautomatyzowaną skalowalność zasobów, w które wchodzi przestrzeń dyskowa oraz moc obliczeniowa. W skład tej infrastruktury wchodzą również usługi w chmurze obliczeniowej, które umożliwiają działanie na danych.
Chmury przede wszystkim zapewniają przestrzeń do magazynowania i przechowywania plików na serwerach zdalnych, co gwarantuje ich bezpieczeństwo na wypadek awarii sprzętu komputerowego, kradzieży oraz innych zdarzeń mogących być przyczyną utraty lub uszkodzenia danych. Dodatkowo chmura oraz usługi w chmurze pozwalają na wykonywanie zaawansowanych operacji na plikach.
Chmura dla firm - zobacz dostępne rozwiązania
Rodzaje usług w chmurze
Postępujący rozwój technologii umożliwia rozbudowę funkcji usług. Obecnie wyróżnić można trzy doskonałe modele usług w chmurze dostępne dla klientów:
Software as a Service (SaaS) - usługa zapewniająca niezbędne oprogramowanie. Uściślając, dostawca tego modelu usługi gwarantuje klientowi niezbędny sprzęt do jej funkcjonowania, system operacyjny, dedykowane aplikacje oraz zarządza środowiskiem programistycznym. Model SaaS zapewnia klientowi gotowy do działania produkt, który umożliwia prowadzenie operacji na danych. Tym gotowym produktem jest w pełni skonfigurowany serwer, do którego użytkownik ma zapewniony nieograniczony terytorialnie dostęp poprzez urządzenie komputerowe lub mobilne (tablet, smartfon) oraz aktywne połączenie z internetem. Najbardziej popularnymi usługami SaaS, z których korzystają miliony, są takie produkty jak Dropbox, Google Drive, Google Docs, Office Online, Zoho, iCloud.
Platform as a Service (PaaS) - usługa ta adresowana jest głównie do programistów i polega na zapewnieniu użytkownikowi odpowiedniego środowiska pracy w świecie wirtualnym. Dostawca usługi zapewnia zarządzanie systemem operacyjnym oraz gwarantuje klientowi środowisko programistyczne. Sam użytkownik może skupić się już tylko na tworzeniu oraz użytkowaniu aplikacji. Najbardziej popularnymi produktami są: Google App Engine, Windows Azure, Amazon Web Services oraz Engine Yard. Dostawcy zapewniają wersję pozwalającą na przetestowanie usługi.
Infrastructure as a Service (IaaS) - ten model usługi w chmurze zapewnia klientowi jedynie infrastrukturę sprzętową, to jest zewnętrzne serwery oraz zabezpieczenia. Oprogramowanie, środowisko programistyczne, aplikacje, sterowniki i inne użytkownik musi zapewnić samodzielnie. Usługa IaaS dostarczana jest na przykład przez Amazon czy Rackspace.
Usługi chmurowe - praktyczne zastosowania
Chmury oraz usługi w chmurze są powszechnie stosowane. To już nie tylko przyszłość całej branży IT, ale jej codzienność. Użytkownik może korzystać z chmur publicznych (zewnętrzne serwery), które dostępne są dla każdego. Wyróżnić można także chmury prywatne, tworzone w prywatnych sieciach komputerowych w firmach, urzędach itp. Te dwa rodzaje są także łączone, wtedy to powstaje chmura hybrydowa, która poza chmurą publiczną posiada wytyczone obszary, do których dostęp mają określeni użytkownicy.
Główny zadaniem cloud computingu jest przechowywanie informacji na serwerach, magazynowanie treści oraz udostępnianie różnego typu danych (dokumenty, pliki itp.), z których można korzystać z każdego miejsca na Ziemi. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Praktycznych zastosowań chmury jest bardzo dużo, a korzystają z nich osoby prywatne oraz największe firmy i korporacje.
Chmury obliczeniowe bardzo mocno ugruntowały swoją pozycję we współczesnej technologii, czego potwierdzeniem jest ich niezbędność w funkcjonowaniu internetu. Najprostszym przykładem zastosowań chmury jest poczta email, której dane przechowywane są właśnie w chmurze obliczeniowej. W powszechnym użyciu są usługi SaaS: Google Drive, Google Docs, Dropbox, Microsoft Office 365, iCloud itp.
Dostawcy usługi zapewniają coraz to wygodniejsze narzędzia, dzięki którym chmura obliczeniowa pozwala na wykonywanie zaawansowanych projektów czy innych działań na danych i plikach. Niezwykle popularnym użyciem chmury jest Cloud Gaming - granie w gry za pośrednictwem internetu, co możliwe jest dzięki bezpośredniemu streamingowi danych. Możliwości cloud computingu oraz usług są coraz większe.
Przyszłość usług chmurowych
Idea chmury powstała na fundamentach serwerowni montowanych w firmach. Obecnie cloud computing dostępna jest dla każdego. Obserwując badania naukowców i technologiczny postęp można domyślać się, że to nie koniec rozwoju chmury i oferowanych w niej usług.
Chmura zapewnia wygodę, szybkość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej, zewnętrzne serwery znajdujące się na całym świecie doprowadzą do wyeliminowania dysków twardych z urządzeń komputerowych. Dostęp do danych oraz zarządzanie nimi, czy wykonywanie nawet zaawansowanych działań, możliwe jest z pozycji urządzeń mobilnych (smartfony, tablety). Wykorzystanie mocy obliczeniowej serwerów minimalizuje potrzebę korzystania z drogich i specjalistycznych sprzętów. Rozwój zapewne będzie postępował w kierunku jeszcze większego usprawnienia usług i zapewnienia coraz to lepszych rozwiązań i możliwości.
Czy przyszłość to usługa all-in-cloud? Na pewno wkrótce wszystko się okaże.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą chmur dla firm - rozwiązania chmurowe.
CZYTAJ DALEJ NASZ BLOG
Technologie z zakresu logiki, ruchu, robotyki, HMI, kontroli wizyjnej, wykrywania, zabezpieczeń i symulacji 3D zintegrowane w jednej platformie.
Zaktualizowane zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) Sysmac Studio 3D Simulation firmy OMRON z funkcją symulacji 3D integruje i weryfikuje ruchy robotów i urządzeń peryferyjnych. Może cyfrowo odtworzyć cały zakład, aby zweryfikować działanie maszyny z taką samą dokładnością jak w przypadku rzeczywistej. Dzięki temu firmy mogą jeszcze bardziej zwiększyć wydajność procesów i zdolność produkcyjną.
Środowisko IDE ułatwia projektowanie poprzez zaawansowaną weryfikację. Wykorzystuje symulacje dostosowane do potrzeb wdrażania szybkich zmian w zakładach produkcyjnych, skrócenia czasu realizacji zamówienia w celu rozwoju sprzętu, zapewnienia wysokiej precyzji montażu oraz równoczesnego uruchamiania linii produkcyjnych w wielu zakładach.
Nową platformę Sysmac Studio 3D Simulation można zakupić, dodając opcjonalne licencje dla funkcji symulacji do oprogramowania Sysmac Studio sztandarowych sterowników z zakresu automatyki z serii NJ/NX firmy OMRON.
– Konwencjonalne symulatory wykorzystują dedykowane oprogramowanie, które jest drogie i wymaga specjalistycznej wiedzy. Jeśli oprogramowanie różni się od sterownika, trudno jest dopasować wyniki symulacji do rzeczywistego działania maszyny – mówi Josep Lario, kierownik ds. marketingu oprogramowania, sterowników IPC i wizualizacji firmy OMRON w regionie EMEA.
– To pierwsze środowisko IDE w branży przeznaczone do kontroli i weryfikacji robotów i innych urządzeń peryferyjnych w ramach jednej operacji. Za jego pomocą można zwiększyć wydajność projektowania zakładów i skrócić czas potrzebny do potwierdzenia możliwości produkcyjnych sprzętu, rozruchu i modyfikacji – podsumowuje.
Główne cechy:
Jedno oprogramowanie do obsługi ruchu, sekwencjonowania logicznego, zabezpieczeń, napędów, systemów wizyjnych oraz HMI
Całkowita zgodność z otwartym standardem IEC 61131-3
Obsługuje strukturę drabinkową, tekst strukturalny oraz programowanie liniowe ST z rozbudowanym zestawem instrukcji
Edytor CAM umożliwia łatwe programowanie złożonych profili ruchu
Jeden symulator sekwencji i ruchu w środowisku 3D
Zaawansowana funkcja zabezpieczająca z 32-cyfrowym hasłem zabezpieczającym
Informacje o inicjatywie „innovative-Automation”
Jako lider w automatyce przemysłowej firma OMRON dysponuje szeroką gamą elementów i urządzeń sterujących, począwszy od czujników przetwarzania obrazu i innych urządzeń wejściowych, a skończywszy na różnych sterownikach i urządzeniach wyjściowych, takich jak serwonapędy, a także całej gamie urządzeń zabezpieczających i robotów przemysłowych. Łącząc te urządzenia za pomocą oprogramowania, firma OMRON opracowała wiele unikalnych i wysoce efektywnych rozwiązań z zakresu automatyzacji dla producentów na całym świecie. Opierając się na zasobach zaawansowanych technologii i szerokiej gamie urządzeń, firma OMRON przedstawiła strategiczną koncepcję pod nazwą „innovative-Automation!”. Składa się ona z trzech innowacji lub tzw. trzech „i”: integracji (ewolucji sterowania), inteligencji (rozwoju inteligencji za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz interaktywności (nowej harmonizacji między ludźmi a maszynami). Firma OMRON jest obecnie zaangażowana we wprowadzanie innowacji w zakładach produkcyjnych poprzez realizację tej koncepcji.
Źródło: OMRON
Usługi programistyczne dla firm
Coraz częściej mówiąc o usługach programistycznych myślimy o aplikacjach webowych, które są przyszłością biznesu. Innowacja zawsze wypiera starsze metody - dlatego firmy, które stosują takie biznesowe aplikacje w codziennej pracy są o krok przed innymi. Dziś szczególnie istotne są aplikacje Power Apps.
W dużych przedsiębiorstwach i korporacjach równie ważne są rozwiązania webowe w oparciu o Microsoft Power Automate. Pozwalają łatwiej zarządzać zespołami i ogromną ilością dokumentów, które przewijają się przez biuro. Usprawniają codzienne obowiązki i umożliwiają analizę większej ilości informacji. Dzięki nim łatwiej o automatyzację zadań – co jest niezwykle istotne w dzisiejszym, nastawionym na natłok informacyjny, świecie. Nic dziwnego, że korzystanie z Microsoft Power Automate może być kamieniem milowym w rozwoju Twojej firmy.
Dla nas tworzenie dedykowanych aplikacji webowych jest codzienną pasją. W naszej pracy skupiamy się przede wszystkim w środowisku Microsoft 365, którego specyfika jest nam dobrze znana. Nasz zespół programistyczny posiada bogate doświadczenie w tworzeniu, implementacji oraz optymalizacji aplikacji PowerApps w tym środowisku.
Leave a Comment