Efektywne tworzenie oprogramowania — środowisko programistyczne
Odpowiednie oprogramowanie ułatwia pracę programistów. Środowiska programistyczne są dostępne w różnych formach, dla różnych języków programowania i do różnych zastosowań. Wszystkie jednak ułatwiają proces programowania dzięki różnym narzędziom i funkcjom. Pomagają unikać manualnych ingerencji, grupują określone czynności lub podpowiadają powtarzające się procesy. Zintegrowane środowiska programistyczne (IDE) obejmują również odpowiednie narzędzia do rozpoznawania błędów i debugowania, formatowania kodu źródłowego i wiele innych. Coraz bardziej popularną formą środowiska programistycznego jest IDE w chmurze, które umożliwia na przykład równoległą edycję dokumentów.
Środowiska programistyczne w sklepie internetowym Bechtle
W sklepie można znaleźć bogaty wybór środowisk programistycznych przystosowanych do potrzeb różnych firm. Oferta obejmuje na przykład różne środowiska programistyczne amerykańskiej firmy Embarcadero (Grupa Idera) specjalizującej się w produkcji aplikacji, między innymi C++Builder z rozbudowanym kompilatorem Clang. Oprogramowanie służy do tworzenia interfejsów użytkownika, które można następnie dopasować do każdej platformy i każdego urządzenia. Eliminuje to wiele etapów projektowania i przyspiesza wprowadzenie aplikacji na rynek. Dostępne jest również oprogramowanie Embarcadero Delphi, znane już od połowy lat 90. – wtedy jeszcze pod marką Borland – i od tego czasu stale rozwijane.
Duży wybór dostawców i rozwiązań
Sparx, JetBrains, Kendo, Xamarin, DevExpress, SAP, Microsoft: Lista dostawców jest bardzo długa. Adobe oferuje między innymi środowisko programistyczne Dreamweaver, które umożliwia obróbkę graficzną stron internetowych i obejmuje podświetlanie składni oraz wiele innych funkcji. Wybór środowiska programistycznego odpowiadającego wymaganiom danej firmy zależy od projektu, używanych języków programowania i istniejącej infrastruktury. Oczywiście istotna jest również cena, a także liczba zaangażowanych pracowników. Nasi menedżerowie produktu chętnie udzielą fachowej porady.
Mitsubishi Electric wprowadził nowy pakiet oprogramowania - Melsoft iQ Works, który jest kompletnym, zintegrowanym rozwiązaniem programistycznym dla wszystkich produktów firmy.
Z wykorzystaniem iQ Works programować można systemy automatyki, sterowniki PLC, panele HMI, napędy, roboty i inne urządzenia Mitsubishi Electric. Oprogramowanie pozwala również na symulowanie pracy i konserwację systemów.
Głównym elementem rozwiązania jest Melsoft Navigator, który umożliwia zarządzanie projektami. Pozwala on na projektowanie kompletnych poziomów systemów sterowania z zaawansowaną funkcjonalnością - na przykład masowym konfigurowaniem ustawień dla sieci, przypisywaniem wejść/wyjść i parametrów dla wielu CPU, etykietami systemowymi do współdzielenia danych w poszczególnych segmentach iQ Works i masowym odczytywaniem projektów do celów tworzenia kopii zapasowej bezpośrednio z urządzeń.
Melsoft Navigator współpracuje z innymi narzędziami pakietu iQ Works - aplikacjami do programowania i obsługi sterowników, napędów oraz paneli HMI:
GX Works2 to aplikacja do programowania spełniająca wymogi IEC61131-3 i umożliwiająca konfigurację i programowanie sterowników serii FX i Q firmy Mitsubishi Electric. Środowisko to umożliwia też zapisywanie części projektu w bibliotekach, tak aby można było je wykorzystywać w przyszłych aplikacjach.
MT Works2 zapewnia aplikacje do programowania, konfiguracji i obsługi sterowników ruchu serii Q, w tym produktów platformy iQ i samodzielnych sterowników ruchu. Najważniejsze usprawnienia w najnowszej wersji to możliwość importowania i eksportowania profilów krzywek do firm obcych, programowanie danych typu hierarchicznego i dodawania etykiet, rozbudowane opcje debugowania i monitorowania systemu, wbudowany cyfrowy oscyloskop do funkcji monitorowania, lepsze zabezpieczenia hasłami dla OEM i udoskonalone opcje drukowania.
GT Works3 to program do projektowania i konfiguracji interfejsów HMI serii GOT1000 firmy Mitsubishi Electric. Standardowa biblioteka graficzna zawiera zbiory zaawansowanych komponentów służących do tworzenia wizualizacji. Oprogramowanie ma też funkcję weryfikacji projektu z zastosowaniem warunków i zmiennych w czasie rzeczywistym.
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zaawansowanymi technikami zintegrowanego środowiska programistycznego, jak również z umiejętnością obsługi wybranego profesjonalnego programu komputerowego do tworzenia, kompilacji i debagowania systemów obliczeń inżynierskich i programów komputerowych wykorzystujących w swej architekturze własne metody i algorytmy. Poznane techniki można wykorzystać do wspomagania obliczeń inżynierskich jak i do szeroko pojętego sterowania maszynami i urządzeniami.
Po ukończeniu kursu (ćwiczenia) studenci powinni:
• posiadać pogłębioną, podbudowaną teoretycznie wiedzę dotyczącą obsługi wybranego systemu komputerowego do C lub C++,
• posiadać rozszerzoną wiedzę teoretyczną z wybranych języków programowania obiektowego na przykładzie języka C lub C++,
• umieć tworzyć własne algorytmy i programy komputerowe wspomagające obliczenia inżynierskie lub wspomagające sterowanie maszynami i urządzeniami,
• umieć pracować indywidualnie i w zespole.
Leave a Comment